Jak dbać o skórzane buty? Kilka cennych wskazówek

Porady
Jak dbać o skórzane buty

Naturalna skóra wymaga szczególnej troski, jednak, gdy odpowiednio zadbamy na nasze skórzane byty, odwdzięczą nam się one dobrą kondycją przez naprawdę długi czas. Dlatego tak ważne jest, by szczególnie dbać o skórzane buty, zwłaszcza w zimie. Oczywiście można to robić zarówno za sprawą profesjonalnych produktów dostępnych w sklepach, jak i sprawdzonych domowych sposobów. To jakie metody wybierzemy, zależy tylko od nas samych. A możliwości mamy wiele.

Jak pielęgnować buty skórzane?

Pielęgnacja skórzanych butów nie powinna stanowić dla nikogo większego problemu. W sklepach obuwniczych – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych – dostaniemy wiele produktów, które skutecznie nam w tym pomogą. Pamiętać trzeba jednak, by dobierać produkty do pielęgnacji obuwia skórzanego odpowiednio do danego rodzaju skóry. Tylko tym sposobem utrzymamy nasze buty w najlepszej kondycji przez długi czas. W zależności od rodzaju – zamsz czy skóra licowa – każda ma inne wymagania. Naszym zadaniem jest im odpowiednio sprostać.

Pytanie, jak pielęgnować skórzane buty z pewnością zadają sobie osoby, które wcześniej tego nie robiły. Na początku może im się to wydawać czymś trudnym, jednak wcale takie nie jest. Podstawą jest tu oczywiście odpowiednia profilaktyka, czyli zapobieganie problemom, zanim się pojawią. Buty skórzane jak dbać, by długo prezentowały się perfekcyjnie? Skórzane obuwie trzeba utrzymywać w czystości i zabezpieczać przed czynnikami stanowiącymi dla niego zagrożenie. Czynniki te to przede wszystkim brud i wilgoć. Skórzane buty czyścimy za pomocą delikatnej szczoteczki, a jeśli zajdzie taka potrzeba, używamy lekko zwilżonej ściereczki z dodatkiem delikatnego detergentu.

Jak dbać o buty skórzane domowymi sposobami?

Alternatywą dla stosowania sklepowych środków do pielęgnacji skóry naturalnej są sprawdzone domowe sposoby naszych mam i babć. Do delikatnej skórzanej powierzchni stosujemy delikatne środki, a te domowe właśnie takie są. Jak dbać o buty skórzane domowymi sposobami? Po pierwsze warto wypróbować czyszczenia przy pomocy roztworu letniej wody z odrobiną mydła. Ta mieszkanka pozwoli usunąć zabrudzenia z wierzchniej warstwy butów w sposób wyjątkowo delikatny, zupełnie nie zagrażając ich strukturze.

W celu zabezpieczenia butów skórzanych przed czynnikami zewnętrznymi, poleca się z kolei stosowanie zwykłego oleju, znajdującego się w każdym domu lub jeśli to możliwe – oleju lnianego. Niewielką ilość oleju delikatnie wcieramy w skórę, a nadmiar usuwamy miękką ściereczką. Powstała warstwa zabezpieczy przed osadzaniem się brudu, ale też zmiękczy i uelastyczni materiał naszych butów.

Warstwa oleju na butach dodatkowo chroni przed możliwością przedostania się wilgoci do ich wnętrza, co przypadku skórzanego obuwia ma ogromne znaczenie.

Jak dbać o skórzane buty

Jak dbać o skórzane buty zimą?

Zima może stanowić poważne zagrożenie dla kondycji skórzanych butów. Do największych niebezpieczeństw zaliczamy panującą w tym czasie wilgoć połączoną z niskim temperaturami oraz szkodliwe czynniki takie jak sól drogowa. Jak dbać o skórzane buty zimą, by żadne z tych elementów nie wyrządziły im szkody?

Jak dbać o skórzane buty zimą? Najlepiej byłoby odpowiedzieć, że tak, aby nic im się w tym czasie nie stało. Podstawą w okresie zimy jest oczywiście regularna konserwacja i zabezpieczanie naszego obuwia przed możliwością pękania, zwłaszcza miejscach, gdzie tkaniny się ugina. W tym celu należy odpowiednio nawilżać skórzaną powierzchnię butów. By mieć pewność skutecznej ochrony najlepiej robić to po każdym czyszczeniu. Do nawilżenia skórzanych butów możemy stosować różnego rodzaju pasty, kremy, a nawet specjalne oleje. Jak wiemy sprawdzą się też te, pochodzące z naszych kuchni czy spiżarni.

Kolejna propozycja dotycząca tego, jak dbać o skórzane buty zimą, wiąże się z ich odpowiednim przechowywaniem. Skórzane buty są bardzo wymagające, dlatego pod żadnym pozorem nie można zostawiać ich w zimnym miejscu, zwłaszcza gdy są mokre po całym dniu noszenia lub znajdują się na nich resztki śniegu i lodu.

Wyczyszczone za pomocą delikatnej szczoteczki i wstępnie osuszone obuwie pozostawiamy w ciepłym miejscu, jednak z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Nie wolno też zostawiać butów na grzejnikach ani innych urządzeniach grzewczych. Zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do powstania odkształceń i nieodwracalnie uszkodzić nasze buty.

Jak pielęgnować buty skórzane

W przypadku skórzanych butów bardzo ważne jest, aby nie stosować zbyt agresywnych produktów pielęgnacyjnych, gdyż mogłyby one zbyt głęboko wniknąć w strukturę obuwia i niestety bezpowrotnie je uszkodzić. Niektóre środki mogą powodować także odbarwienie skóry, dlatego poleca się wykonywanie testu działania danego detergentu na konkretne buty. Jak to zrobić? Wystarczy nałożyć niewielką ilość produkty w mniej widoczny fragment buta i odczekać kilka godzin. Jeśli nic się nie wydarzy oznacza to, że produkt jest bezpieczny. Wybierając dany preparat do pielęgnacji, zwracajmy uwagę na jego przeznaczenie. Czytajmy zalecenia producenta i każdorazowo bądźmy ostrożni w swoim działaniu. Tym sposobem unikniemy przykrych niespodzianek, a nasze skórzane buty będą nam wdzięczne.