Jak wybrać obuwie BHP damskie?

Damskie obuwieObuwie ochronne

Obuwie robocze najczęściej kojarzone jest z butami dla panów. Nic bardziej mylnego, ponieważ w określonych zawodach także kobiety muszą je nosić. Obuwie BHP damskie spełnia te same funkcje, co buty dla mężczyzn – chroni, zabezpiecza i gwarantuje wygodę. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Podstawowa różnica to rozmiarówka

Nie od dziś wiadomo, że buty do pracy są różne. Dzielą się ze względu na fason, przeznaczenie czy stopień ochrony. Podobnie jest w kwestii rozmiarów, bo chociaż obuwie BHP damskie ma wszystkie te cechy, jakie posiadają buty dla mężczyzn, to musi być dopasowane pod względem wielkości. Kobiety mają mniejsze stopy niż mężczyźni i producenci obuwia coraz częściej biorą to pod uwagę. Dzisiaj nietrudno znaleźć obuwie BHP damskie, które występuje w typowej dla kobiet rozmiarówce – od 36 do 41.

Kobiety coraz częściej pracują w trudnych warunkach. Nie musi to być wcale praca wymagająca tężyzny fizycznej. Wystarczy, że pojawia się realne ryzyko doznania urazów stopy, a to już pierwszy powód, dla którego trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie buty. Coraz częściej mówi się o tym, że kobiety wykonują praktycznie te same prace co mężczyźni. Nie ma więc żadnego powodu, aby były słabiej chronione.

Obuwie BHP damskie, kiedy wygląd ma znaczenie

Kobiety mają to do siebie, że zwykle uwielbiają wyglądać modnie, bez względu na okoliczności. Często nie ma dla nich żadnego znaczenia, że pierwszorzędną kwestią powinno być bezpieczeństwo. To zmusiło producentów obuwia roboczego do stworzenia butów o odpowiednim designie. Obuwie BHP damskie często zupełnie nie przypomina typowych butów roboczych, jakie zwykle noszą mężczyźni. Wizualnie znacznie bliżej mu do butów sportowych niż bezpiecznego obuwia do pracy. Do złudzenia przypominają buty do biegania czy te zakładane na piesze wycieczki. Często też oferują znacznie większy wybór kolorystyczny. Pojawiają się barwne wstawki, mocne i rzucające się w oczy kolory. Nietrudno też znaleźć buty z różowymi akcentami, których mężczyźni raczej nie wybiorą. Te wszystkie elementy sprawiają, że większość damskich butów do pracy wyróżnia się wyglądem i od razu wiadomo, dla kogo zostały stworzone.

Sam wygląd nie powinien nikogo zwieść, bowiem obuwie BHP damskie to przede wszystkim bezpieczeństwo. Z tą różnicą, że zapakowane w bardzo kobiecą formę. Bez trudu znajdziemy buty z dodatkowym wzmocnieniem w postaci noska czy takie z dużą odpornością na substancje chemiczne. Nawet gumowce mają kobiecy sznyt, ale równie dobrze chronią przed wilgocią. W zasadzie można powiedzieć, że są to buty do pracy jak każde inne, ale powinny zadowolić gusta nawet najwybredniejszych pań.

Dla kogo obuwie BHP?

Bezpieczeństwo w pracy jest bardzo ważną kwestią. Kobiety, które pracują na magazynach, halach, przy produkcji czy wykonują prace ogrodowe, powinny zdawać sobie z tego sprawę. Odpowiednie obuwie do pracy ma przede wszystkim chronić przed doznaniem urazów, ale jednocześnie zapewniać wygodę. Wybór obuwia BHP powinien zostać uzależniony od zagrożeń, z jakimi zderza się pracownik, a o tym decydują normy i regulacje prawne. Nie wszyscy muszą korzystać z butów BHP. Kobiety pracujące w biurze mogą nawet nosić szpilki. Jeśli jednak warunki pracy są trudne, to zakładanie specjalistycznych butów ochronnych staje się obowiązkiem – tak samo w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Obuwie BHP damskie na każdą porę roku

Skoro już wyjaśniliśmy, że obuwie BHP damskie spełnia wszystkie założenia butów przeznaczonych do pracy, trzeba też powiedzieć o kwestii wyboru odpowiedniego obuwia ze względu na porę roku. Podobnie jak w przypadku butów męskich, wybór jest bardzo duży. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem modelu, który będzie wygodny oraz sprawdzi się latem czy zimą.

  • Sandały to świetnie buty na lato, są przewiewne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Często pojawiają się modele zapinane na rzepy, które zakłada się szybko i wygodnie. Dodatkowe otwory wentylacyjne zapobiegają poceniu się stopy. W przypadku niektórych kobiet mogą okazać się świetnym rozwiązaniem na co dzień, zwłaszcza jeśli praca wykonywana jest wewnątrz pomieszczeń, gdzie panuje wysoka temperatura.
  • Półbuty to najchętniej i najczęściej wybierane obuwie BHP damskie. Ich podstawową zaletą jest uniwersalizm. Dobrze sprawdzają się w przypadku niskich i wysokich temperatur, a osoby pracujące na halach czy magazynach mogą z nich korzystać praktycznie przez cały rok. To właśnie półbuty najczęściej przypominają z wyglądu typowe buty sportowe. Wśród nich znajdują się modele wiązane i wsuwane na stopę. Ich niepodważalną zaletą jest niska waga – nawet podczas długotrwałej pracy nie odczujemy nadmiernego zmęczenia nóg.
  • Trzewiki, głównie ze względu na swoją budowę i wysoką cholewkę, mogą świetnie sprawdzać się zimą. Chronią przed zimnem nie tylko stopę, ale i część łydki. Docenią je kobiety pracujące na zewnątrz, ale także panie zatrudnione chociażby w chłodniach, gdzie niska temperatura może im nieustannie doskwierać.
  • Gumowce i kalosze to obuwie, które świetnie sprawdza się podczas prac na zewnątrz, zwłaszcza jeśli mamy stały kontakt z wodą i wilgocią. Modele wyposażone w dodatkową wkładkę ocieplającą będą idealne na zimę.