Jak wybrać najlepsze buty na zimę
dla chłopca i dziewczynki?

Dziecięce obuwie

Dzieci, bez względu na wiek, powinny codziennie spędzać choć kilka chwil na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Hartowanie organizmu zimą jest jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie odporności. Zresztą dzieci uwielbiają zimę i niespecjalnie trzeba je zachęcać do zabawy w puszystym puchu. Jednak, aby harce na śniegu łączyły się tylko z miłymi wspomnieniami, musimy wyposażyć dziecko w odpowiedni strój i obuwie. Jak zatem dobrać odpowiednie trzewiki na zimę dla chłopca oraz botki na zimę dla dziewczynki?

Jak dobrać odpowiednie buty na zimę dla chłopca i dziewczynki?

Zakup pierwszych zimowych butów dla dziecka jest dla rodziców sporym wyzwaniem. Stopy małych dzieci są zwykle tęższe i bardziej giętkie od stópek starszaków, dlatego bardziej opornie poddają się próbom ewentualnych przymiarek. Małe dzieci często mają problem z zasygnalizowaniem, czy buty które przymierzają, są wystarczająco wygodne.

Buty zimowe dla dziewczynki i chłopca są często znacznie grubsze od tych, które kupujemy dla nich wiosną i latem, dlatego ciężko jest określić rodzicom dokładne położenie palców i stopy wewnątrz buta. Dodatkowo, czasem zdarza się, że jedna stopa różni się nieznacznie od drugiej stopy szerokością lub wysokością podbicia. Z pomocą przychodzi kartka papieru.

Zanim odwiedzimy sklep obuwniczy lub zrobimy zakupy online, warto dokładnie odrysować na papierze stopę dziecka w pozycji, gdy dziecko stoi w pełni wyprostowane. Wyniki pomiarów warto porównać ze wskazaniami producenta i rozbudowaną tabelą rozmiarów. Innym pomysłem jest wyciągnięcie z buta wkładek i dokładne porównanie ich ze stopą dziecka. Ważne, by na wkładce mieściła się cała stopa, ale bez zbędnych wolnych przestrzeni wokół. Często mamy tendencje do kupowania zbyt dużych butów dla dziecka, tymczasem wystarczy zaledwie kilka milimetrów odstępu z każdej strony stopy.

Jakie cechy posiadają idealne buty na zimę dla dziewczynki i dla chłopca?

Dobre buty zimowe dla chłopca i dziewczynki sprawdzają się nie tylko na śniegu, ale także w kałużach tzw. błota pośniegowego. Jest to możliwe nie tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich, wodoodpornych materiałów, ale także dodatkowemu wzmocnieniu przeszyć oraz łączeń buta z podeszwą.

Buty zimowe dla dziecka powinny odpowiednio izolować stopę i nogę od warunków zewnętrznych – wilgoci, śniegu i niskich temperatur. Sam but nie ogrzewa stopy podczas zimowych spacerów, ale skutecznie utrzymuje ciepło ciała, nie pozwalając na utratę temperatury i wychłodzenie. Ponieważ bezpieczeństwa nigdy nie za dużo, ciekawym zabiegiem producentów obuwia jest stosowanie bocznych pasków odblaskowych, które zwiększają widoczność maluchów po zmroku.

Wybierając buty na zimę dla chłopca lub dziewczynki warto zwrócić uwagę na podeszwę. Powinna być nie tylko sztywna i gruba, ale także elastyczna i antypoślizgowa. Dzięki temu nasze dziecko będzie w pełni bezpieczne także na zamarzniętych chodnikach.

Idealna podeszwa powinna być na tyle elastyczna, by można ją było swobodnie zginać mniej więcej w 1/3 jej długości. W celu ochrony przed poślizgnięciem, podeszwa butów na zimę wyposażona jest w dodatkowe rowki. Zwróćmy jednak uwagę, by rowki były na tyle głębokie i szerokie, by nie osadzał się w nich piach, śnieg i ziemia.

