Lekkie buty robocze –
komfort podczas ciężkiej pracy

Obuwie ochronne

Jeżeli tylko warunki pracy nam na to pozwalają, latem powinniśmy postawić na lekkie buty robocze. Tego typu obuwie nie tylko zabezpieczy nas przed ewentualnymi obrażeniami, ale przede wszystkim zapewni komfort pracy przez długie godziny intensywnego wysiłku w ciężkich warunkach. Zgodnie z obowiązującym prawem pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniego ubrania ochronnego, dlatego zwróćmy mu uwagę, że sezon letni charakteryzuje się wyjątkowymi warunkami atmosferycznymi, do których musimy dostosować również nasze obuwie robocze.

Czym powinny charakteryzować się lekkie buty robocze?

Wybór odpowiedniego obuwia roboczego nie jest prosty. Należy uwzględnić zarówno rodzaj wykonywanej pracy, jak i warunki, w których przyjdzie nam pracować. W okresie letnim lekkie buty robocze są koniecznością, jeżeli nie chcemy narazić się na niepotrzebne otarcia i odparzenia. Jak zatem dobrać obuwie, aby z jednej strony chroniło nas przed zagrożeniami, a z drugiej zapewniało komfort w ciepłe dni?

Lekkie buty robocze, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, chronią przed urazami mechanicznymi oraz przed ewentualnym poślizgnięciem się na mokrej lub tłustej nawierzchni.

Zapewniając znakomitą przyczepność, idealnie sprawdzą się w każdym zawodzie, którego wykonywanie wiąże się ze spełnieniem odpowiednich norm BHP.

Lekkie buty robocze, tak samo jak inne buty ochronne, muszą spełniać odpowiednie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto muszą być lekkie i przewiewne, aby zapewniać właściwy komfort użytkowania. Materiał, z którego są wykonane, powinien charakteryzować się nie tylko przepuszczalnością powietrza, ale także wzmocnioną odpornością na zabrudzenia i przetarcia. Lekkie buty robocze powinny skutecznie odprowadzać wilgoć i zapewniać komfort nawet podczas najbardziej uciążliwych upałów.

Lekkie buty robocze dostępne na rynku

Lekkie buty robocze możemy podzielić na następujące kategorie:

  • zapewniające ochronę palców,
  • posiadające zamkniętą cholewkę,
  • wyposażone we wkładkę zapobiegającą przebiciu,
  • odporne na przenikanie i pochłanianie wody,
  • odporne na przebicia,
  • wykonane w całości z gumy lub polimerów o właściwościach elektrostatycznych.

Najbardziej uniwersalnym rodzajem lekkiego obuwia ochronnego są sandały robocze. Choć średnio sprawdzają się np. na budowie, to stanowią w miarę bezpieczne obuwie dla pracowników innych zawodów, wymagających specjalnych procedur BHP. Sandały robocze wyposażone są w specjalne otwory, umożliwiające swobodny przepływ powietrza, przez co zapobiegają poceniu się stopy i rozwijaniu się ewentualnych zmian grzybiczych. Doskonałe buty robocze na lato wykonane są z najwyższej klasy materiałów – zamszu lub skóry, a ich podeszwa jest wyjątkowo lekka i giętka, a mimo to w pełni zabezpieczająca przed ewentualnym przebiciem lub przetarciem.

Innym popularnym rodzajem obuwia ochronnego są półbuty. Tego typu buty robocze na lato wykonane są najczęściej ze skóry lub materiałów tekstylnych. Coraz popularniejsze są także półbuty robocze z materiałów specjalistycznych oraz tkanin siateczkowych. Często wyposażone są dodatkowo w podnoski wykonane z metalu, włókna szklanego lub kompozytu. Te ostatnie są znacznie lżejsze od typowych podnosków stalowych. Dodatkowo nie nagrzewają się tak, chroniąc nasze palce przed odciskami i odparzeniami.

O czym warto pamiętać, wybierając lekkie buty robocze?

Kupując lekkie buty robocze nie powinniśmy sugerować się najniższą ceną. To, że obuwie letnie najczęściej wykonane jest z lżejszych materiałów, nie znaczy, że mamy postawić na materiały gorszej jakości. Nowoczesne lekkie buty robocze wykonane są w oparciu o nowatorskie rozwiązania, dzięki którym zapewniamy sobie nie tylko odpowiednią ergonomię użytkowania, ale także pełne dopasowanie do kształtu i potrzeb stopy. Oczywiście, jeżeli nasza praca nie stwarza żadnego ryzyka, latem możemy pracować nawet w klapkach, jednak przy długotrwałym użytkowaniu szybko przekonamy się, że tego typu obuwie warto zostawić sobie na czas urlopu.

W halach produkcyjnych i magazynowych, w miesiącach letnich najlepiej sprawdzają się sandały robocze z podnoskiem kompozytowym, który skutecznie zabezpieczy nasze stopy przez zmiażdżeniem lub innym urazem mechanicznym.

Przy lżejszych pracach możemy postawić na sandały bez podnoska, czyli tzw. chodaki, które dzięki odpowiednim wycięciom zapewniają w pełni optymalną wentylację i komfort użytkowania.

Latem powinniśmy postawić przede wszystkim na buty wykonane z lekkich materiałów tekstylnych (siatki lub mikrofibry), naturalnej skóry licowej lub naturalnej skóry zamszowej, które charakteryzują się nie tylko trwałością, wytrzymałością, ale i przewiewnością. Szukając najlepszych lekkich butów roboczych, warto postawić na znane i sprawdzone marki. Dzięki temu zyskamy pewność, że zapewnią nam wystarczające bezpieczeństwo oraz będą nam służyć przez długie miesiące, a nawet lata, co na współczesnym rynku naprawdę jest rzadkością.