Polski producent obuwia - Demar.com.pl
Youtube

Technologie / OutDry

OutDry
1. Co to jest membrana paroprzepuszczalna?
Membraną nazywamy zaawansowany technologicznie, specjalnie opracowany materiał, który stosowany jest w wielu gałęziach gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu skórzano-tekstylnego. Nosimy ubrania, w których zastosowane są membrany, chodzimy w butach z membraną jak również mieszkamy w domach gdzie w procesie budowy również używa się tego wszechstronnego materiału.
2. Po co nam właściwie ta membrana w butach?
Buty są ostatnim elementem jaki zakładamy na stopę aby ochronić ją przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. A co nam zagraża? Wiatr, deszcz , śnieg z jednej strony. A z drugiej słońce i wysokie temperatury. Ochrona ta nie byłaby możliwa w tak wysokim stopniu gdyby nie membrana.
3. A jak wygląda membrana?
Mówiąc "membrana" w bardzo dużym stopniu upraszczamy zagadnienie. Zarówno w odzieży jak i w obuwiu stosuje się membranę w formie "laminatu". Co to jest laminat? Nic innego jak połączenie (laminat) membrany z innym materiałem, który wpływa na działanie membrany oraz jej funkcjonalność.
4. Jakie właściwości mają i przed czym chronią membrany?
Membrana chroni przede wszystkim przed przemakaniem. Dzięki jej zastosowaniu buty stają się wodoodporne i możemy je z powodzeniem użytkować podczas opadów deszczu lub śniegu.

Membrana chroni nie tylko przed tym co na zewnątrz ale także przed naszą własną wilgocią (potem) – to właśnie nazywamy oddychalnością, czyli odprowadzaniem pary wodnej na zewnątrz. Dzięki tym właściwością nasza stopa pozostaje sucha.
5. Jakie są rodzaje membran na rynku?
Membrany dzielimy na dwie kategorie.

Pierwszy podział ze względu na rodzaj materiału użyty do ich produkcji:
 • membrany teflonowe (PTFE) – np. membrana typu GORE-TEX,
 • membrany poliestrowe (PES) – np. membrana typu SYMPATEX,
 • membrany poliuretanowe (PU) – najnowocześniejsze – membrana OUTDRY.
Drugi podział ze względu na sposób montażu w produkcie (bucie):
 • membrany skarpetowe – membrana typu GORE-TEX lub SYMPATEX,
 • membrany bezpośrednio laminowane – najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna technologia – membrana OUTDRY.
6. Co to znaczy, że membrana jest skarpetowa lub bezpośrednio laminowana?
Membrana skarpetowa wzięła swoją nazwę właśnie od tego, że z membrany szyje się element o kształcie skarpety, który następnie wkłada się do wnętrza buta i tam wszywa.

Membrana bezpośrednio laminowana jest montowana w bucie za pomocą specjalnej maszyny 3D. Pod wpływem powietrza i wysokiej temperatury membrana jest "wprasowana termicznie" wewnątrz buta. By móc lepiej zrozumieć ten proces technologiczny wyobraźmy sobie, że wywracamy cholewkę buta na "lewą stronę" i maszyną przypominającą bardzo nowoczesne żelazko wprasowujemy membranę do buta.
7. Która membrana jest lepsza i dlaczego? Jakie są różnice?
Poprzez swoją nowoczesność i innowacyjność membrana OUTDRY przewyższa pod każdym względem tradycyjne membrany skarpetowe. Poniżej kilka najważniejszych:

Wodoszczelność
Poprzez innowacyjną technologie membranowania membrana OUTDRY ma zdecydowanie lepsze właściwości wodoszczelne niż membrany typu Goretex. Dzięki maszynie do laminowania 3D cały proces umieszczenia membrany w bucie trwa kilka sekund. W tej technologii nie używa się maszyny do szycia, nie ma żadnych szwów przez które może przenikać woda. Dzięki temu buty są całkowicie wodoszczelne.

