Jak wybrać profesjonalne buty robocze na budowę?

Obuwie ochronne

Bezpieczeństwo podczas pracy na budowie ma szczególne znaczenie. Podczas wykonywania codziennych obowiązków pracownik jest narażony na szereg urazów. Profesjonalne buty robocze mają za zadanie ochronić nasze stopy – tak samo przed urazami mechanicznymi, jak i szkodliwymi substancjami.

Bezpieczeństwo w pracy to zagadnienie, które interesuje zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Kask i odpowiednia odzież ochronna to tylko część wyposażenia, która redukuje ryzyko wystąpienia urazów. Profesjonalne buty robocze są równie ważne. Zapewnienie odpowiedniej ochrony stopom to tylko jedno z wielu zadań, jakie powinno spełniać takie obuwie. Pozostaje jeszcze kwestia wygody i trwałości. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Profesjonalne buty robocze na budowę, a wymagania i przepisy

Każdy pracownik budowalny powinien wykonywać swoje obowiązki w specjalnych butach. Nie ma tu większego znaczenia, czy pracujemy przy budowie dużej hali czy domku jednorodzinnego. Zgodnie z regulacjami prawnymi, profesjonalne obuwie robocze jest wymagane wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko doznania urazów kończyn dolnych, a na budowie potencjalnych niebezpieczeństw przecież nie brakuje. Buty ochronne mają zabezpieczać także przed szkodliwymi substancjami oraz działaniem zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur. Na każdej budowie występuje przynajmniej jedno z tych zagrożeń.

O wyborze konkretnego typu butów decyduje pracodawca. Obuwie można podzielić na kilka klas, które definiują stopień ochrony. Dokładnie na tej podstawie pracodawca decyduje, jaki rodzaj obuwia należy nosić na placu budowy. Istnieją trzy kategorie:

  • klasa oznaczona literą O to obuwie zawodowe,
  • klasa oznaczona literą P to obuwie ochronne,
  • klasa oznaczona literą S to obuwie bezpieczne.

W przypadku pracowników budowalnych, minimalnym stopniem zabezpieczenia jest obuwie oznaczone jako P1, czyli wyposażone w podnosek chroniący palce i cechujące się odpornością na rozpuszczalniki i benzynę.

Jeśli jednak pracujemy w otoczeniu ciężkich przedmiotów, które potencjalnie mogą upaść nam na nogę, lepiej zaopatrzyć się w obuwie klasy S. Decydując się na buty znakowane jako S3, zapewniamy sobie ochronę przed ostrymi przedmiotami, na które możemy bez obaw nadepnąć. Profesjonalne obuwie robocze powinno zabezpieczać nas także przed gwoździami i ostrymi przedmiotami.

Profesjonalne buty robocze na lato i zimę

Obuwie do pracy powinno gwarantować komfort termiczny. Latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie, zależy nam na dobrej wentylacji. Z kolei zimą chcemy zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz buta. Profesjonalne buty robocze można podzielić ze względu na fason obuwia. Podczas upałów najczęściej zakłada się sandały i półbuty. W przypadku prac na budowie nigdy nie korzysta się z tych pierwszych i czasem zakłada się półbuty.

Wśród różnych dostępnych modeli można wyróżnić jeszcze te buty, które mają wyższą cholewkę – modele sięgające przed kostkę, lekko ponad nią i wysokie buty. Najchętniej wybieranym modelem są trzewiki, które dobrze sprawdzą się przez większą część roku. Na lato, jako alternatywę dla półbutów, warto wybrać modele z dodatkowymi wywietrznikami, ułatwiającymi cyrkulację powietrza. Zimą warto postawić na modele z dodatkowym ociepleniem – dla zachowania komfortu termicznego nawet przy ujemnych temperaturach.

Profesjonalne buty robocze to także trwałość

Pracownicy budowlani doskonale zdają sobie sprawę z tego, że warunki w jakich pracują, sprzyjają szybkiemu niszczeniu obuwia. Ciągły ruch i mnóstwo elementów, o które łatwo zahaczyć nogą to codzienność, dlatego trwałość ma tutaj szczególne znaczenie. Wpływ na nią mają przede wszystkim materiały, z jakich zostały wykonane profesjonalne buty robocze. Skóra naturalna jest zdecydowanie bardziej trwała niż tworzywa syntetyczne.

Obuwie do pracy nie jest jednorazowym wydatkiem. Nawet jeśli kupimy wytrzymały model, to z czasem ulegną zużyciu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że profesjonalne buty robocze, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, posłużą nam znacznie dłużej. Może i wydamy na nie nieco więcej pieniędzy, ale z perspektywy czasu, taka inwestycja się opłaca.

Zdrowa postawa ma znaczenie

W obuwiu roboczym spędzamy sporo czasu i pewnie wielu pracowników doświadczyło bólu – często nie tylko nóg, ale i pleców – po powrocie z pracy do domu. W zdecydowanej większości przypadków jest to wina źle profilowanego obuwia. Profesjonalne buty robocze powinny wspierać prawidłową postawę ciała. W końcu to na stopach spoczywa cały nasz ciężar. Obuwie powinno być płaskie, o kształcie zbliżonym do kształtu stopy. Ważna jest także sama wkładka. Te odpowiednio profilowane absorbują uderzenia, zwłaszcza pod pięta, i wspomagając w ten sposób kręgosłup.

Na komfort wpływają także inne czynniki. Ciężkie obuwie znacznie szybciej zmęczy nogi, a zła wentylacja przyczyni się do szybkiego pocenia się stopy. Jeśli jednak wybierzemy profesjonalne buty robocze do prac na budowie, do domu wrócimy w znacznie lepszej kondycji – tak samo fizycznej, jak i psychicznej.