Jak wiązać buty trekkingowe?

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Buty w góry powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort zarówno podczas jednodniowych wycieczek jak wielodniowych wypraw. Nie jest to jednak możliwe, jeśli źle dobierzemy rozmiar obuwia. Znacząca jest również forma wiązania, która wpływa na ułożenie stopy w bucie. Jak wiązać buty trekkingowe, aby zapewnić sobie wygodę oraz stabilność? Techniki są różne.

Dlaczego sznurowanie butów ma znaczenie?

W przypadku wyboru butów trekkingowych zakup nie jest decyzją prostą. Należy bowiem wziąć pod uwagę szereg czynników, tak, aby jak najlepiej dopasować buty do własnych preferencji. Wiele zależy od pory roku, w której będziemy ich używać, od rodzaju wędrówek: krótkie wycieczki czy wielodniowe wyprawy, a także od rodzaju podłoża: ziemia czy skaliste szczyty.

W przypadku wypraw w góry każdy, nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o kwestię sznurowania butów. Zastanawiasz się jak wiązać buty trekkingowe i dlaczego w ogóle jest to istotne? Odpowiednie zasznurowanie obuwia ma znaczący wpływ na ułożenie stopy, co w efekcie przekłada się na nasz komfort, wygodę, stabilizację, a także ochronę przed upadkami czy niechcianymi otarciami, odciskami czy uszkodzeniami naskórka.

Każda z tych rzeczy może się nam przydarzyć zarówno podczas krótkich wycieczek jak i wielodniowych wypraw szlakiem górskich szczytów. Zatem od odpowiedzi na to jak wiązać buty trekkingowe wiele zależy. Tylko jeśli zrobimy to dobrze zminimalizujemy ryzyko wszelakich kontuzji. Niezależnie od pogody czy pory roku, sznurowanie obuwia ma kluczowe znaczenie i warto nauczyć się jak robić to poprawnie. Jeśli wydaje się to prozaiczną czynnością –bowiem zwykle uczymy się wiązać obuwie już jako dzieci – należy pamiętać, że góry to prawdziwy żywioł. Dlatego nawet najmniejsze zaniedbanie z naszej strony może mieć poważne konsekwencje.

Jak wiązać buty trekkingowe krok po kroku

Zastanawiasz się jak wiązać buty górskie? Różne techniki zależą przede wszystkim od tego, jakie „rodzaju” masz stopy. Dzięki sznurówkom regulujemy to jak ciasno przylega cholewka. Tym samym jesteśmy w stanie odpowiednio „osadzić” stopę w obuwiu i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę.

W przypadku stóp o wysokim podbiciu należy zmniejszyć ucisk na wierzchu śródstopia, tworząc tak zwaną luźniejszą strefę, co udaje się osiągnąć poprzez wyciągnięcie sznurówek aż do miejsca, w którym występuje ból. Pomija się w ten sposób jedno lub dwa skrzyżowania sznurówek w miejscu wysokiego podbicia lub ucisku. Następnie wiążemy sznurówki normalnie, przeciągając je do góry, pamiętając jednak o tym, aby ich nie krzyżować. Przechodzimy w ten sposób od szlufki do szlufki, kończąc wiązanie w klasyczny sposób.

A jak wiązać buty górskie w przypadku wąskiej stopy? Kluczem jest jej odpowiednia stabilizacja, aby wypełnić wolne przestrzenie w bucie. Jak krok po kroku zawiązać obuwie?

  • Ściągnij sznurówki u góry buta zaraz przed pierwszą parą haczyków, kolejno zbierz luz,
  • Zabezpiecz górną część przy pomocy tradycyjnego węzła lub chirurgicznego,
  • Rozpoczynając od góry i idąc ku dołowi owiń sznurówki na pierwszych haczykach w celu zrobienia pętli,
  • Skrzyżuj sznurówki i wykonaj pętelkę na kolejnej parze haczyków, rozpoczynając znowu od góry,
  • Ponownie wykonaj węzeł tradycyjny bądź chirurgiczny, aby ustabilizować górną część buta,
  • Kontynuuj aż do ostatniej pary haczyków.

Jak wiązać buty w góry – poznaj popularny węzeł chirurgiczny

Węzeł chirurgiczny to zbawienie dla osób zmagających się z odciskami powstającymi na piętach. Tego typu odciski tworzą się często w wyniku złej stabilizacji stopy, o czym niewiele osób wie. Aby uchronić się przed taką sytuacją należy ściągnąć sznurówki u góry buta, następnie wykorzystać dwie pary haczyków zaciskowych zlokalizowanych w miejscu ugięcia stopy i dwukrotnie owinąć sznurówki wokół siebie, mocno je ściągając. Z kolei pozostałe końce należy zawinąć na wyższą parę haczyków w celu przyblokowania węzła. Czynność należy powtórzyć raz jeszcze na wyższej parze haczyków, a następnie zakończyć wiązanie w klasyczny sposób.

Sznurowanie butów podczas podejść i zejść

Co ciekawe, podczas różnych etapów wędrówki warto zmieniać rodzaj sznurowania, aby „podporządkować” stopę do zmieniających się warunków i zapewnić sobie lepszy komfort oraz bezpieczeństwo. Jak wiązać buty trekkingowe biorąc pod uwagę etap marszu? Podczas wchodzenia w górę należy sznurować buty luźniej, aby stopa i staw skokowy mogły swobodnie pracować. Z kolei przy schodzeniu, wiążemy sznurówki mocniej i ciaśniej, aby stopa nie przesuwała się wewnątrz obuwia. Unikniemy wtedy niepotrzebnych otarć czy bawet skręcenia stawu skokowego.

Jak wiązać buty w góry? Odpowiednie sznurówki to podstawa

Gdy wiesz się już jak wiązać buty trekkingowe, warto zainteresować się kupnem odpowiednich sznurówek. Bowiem one również będą miały swój udział w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa Twoim stopom. Problem częstego rozwiązywania się butów może być spowodowany źle dobranymi sznurówkami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego materiału, ich kształt, a także splot. Trwała i wytrzymała tkanina to podstawa. Należy również sprawdzić sznurówki w dotyku. Idealne na górskie wyprawy będą te szorstkie. Ponieważ nie są śliskie, z łatwością będzie je można wiązać w trwałe supły.