Jak wybrać buty nieprzemakalne?

Obuwie ochronne

Praca na zewnątrz, na przykład na budowie czy w terenie, wymaga odpowiedniego przygotowania. Standardowe wyposażenie do pracy w trudnych warunkach warto skompletować zaczynając od obuwia. Jeżeli pracujemy na zewnątrz wiosną, jesienią czy zimą, nieodzownym elementem ekwipunku będą buty odporne na wilgoć, deszcz i błoto. Jak wybrać buty nieprzemakalne męskie lub damskie, jednocześnie nie zapominając o bezpieczeństwie i komforcie? Wyjaśniamy!

Cechy obuwia nieprzemakalnego

Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy mowa o butach nieprzemakalnych, są oczywiście kalosze. Materiał PVC, z którego zwykle się je wykonuje, nie ma sobie równych kwestii wodoodporności. Zwykłe kalosze jednak często nie spełniają stawianych przez użytkowników wymagań – bywa, że są zanadto sztywne, a poza tym łatwo wychładzają się w nich stopy. Z tego powodu klienci, którzy poszukują butów do pracy na zewnątrz lub do długotrwałego przebywania na dworze w niepogodę, zwracają uwagę na znacznie więcej cech obuwia, niż tylko jego nieprzemakalność. 

Co jeszcze ma znaczenie w wyborze butów nieprzemakalnych?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeżeli w pracy wędrujemy po lesie, wystarczy by obuwie było wygodne i by nie przepuszczało wilgoci. Jeśli jednak pracujemy w miejscu, w którym przenosi się ważące dziesiątki czy setki kilogramów obiekty lub używa się ciężkich maszyn, istotna będzie odpowiednia ochrona stóp. W takim układzie będziemy poszukiwać butów roboczych wyposażonych w podnosek, grubą, nieprzebijalną podeszwę i/lub wzmocnienie w okolicach pięty.

Podnosek uchroni nas przed uszkodzeniem mechanicznym stopy w razie, gdyby spadło na nią coś ciężkiego. W obuwiu roboczym stosuje się podnoski wykonane ze stali lub kompozytu (tworzyw sztucznych). 

Gruba podeszwa ma zapobiec przebiciu stopy, na przykład w przypadku nadepnięcia na gwóźdź czy inny ostry obiekt. Odpowiednie wzmocnienie podeszew to podstawa bezpiecznego obuwia, zwłaszcza w pracy na budowie czy w terenie.

Wzmocnione pięty nie tylko zapewniają lepszą ochronę stopy w tej okolicy, ale też absorbują energię, wpływając na komfort użytkowania obuwia. Stopa mniej się zmęczy, a my będziemy mogli wygodnie korzystać z butów przez dłuższy czas.

Poznaj kalosze robocze Demar MAXX B – buty nieprzemakalne męskie, wyposażone w podnosek, nieprzebijalną podeszwę, element odblaskowy i wzmocnioną piętę.

Wygoda na co dzień

Trudno dobrze wykonywać codzienne obowiązki w niewygodnych butach, nawet jeżeli będzie w nich zupełnie sucho. Na szczęście stare, sztywne kalosze to relikt przeszłości – obecnie znacznie więcej uwagi poświęca się temu, by noszący obuwie nie musieli skarżyć się na niewygody. W takim przypadku świetnie sprawdzą się buty robocze z elastycznego i wytrzymałego tworzywa EVA – chodzenie w nim będzie wygodniejsze, a ponadto obuwie to jest o wiele lżejsze od jego odpowiedników wykonanych z PVC.

Sprawdź kalosze robocze damskie LUNA!

Właściwa izolacja termiczna

Cienka warstwa materiału w większości butów nieprzemakalnych nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego komfortu cieplnego stopy. Na szczęście istnieje na to proste rozwiązanie – wiele modeli butów Demar jest wyposażonych w wyjmowane wkłady ocieplające. Dzięki temu kalosze nadają się do pracy przez cały rok, a do tego łatwiej zadbać o ich czystość. Każdy taki wkład można wyprać w pralce, w temperaturze do 40°C. 

Jeżeli jednak zależy Ci na ciepłym obuwiu, które sprawdzi się w najniższych temperaturach, wybierz buty robocze wyściełane naturalną wełną.

Kalosze robocze Young 2 Fur – idealne na zimę, nieprzemakalne śniegowce marki Demar.

Właściwości antypoślizgowe

W niektórych zawodach istotne znaczenie będzie miało to, czy but będzie wykazywał się lepszą od standardowej przyczepnością. Aby znaleźć właściwe obuwie na śliskie podłoże, rozglądaj się za oznaczeniem SRA (antypoślizgowe na podłożu ceramicznym), SRB (na podłożu stalowym) lub SRC (zwiększona przyczepność na obu rodzajach podłoży).

Walory antypoślizgowe zarówno na kafelkach, jak i podłogach stalowych posiadają kalosze robocze MAXX A – sprawdź model w sklepie internetowym Demar!

Ogólna wytrzymałość i spełnianie norm

Jeżeli odpowiadasz za dostarczenie obuwia ochronnego na przykład dla swoich pracowników lub znajdujesz się w innej sytuacji, w której przepisy wymagają od Ciebie posiadania butów spełniających normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego, zapoznaj się z tabelą zawierającą dane na temat norm PN-EN ISO 20345:2012 oraz PN-EN ISO 20347:2012. Interesujące Cię oznaczenia w formie czytelnych ikon znajdziesz na każdej karcie produktu na stronie internetowej demar.com.pl, dzięki czemu z łatwością wybierzesz obuwie, które spełni wszystkie wymagania Twoje i ustawodawcy.

Szczegółowe informacje znajdziesz w tabeli norm bezpieczeństwa.

Buty na każdą okazję

Wśród butów nieprzemakalnych marki Demar znajdziesz nie tylko obuwie robocze, ale także buty dopasowane specjalnie do prac ogrodowych oraz stworzone z myślą o wędkarzach i myśliwych. Przejrzyj ofertę sklepu Demar i wybierz najlepsze buty nieprzemakalne dla siebie!