paroprzepuszczalność
W tym parametrze membrana OUTDRY także ma dużą przewagę nad konkurencją dzięki zastosowanej technologii membranowania. Aby móc zastosować w bucie membranę skarpetową np. Goretex trzeba najpierw uszyć z tej membrany „skarpetę” – już pojawiają się elementy, które trzeba ze sobą zszyć – w ten sposób powstają szwy, które trzeba zabezpieczyć – czyli trzeba użyć kleju i je najprościej rzecz ujmując zakleić. Następnie taką skarpetę z membrany trzeba wszyć do wnętrza buta i tutaj znów mamy szycie i znów mamy klejenie. Te wszystkie zabiegi w postaci szycia i klejenia w dużym stopniu ograniczają paroprzepuszcalność. Nie wymyślono do tej pory kleju, który przepuszczałby powietrze. Membrana OUTDRY jest technologią bezszwową i bezklejową dzięki temu but „oddycha” całą swoją powierzchnią a nie tylko nie klejonymi elementami.

waga
Wagę buta najbardziej doceniają ci, którzy musieli przez wiele godzin chodzić w ciężkich, nasiąkniętych wodą butach w dodatku w trudnym terenie. Jak pokazują badania obuwie potrafi zwiększyć dwukrotnie swoją wagę właśnie poprzez nasiąkanie. Nie wszyscy wiedzą ale na rynku nie ma skór wodoszczelnych tylko skóry o ograniczonej wodoodporności. Użycie w butach nawet tych najlepszych nie daje żadnych gwarancji, że po kilku godzinach chodzenia w mokrym terenie buty nie przemokną. Gwarancją wodoszczelności ma być właśnie membrana. Nasuwa się pytanie ale co ma w takim razie membrana do nasiąkania skóry i do wagi. Odpowiedź jest bardzo prosta – nie sama membrana ma znaczenie co sposób jej montażu w bucie.

Tutaj po raz kolejny OUTDRY ma przewagę nad tradycyjnymi skarpetowymi membranami. Jak pisaliśmy wcześniej membrana skarpetowa typu Goretex to nic innego jak but z wszytą do środka skarpetą z membrany. Wygląda to następująco – mamy zewnętrzną skórę buta – pod nią wewnątrz buta mamy wszystko to co zazwyczaj się tam znajduje a mianowicie wypełnienia z gąbki obuwniczej podszewkę materiałową lub skórzaną i na to wszystko dodatkowo wszytą skarpetę z membraną. Woda na takiego buta działa następująco. Po jakimś czasie nawet najlepsza skóra wodoodporna w końcu przemaka a woda dostaje się do środka buta. Nasiąkają po kolei materiały użyte na podszewkę. O tym że gąbka nawet obuwnicza bardzo lubi wodę pisać nie trzeba. Woda wypełnia wnętrze buda i dociera do skarpety z membrany. Tutaj zazwyczaj jeśli oczywiście skarpeta membranowa jest dobrze uszyta i zabezpieczona wędrówka wody w bucie się kończy. Stopa pozostaje sucha ale w bucie jest mnóstwo wody, którą trzeba dodatkowo dźwigać. Poza tym wysuszenie tak przemoczonego buta też nie jest proste.

