Buty softshell – co to znaczy
i gdzie się sprawdzą?

Damskie obuwieMęskie obuwie

W ostatnim czasie często mamy okazję spotykać się z pojęciem softshell. Zwykle zdarza się to w sklepach z odzieżą i obuwiem sportowym, ale nie tylko. Tajemnicze dla wielu określenie budzi ciekawość i zainteresowanie. Na początek warto więc wyjaśnić, czym w ogóle jest softshell, poza tym, że nazywany jest tkaniną na wietrzną pogodę i wykorzystuje się go między innymi do produkcji butów i odzieży.

Softshell to materiał, który najczęściej składa się z dwóch warstw. Tworzą ją zewnętrzna elastyczna powłoka wiatroszczelna oraz wewnętrzna, niezwykle mięciutka fleecowa ocieplina, której zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego.

Buty softshell – co o nich wiemy?

Osoftshellu słyszeliśmy początkowo głównie w kontekście odzieży, jednak materiał ten jest niesłychanie uniwersalny i bardzo łatwy w obróbce, dlatego szybko zaczęli go wykorzystywać także producenci obuwia. Buty softshell cieszą się tak dużą popularnością, gdyż spełniają kilka ważnych z punktu widzenia użytkowników parametrów.

Przede wszystkim charakteryzują się niezwykłą lekkością. Ma to ogromne znaczenie w przypadku całodniowego lub wielogodzinnego noszenia butów, ponieważ stopy nie przemęczają się tak szybko. Sam materiał jest niezrównanie uniwersalny, elastyczny i miękki. Powstałe z niego odzież i obuwie z pewnością będą służyć latami. Softshell to także tkanina wysoce wiatroodporna i oddychająca, stąd największe zainteresowanie tego typu produktami notuje się wśród sportowców.

Najistotniejsze właściwości tkaniny typu softshell to:

  • ochrona przed mocnym wiatrem,
  • wysoki poziom oddychalności,
  • właściwości termiczne,
  • trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia,
  • elastyczność.

Walory tego typu obuwia

Buty softshel męskie, jak i buty softshell damskie, mają za zadanie zapewniać stopom prawidłową termoregulację. Oznacza to, że stopy nie mogą się ani przegrzewać, ani zbytnio wychładzać. W butach softshel nie ma obaw o spocenie się nawet w przypadku bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Dlatego cieszą się tak dużą popularnością w czasie górskich wędrówek, kiedy to temperatura wewnątrz butów zmienia się wraz z przejściem kolejnych kilometrów. Zalety te odkryli i docenili również pracownicy wykonujący prace na wolnym powietrzu.

Buty męskie softshell oraz buty softshell damskie w czasie pracy zapewniają przede wszystkim niezwykle skuteczną izolację bez względu na warunki atmosferyczne. Można pracować na wietrze, deszczu oraz mrozie i wciąż odczuwać komfort, gdyż tkanina ta pozwala zapobiegać wychłodzeniom.

Dlatego tego typu obuwie jest cenione m.in. wśród pracowników drogowych, wszelkich służb mundurowych, leśników, rolników i wielu innych. Pracownicy wskazują jeszcze jedną zaletę. Zdaniem wielu osób buty softhell są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z innymi.

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości i pielęgnację butów softshell, nie należy to do zadań trudnych ani wymagających. Najczęstszym zabiegiem jest usuwanie zewnętrznych zabrudzeń przy pomocy delikatnej szczoteczki lub lekko zwilżonej szmatki. W przypadku wyjątkowo uciążliwych i mocnych zabrudzeń buty softshell można po prostu wyprać. Bardzo ważne jest, aby w tym celu stosować jedynie delikatne środki i unikać wysokich temperatur.

Jak wybrać odpowiednie buty softshell?

Powszechnie wiadomo, że tylko dobrze dobrane obuwie jest w stanie zapewnić komfort i wygodne użytkowanie na najwyższym poziomie. Wybierając buty softshell przede wszystkim odpowiednio dobierzmy rozmiar. Nie kupujmy butów zbyt dużych – zakładanie dwóch par skarpet naprawdę nie ma sensu. Skupmy się na tym, by buty softhell w żadnym miejscu nie uciskały. Dotyczy to zarówno palców, jak i pięty. Buty nie powinny też obcierać, chodzi głównie o obuwie przed kostkę. Obtarcia tej strefy bywają bardzo uciążliwe i mogą źle wpływać na prawidłowe stawianie stóp, co z kolei przyczynia się do skrzywień i deformacji.

Innymi parametrami będziemy się sugerować wybierając buty softshell na zimę a innymi na lato. Bierzemy bowiem pod uwagę z jednej strony ciepło i nieprzemakalność, a z drugiej – przewiewność i możliwość odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Upał i mróz to dwa skrajne parametry, jednak buty softhell doskonale sprawdzą się w każdych warunkach.

Buty softshell – czy warto mieć je w garderobie?

Zalety butów softshell można wymieniać w nieskończoność. Buty softshell często bywają mniej podatne za wszelkiego typu zabrudzenia, a nawet osadzanie się kurzu i przyleganie błota. Spowodowane jest to zastosowaniem już na etapie produkcji specjalnej impregnacji, która dodatkowo wydłuża żywotność obuwia. Jeżeli jednak spostrzeżemy, że po dłuższym czasie intensywnego noszenia buty zaczynają tracić swoje właściwości, nie ma powodów do niepokoju.

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty w postaci impregnatów, które pozwolą ponownie zabezpieczyć buty i przywrócić im cenione właściwości. Istnieje jeszcze jeden sposób na przywrócenie fabrycznej impregnacji butom softshell, a mianowicie wykorzystanie ciepła. Najprościej będzie użyć do tego celu domowej suszarki bębnowej. Umieszczamy buty softshell w suszarce i uruchamiamy tryb delikatny. Po tym zabiegu będą jak nowe.