Dlaczego buty obcierają
i jak temu zaradzić?

Porady

Obcierające buty są ogromnym problemem, gdyż ich noszenie powoduje ból i dyskomfort, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do powstawania trudnych do zagojenia ran na skórze. To, dlaczego buty obcierają, może być spowodowane różnymi czynnikami: od źle dobranego rozmiaru obuwia po materiał, z jakiego ono powstało. Obcieranie jest zatem problemem, którego dla własnego dobra należy się jak najszybciej pozbyć, zwłaszcza wtedy, gdy powtarza się nagminnie.

Dlaczego nowe buty obcierają?

Bardzo często zdarza się, że nowe buty – choć podczas mierzenia wydawały się wygodne – po kilku minutach chodzenia zaczynają nas obcierać. Radość z ich posiadania szybko ustępuje na rzecz rozczarowania. Dlaczego nowe buty obcierają, choć wydaje nam się, że leżą idealnie? Zwykle dlatego, że nowe buty nie zdążyły się jeszcze dokładnie dopasować do kształtu naszej stopy, ani do sposobu chodzenia. Zdarza się to niestety dosyć często i absolutnie nie świadczy o złej jakości obuwia. Oznacza to jedynie, że nasze buty potrzebują nieco więcej czasu, aby „poddały się” i wpasowały w kształt stóp.

Niestety przyczyną tego, czemu buty obcierają, może być również fakt, że są one po prosty zbyt małe. W takim przypadku można przy pomocy specjalnych dostępnych na rynku preparatów spróbować je nieco rozciągnąć. Kupowanie zbyt małych butów jest bardzo często popełnianym błędem. Żeby tego uniknąć, należy pamiętać, że stopy nawet w ciągu dnia mogą zmienić swój rozmiar. Widać to zwłaszcza wieczorem, gdy po całym dniu chodzenia są zwykle lekko opuchnięte. Więc jeśli mamy taką możliwość, kupujmy nowe buty właśnie w godzinach popołudniowych.

Dlaczego buty obcierają pięty – najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną obcierania pięt przez buty jest ich nieprawidłowe dopasowanie. Buty mogą być równie dobrze za małe, jak i nieco za duże, co powoduje, że źle się układają się w trakcie chodzenia i dochodzi do ocierania. W efekcie najpierw powstają zaczerwienienia, które po czasie przeradzają się w bolesne rany i pęcherze. Bardzo ważne jest, by odpowiednio pielęgnować poranione miejsca i nie narażać ich na dalsze ocieranie. W tym celu można stosować specjalne plastry i wkładki żelowe, które zabezpieczą pięty przed bezpośrednim kontaktem z butami.

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, dlaczego skórzane buty obcierają pięty, choć wydawałoby się, że ten materiał jest najbardziej przyjazny skórze. I jest tak w istocie, jednak naturalna skóra także może potrzebować nieco czasu, aby się odpowiednio rozciągnąć i dopasować do kształtu naszych stóp. Proces ten można nieco przyspieszyć, stosując pewną domową sztuczkę.

Wystarczy kilka razy założyć problematyczne buty w domu, uprzednio ubierając na stopy nieco grubsze skarpetki i zwyczajnie je rozchodzić. Jest to prosta metoda, która z pewnością pomoże, gdyż naturalna skóra jest bardzo elastyczna i podatna. Warto spróbować i dać swoim nowym skórzanym butom jeszcze jedną szansę.

Co robić, gdy buty nas obtarły?

Drobne obtarcie nie jest problemem, ale gdy dochodzi już do głębszego uszkodzenia naskórka i powstania rany, wtedy koniecznie trzeba zacząć działać bardziej radykalnie. Jeżeli rana zostanie zaniedbana, niestety potrzebne może się okazać długotrwałe leczenie antybiotykiem. Na początek należy pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji i zabezpieczeniu otarć. Pomocne mogą okazać się także zwykłe zasypki i pudry do stóp, które łagodzą podrażnienia, a także przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka.

Obtarte stopy są zawsze problemem, jednak w okresie letnim, gdy panują wzmożone temperatury, staje się on jeszcze bardziej dotkliwy. Dlatego w tym czasie należy przykładać szczególną uwagę do higieny, której nieodzownym elementem powinny być częste kąpiele i moczenie stóp wykonywane w celu zmiękczenia naskórka. Zaleca się również stosowanie kremów zawierających w składzie mocznik, które bardzo skutecznie poprawiają elastyczność skóry. Mile widziane są także inne preparaty, jak żele, balsamy i dezodoranty, które zapewnią ochronę, czystość oraz pozwolą na regenerację delikatnej skóry.

Największy problem – dlaczego każde buty mnie obcierają?

Nie ma chyba większego zmartwienia niż to, kiedy każde buty, jakie tylko się założy, zaczynają obcierać. Powodem mogą być niestety wady postawy, haluksy i inne schorzenia ortopedyczne, które sprawiają, że stopy nieprawidłowo ustawiają się niezależnie od rodzaju butów. W takiej sytuacji specjalistyczna pielęgnacja stóp jest konieczna, jednak może okazać się niewystarczająca.

Najskuteczniejszą ochroną i sposobem radzenia sobie z ciągłymi otarciami stóp będzie znalezienie przyczyny owego stanu rzeczy. Po pomoc w jej znalezieniu można udać się oczywiście do specjalisty, w tym przypadku będzie to podolog. Gdy uda nam się określić źródło problemu, o wiele łatwiej będzie walczyć z przykrywami objawami, a także ograniczać ryzyko ich wystąpienia.

Skutecznym działaniem, zmierzającym do zmniejszenia bolesnych skutków otarć oraz zapobiegania ich pojawianiu się, jest poza leczeniem stosowanie różnego typu produktów obuwniczych. Należą do nich zwłaszcza specjalistyczne wkładki, wykonane z delikatnych i przyjaznych dla skóry materiałów, które chronią stopy, odpowiednio je profilują i pozwalają im swobodnie oddychać nawet w upalne dni.