Buty myśliwskie na lato –
bezpieczne i niezawodne

Męskie obuwieObuwie ochronne

Dobrej jakości buty myśliwskie na lato to obowiązkowy element wyposażenia każdego myśliwego. Jednym z warunków udanego polowania z pewnością jest wygoda. Zwłaszcza w czasie wielu godzin przemieszczania się po lesie. Dlatego koniecznie należy zadbać o swój komfort, zwłaszcza w najbardziej upalne dni. Nic więc dziwnego, że każdy wytrawny myśliwy zwraca szczególną uwagę na istotne parametry swojego ubioru, w tym oczywiście buty, które muszą sprawdzić się w zmiennych warunkach atmosferycznych i terenowych.

Buty myśliwskie na lato – dla kogo?

Buty myśliwskie to specjalny rodzaj obuwia, przeznaczony dla osób trudniących się współczesnym łowiectwem. Myśliwy często pokonuje wiele kilometrów w niezwykle wymagającym terenie, często przedzierając się przez gęsty las i natrafiając na różnego typu przeszkody i niebezpieczeństwa. Czasem z kolei musi wyczekiwać praktycznie nieruchomo pojawienia się swojej ofiary, dlatego tak ważna jest jego wygoda bez względu na okoliczności. Zmęczenie i ból stóp są absolutnie nie wskazane, gdyż mogą negatywnie wpływać na powodzenie całego przedsięwzięcia.

Ważnym parametrem, który zwykle jako pierwszy przychodzi do głowy, na myśl o odpowiednich butach dla myśliwego, jest ich solidność. Wychodząc w teren podczas polowania, buty absolutnie nie mogą zawieść. Buty myśliwskie na lato narażone są na działanie różnych czynników. Styczność ze zmiennym podłożem jest pierwszym z nich. Solidna konstrukcja pozwoli każdemu myśliwemu skupić się na tym, co jest najistotniejsze, czyli śledzeniu zdobyczy.

Buty myśliwskie na lato – budowa ma znaczenie

Odpowiednia konstrukcja butów myśliwskich ma bardzo duże znaczenie, gdyż bezpośrednio wpływa na ich wytrzymałość. Wytrzymałość butów z kolei przekłada się na ochronę i zabezpieczenie stóp, co jest ogromnie istotnie w wymagających warunkach.

Jak w każdym specjalistycznym obuwiu szczególną uwagę należy poświęcić podeszwie, gdyż pełni ona zdecydowanie funkcję ochronną. Podeszwa musi być na tyle gruba i solidna, by zapewniała jak najlepszą przyczepność do podłoża, jakie by ono w danej chwili nie było. W lesie nawet latem trzeba uważać na mokre liście, jak i na błotniste tereny, gdzie można wpaść w niekontrolowany poślizg i zrobić sobie krzywdę.

Kolejną cechą dobrej podeszwy jest skuteczna amortyzacja, która zupełnie ogranicza możliwość odczucia jakichkolwiek skutków przemieszczania się, stąpania po gałęziach czy kamieniach. W lecie ważne jest też, by podeszwy były lekkie. Takie właściwości posiadają podeszwy wykonane z tworzywa polimerowego PUR. Są one dodatkowo odporne na ścieranie oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a dzięki absorpcji energii nie obciążają stawów – nawet w czasie wielu godzin marszu po wyjątkowo nierównym terenie.

Wysokość obuwia myśliwskiego w lecie jest w zasadzie kwestią indywidualną. Można nosić buty krótkie, czyli przed kostkę, a można wybierać te wyższe. Wiadomo, że w przypadku wysokich butów, dużo lepiej chroniona jest kostka, jak i część łydki i staw skokowy.  Dla wielu myśliwych wysokie buty dają też lepszą stabilizację. Jedną z propozycji w tym zakresie są trzewiki myśliwskie Wald Pro, wykonane ze skóry nubukowej.

Jednak buty krótkie są zdecydowanie lżejsze i dlatego tak dobrze sprawdzają się w okresie wiosenno-letnim, gdy na dworze panują wysokie temperatury i dodatkowa izolacja nie jest tak bardzo potrzebna, jak w zimie. Myśliwskie półbuty męskie z antypoślizgową podeszwą Walker 2 wykonane z wodoodpornego nubuku, który dodatkowo jest przewiewny, idealnie sprawdzają także podczas wędrówek po leśnych szlakach.

Buty myśliwskie wiosna lato – na co zwrócić uwagę?

Wybierając buty myśliwskie wiosna lato szczególną uwagę należy zwrócić na ich odpowiednie dopasowanie, zaczynając oczywiście od doboru rozmiaru. Buty nigdy nie powinny być zbyt małe. Ucisk stopy powoduje dyskomfort, może spowodować także otarcia i ból palców. Także wybierając buty do noszenia w okresie letnim trzeba pamiętać, żeby zapewnić stopom swobodę. Zwłaszcza gdy nasze stopy mają tendencję do puchnięcia i zwiększania swoich rozmiarów w ciągu dnia.

Materiał, z jakiego wykonane są buty myśliwskie na lato, powinien być w miarę przewiewny. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się buty ze skóry nubukowej. W butach Demar stosowana jest specjalna paroprzepuszczalna membrana Waterproof System, która nie przepuszcza do wnętrza buta ani wody, ani wilgoci. Wszystko zatrzymywane jest w zewnętrznych warstwach obuwia. System ten sprawia także, że buty nawet przemoczone są lekkie i bardzo szybko dosychają. Ma to niebywałe znaczenie, zwłaszcza gdy dojdzie do nagłego załamania pogody i spadnie niespodziewany deszcz. Jednak z nadmiarem wilgoci możemy mierzyć się też przy innych okazjach, chociażby wtedy, gdy wczesnym rankiem musimy pokonać polanę pokrytą rosą.

Na koniec warto poświęcić uwagę kwestii, jaką jest wiązanie butów myśliwskich. Powinno ono gwarantować stabilne utrzymanie stopy, równowagę i bezpieczeństwo. Dobrej jakości sznurówki, czy nowoczesne systemy zapinania to gwarancja szybkiego i precyzyjnego zapięcia butów. W nowszych systemach, typu BOA, tradycyjne sznurówki zastąpione zostały specjalną linką ze stali, umieszczoną na pokrętle. Jest to wygodne i niezwykle praktyczne rozwiązanie, zdecydowanie ułatwiające i przyspieszające zakładanie obuwia.