Pamiętajmy także, by wyposażyć buty zimowe w odpowiednie wkładki, które będą skutecznie absorbować i odprowadzać pot, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci wewnątrz butów. Warto także pokryć buty zimowe odpowiednim impregnatem w sprayu.

Trzewiki na zimę dla chłopca – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Buty na zimę dla chłopca często przypominają klasyczne, masywne buty trekkingowe. Z reguły są ciemniejsze niż buty zimowe dla dziewczynek, o bardziej stonowanej kolorystyce. Najczęściej mają zapięcia na rzepy lub klasyczne sznurowadła, podczas gdy obuwie dla dziewczynek najczęściej zapinane jest na zamek. Buty zimowe dla chłopców przypominają częściej pomniejszoną wersję eleganckiego lub sportowego obuwia męskiego. Sznurówki nie należą do najbardziej lubianego przez dzieci sposobu zapinania butów, ale zapewniają stosunkowo mocne utrzymanie butów na stopach.

Podczas wyboru idealnej pary butów na zimę dla chłopca, pamiętajmy, by dobrać odpowiedni rozmiar. Zbyt małe buty na zimę dla dziecka mogą sprawić, że unieruchomione stopy będą szybciej marzły. Ponadto stopy w niewygodnych butach mogą częściej drętwieć. Są też bardziej narażone na występowanie bolesnych odcisków.

Idealne buty na zimę dla chłopca „pracują” razem ze stopą, dzięki czemu zapewniają jej prawidłowy rozwój. Pamiętajmy, że niewłaściwie dobrane obuwie rzutuje także na stan kręgosłupa i zaburzenia postawy całego ciała. Moda i wygląd to w przypadku obuwia zimowego naprawdę sprawa drugorzędna. Na szczęście mali chłopcy są w tym temacie bardziej wyrozumiali od dziewczynek.

Podsumowując, na co zwrócić uwagę wybierając buty zimowe dla chłopca?


– wygoda podczas zakładania i zdejmowania,

– właściwie dobrany rozmiar,

– elastyczna, ale trwała podeszwa,

Botki na zimę dla dziewczynki – czym się kierować przy zakupie?

Buty na zimę dla dziewczynki z reguły charakteryzuje wyraźniej dopasowana linia, inspirowana bardziej traperami i botkami. Zimowe buty dla dziewczynki z reguły sięgają ciut wyżej niż buty zimowe dla chłopca i są dostępne w jaśniejszych, bardziej żywych lub pastelowych kolorach. Buty dla dziewczynek na zimę często zdobią je dodatkowe elementy – fragmenty futerka, błyszczące kamyki i cekiny lub fantazyjne pompony i ozdobne zamki. Buciki na zimę dla dziewczynki są z reguły delikatniejsze, bardziej dopasowane do eleganckich sukienek i płaszczyków.

Buty na zimę dla dziewczynki nie mogą być zbyt ciężkie. Oczywiście, ze względu na zastosowane materiały, buty zimowe są znacznie masywniejsze, ale czołowi producenci coraz częściej stawiają na nowoczesne, lekkie, wręcz superlekkie materiały, które zachowują jednocześnie wszelkie właściwości odpowiednie dla tego typu butów.

Podsumowując, na co zwrócić uwagę wybierając buty zimowe dla dziewczynki?

– idealnie dopasowany fason,
– lekkie, ale funkcjonalne materiały,
– pastelowe lub żywe kolory oraz ozdobne elementy.

Wybierając buty na zimę dla dziewczynki warto wziąć pod uwagę przede wszystkim komfort naszej pociechy. Każda stópka jest inna. Różni je nie tylko rozmiar, ale także wysokość i szerokość podbicia. To wszystko sprawia, że buty, które sprawdzają się u jednego dziecka, nie dopasują się tak idealnie do stopy innego dziecka, noszącego ten sam rozmiar.