Z membraną OUTDRY jest inaczej. W tej technologii wygląda to tak – mamy wodoodporną skórę zewnętrzną buta. Na jej wewnętrznej stronie jest wprasowana termicznie, bezszwowa membrana, za nią cała reszta, a więc wspomniane wyżej materiały wewnętrzne, gąbki obuwnicze i materiały podszewkowe. Podczas użytkowania w mokrym terenie – woda – która po jakimś czasie ""upora" się z wodoodporną skórą trafia od razu na barierę nie do przejścia – membranę OUTDRY. Dzięki temu wszystkie materiały wewnątrz buta oraz stopa pozostają suche, a but tylko nieznacznie i nieodczuwalnie zwiększa swoją wagę.
8. Jak czyścić buty polskiego producenta z membraną OutDry?
Membrana jest materiałem, który znajduje się wewnątrz buta i nie ma ona bezpośredniej styczności z środkami do czyszczenia i konserwacji obuwia. Bardzo ważne jest natomiast aby dobrać odpowiedni środek czyszczący do odpowiedniego rodzaju skóry z jakiej zrobiony jest but. Innych środków używamy w przypadku skóry licowej (gładkiej) a inny do skóry welurowej (potocznie zwanej "zamszową"). Jest to bardzo ważne gdyż użycie nieodpowiednich środków spowoduje, że skóra straci swoje właściwości (np. jeśli bardzo grubo zapastujemy skórę straci ona swoje właściwości oddychające co pogorszy również właściwości membrany gdyż zmniejszymy w ten sposób paroprzepuszczalność). Środki do czyszczenia i konserwacji obuwia najlepiej kupować w sklepach obuwniczych gdzie mamy szeroki wybór takich produktów i możemy liczyć na fachową poradę.
9. Mam buty z membraną OutDry a mimo to przemakają. Dlaczego?
Bardzo ważne jest czy prawidłowo użytkujemy takie obuwie. W większości takich przypadków woda dostaje się do wnętrza buta "od góry" a nam się wydaje, że to buty przemakają. Przykładów na taką okoliczność można mnożyć. Najczęstszym spotykanym jest wkładanie nogawek spodni do butów po których woda wpływa do środka. Często się zdarza, że chodzimy w butach po wysokiej, mokrej chociażby od rosy trawie. Spodnie w takich warunkach szybko przemakają i "transportują" wodę do wnętrza buta. Pamiętajmy, że wybierając się w trudny, mokry teren musimy wyposażyć się nie tylko w odpowiednie buty ale również w odpowiednią odzież, która ochroni nas przed wodą.
10. Jak się sprawdza buty z membraną OutDry czy spełniają swoje właściwości?
Jest wiele różnego rodzaju badań i testów. Począwszy od tych wykonywanych w akredytowanych laboratoriach (czyli takich, których wyniki są niepodważalne i honorowane praktycznie na całym świecie) do zwykłych testów terenowych wykonywanych przez odpowiednie osoby zajmujące się daną profesją (np. leśnicy) czy też użytkujących obuwie w związku z danym hobby (wędkarstwo, łowiectwo, trekking itp.). Dla nas – producenta obuwia - bardzo ważne są opinie użytkowników – dzięki waszym uwagom i sugestiom możemy ciągle udoskonalać nasze buty.

Jako producent obuwia z membraną OutDry dokładamy wszelkich starań aby nasze obuwie było najwyższej jakości. W związku z tym posiadamy własne zakładowe laboratorium, w którym we własnym zakresie sprawdzamy i badamy każdą partię obuwia. Maszyny do badania butów, które posiadamy odpowiadają tym znajdującym się w akredytowanych laboratoriach. Na szczególną uwagę zasługują dwie najbardziej zaawansowane:
 • TESTER CHODU
  Badanie obuwia tym urządzeniem polega na symulacji chodu w wodzie. Zakładamy buta na specjalne kopyto ( coś w rodzaju sztucznej stopy/nogi), które wyposażone jest w wiele czujników elektronicznych wyłapujących wzrost wilgotności czy też przecieki wody. Wlewamy wodę i uruchamiamy maszynę. Badanie imituje przejście dystansu 100 kilometrów w mokrych warunkach. Po badaniu but jest ważony – jeśli nie zwiększył swojego ciężaru powyżej 10% i oczywiście czujniki nie odnotowały przemoknięcia but uznaje się za odpowiedni jakościowo.
 • CENTROFUGA
  Centrofuga przypomina dużą wirówkę. Do metalowych "pudełek" wkłada się buty, wlewa wodę i "pudełka" umieszcza się w maszynie. Po uruchomieniu centrofugi pudełka zaczynają wirować z prędkością 250 obrotów na minutę. Wytwarza się w ten sposób ciśnienie wody o wartości 30 Kpa. Właśnie z taką siłą woda oddziaływuje na buty "sprawdzając" ich szczelność. Ciśnienie to można porównać z rwącym górskim potokiem.