Jak kupić wygodne buty do pracy stojącej?

Damskie obuwieMęskie obuwieObuwie ochronne

Komfortowe, odpowiednio dopasowane obuwie, to jeden z najważniejszych elementów składających się na ubiór do pracy. Co więcej, przekłada się on na dobre samopoczucie, a nawet redukuje ryzyko powstania schorzeń. Sprawdź, jak wybrać wygodne buty do pracy stojącej.

Czy buty do pracy stojącej mają wpływ na zdrowie?

W pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie, niektórzy z nas nawet 12. Jeśli praca jest stojąca, to najbardziej cierpią na tym nogi. Niemalże każdy pracownik doświadczył problemów, jakie się z tym wiążą. Do najczęstszych dolegliwości należą odciski na stopach, otarcia i bolesne pęcherze. Po czasie pojawiają się problemy związane z bólem mięśni, problemy z kolanami, a z czasem także z kręgosłupem. Często przyczyny szukamy w różnych miejscach, zapominając o tym, jak wielki wpływ na nasze samopoczucie mają buty.

Łatwo się zdemotywować i niechętnie podchodzić do swoich obowiązków zawodowych, jeśli wiążą się z nimi uporczywe dolegliwości bólowe. Rozwiązanie problemu jest jedno – wygodne buty do pracy stojącej. Założysz je raz i natychmiastowo poczujesz różnicę. Bardzo prawdopodobne, że po kilku dniach znikną bóle. Korzyści jest naprawdę wiele, więc warto dowiedzieć się, jak wybrać takie obuwie, które sprawi, że praca stanie się łatwiejsza.

Buty do pracy stojącej – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zacznijmy od podstaw, czyli komfortu. Buty do pracy stojącej nie powinny obcierać stopy, nadmiernie jej uciskać ani być zbyt luźne. Jedną z najbardziej oczywistych kwestii jest dopasowanie ich pod względem rozmiaru, ale swoją uwagę powinniśmy skierować również w stronę odpowiedniego fasonu. Jedni potrzebują obuwia, które jest wąskie, bo ich stopy takie są. U innych świetnie sprawdzą się buty do pracy stojącej z wyższym podbiciem. Tak naprawdę już po wsunięciu obuwia na nogę i przejściu w nim kilku kroków jesteśmy w stanie ocenić, czy to model, którego szukamy.

Praca stojąca bezpośrednio obciąża mięśnie nóg. Dlatego warto wybrać takie buty, które nie będą powodowały dodatkowego obciążenia. Lekkie obuwie sprawdza się znacznie lepiej niż ciężkie buty i odczuwalnie zmniejsza zmęczenie nóg. Dobrze też zadbać o odpowiednie wkładki, które będą pochłaniały i amortyzowały wstrząsy wywołane podczas chodzenia. Często ból w kolanach i kręgosłupie jest spowodowany właśnie nimi.

W pracy stojącej istotna jest prawidłowa postawa ciała i buty powinny ją wspierać. Odpowiada za nią przede wszystkim podeszwa. Buty do pracy stojącej zwykle są wyposażone w taką, która redukuje zmęczenie spowodowane wielogodzinnym staniem. To podeszwa pozwala równomiernie rozłożyć ciężar ciała i utrzymać stopę w prawidłowej pozycji.

Komfort w pracy a obuwie

Spora część pracowników boryka się również z problemem nadmiernie pocących się stóp. Tutaj warto zwrócić uwagę na dwie kwestie: materiały, z jakich wykonano buty do pracy stojącej i dodatkowe elementy, zapobiegające poceniu. Niektóre materiały, zwłaszcza tworzywa sztuczne, nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, więc lepiej zdecydować się na skórę, zamsz czy nubuk.

Jeśli w pracy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nosić sandały robocze, to dla wielu będą optymalnym rozwiązaniem – dodatkowe otwory wentylacyjne ułatwiają cyrkulację powietrza. Modele wyposażone we wkładkę antybakteryjną albo wykonane z materiałów niepochłaniających nieprzyjemnych zapachów to kolejny element, który jest w stanie zwiększyć komfort podczas pracy.

Na jakie rodzaje obuwia warto zwrócić uwagę?

Buty do pracy stojącej można podzielić ze względu na fason. Wśród najczęściej wybieranych należy wymienić:

  • półbuty i trzewiki – świetnie sprawdzą się w pracy, w której stopa jest narażona na liczne zagrożenia. Nietrudno znaleźć modele wyposażone w podnosek (metalowy lub kompozytowy). Półbuty to niskie obuwie, z kolei trzewiki mogą sięgać nawet ponad kostkę.
  • Klapki, które swoim wyglądem w żadnym wypadku nie przypominają tych zakładanych na basen. Kiedy buty do pracy stojącej mają być przede wszystkim lekkie, to klapki sprawdzają się znakomicie. Często noszą je lekarze, ale to nie jedyny zawód, w którym dobrze się sprawdzą.
  • Sandały są alternatywą dla klapek. To również bardzo lekkie obuwie, jednak zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo. Zwykle też znacznie pewniej trzymają się na nodze, więc jeśli chcesz kupić buty do pracy stojącej i chodzącej, mogą okazać się najlepszym wyborem.

Buty do pracy stojącej a bezpieczeństwo

Za podstawową ochronę należy uznać zabudowanie w okolicy palców. Buty do pracy stojącej powinny chronić nogę przed wszelkimi zagrożeniami, jakie występują w przypadku danego zawodu. Jeśli istnieje realne ryzyko zmiażdżenia palców, koniecznie należy wybrać model z dodatkowym podnoskiem. Zawsze warto wybierać obuwie, które ma antypoślizgową podeszwę. W miejscu pracy nietrudno o płyny rozlane na podłodze, a wówczas łatwo o upadek wskutek poślizgnięcia. W każdym zawodzie pojawiają się inne zagrożenia, dlatego buty należy tak wybrać, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę.

Odpowiednio dobrane obuwie zawsze oznacza większy komfort w trakcie pracy. Trzeba też powiedzieć, że buty stworzone z myślą o pracy spełniają szereg restrykcyjnych norm i mają odpowiednie atesty. Nawet jeśli myślisz, że w Twoim zawodzie dobrze sprawdzi się obuwie sportowe i nie potrzebujesz dodatkowej ochrony, to buty wyprodukowane dla pracowników będą wygodniejsze, lepiej wyprofilowane i dobrze przemyślane.