Na co zwrócić uwagę wybierając
kalosze dziecięce?

Dziecięce obuwiePorady

Wraz z nadejściem jesieni zdecydowanie częściej mamy do czynienia z deszczową aurą, która jednak wcale nie musi zatrzymywać nas w domu. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni do panującej na zewnątrz pogody strój, nie zapominając o kaloszach, które doskonale sprawdzają się w czasie deszczu. Dobrej jakości kalosze dziecięce sprawią, że droga do szkoły czy przedszkola będzie przyjemniejsza, nie będzie także trzeba rezygnować z zabaw na świeżym powietrzu. Obecnie w ofercie sklepów z obuwiem znajdziemy różnorodne kalosze dziecięce, dlatego wybór tych najlepszych może okazać się nieco skomplikowany. Jakie kalosze dziecięce wybrać? To pytanie zadaje sobie większość rodziców. Spróbujmy zatem wyczerpująco na nie odpowiedzieć.

Kalosze dziecięce – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dla dziecka największą frajdą w noszeniu kaloszy jest możliwość beztroskiego chodzenia i skakania po kałużach bez obaw o przemoczenie skarpetek. Dla rodziców ważne będą także inne aspekty, niekoniecznie związane tylko z zabawą. Po pierwsze komfort i wygoda dziecka. Kalosze dziecięce powinny dobrze leżeć na stopach, bez obaw, że woda i wilgoć przedostaną się do wnętrza butów. Kalosze powinny dopasowywać się do kształtu dziecięcych stóp i delikatnie je oplatać. Ważną rolę odgrywa materiał, z jakiego są wykonane kalosze. Powinien on być jak najbardziej elastyczny i miękki, tak by delikatne stopy naszych dzieci nie były narażone na otarcia i odciski. Miękki i elastyczny materiał zapewnia dzieciom także swobodę ruchów, a to jest dla nich najważniejsze, zwłaszcza podczas zabawy.

Istotna jest również ochrona. Kalosze dziecięce powinny chronić zarówno przed wilgocią, jak i chłodem, dlatego, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną – warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają ocieplenie. Wiele modeli wyposażonych jest obecnie w specjalny wkład, który możemy umieszczać we wnętrzu kaloszy w razie potrzeby, np. w chłodniejsze dni.

Kalosze dziecięce powinny mieć także specjalną wyprofilowaną wkładkę, która dopasuje się do kształtu stopy dziecka, pomoże w stabilizacji, a także zapewni ochronę antybakteryjną, co jest wyjątkowo ważne w wilgotnym środowisku.

Jeśli ochrona to i bezpieczeństwo, dlatego nie można zapominać o wysokiej jakości podeszwach w kaloszach, które gwarantują dzieciom przyczepność do podłoża i stabilizację, co jest ogromnie istotne w mokrym środowisku, gdy dzieci narażone są na upadki na błocie i innych śliskich nawierzchniach. Dobrym rozwiązaniem jest podeszwa z bieżnikiem, która gwarantuje przyczepność, a tym samym znacząco poprawia bezpieczeństwo.

Jakie kalosze dziecięce wybrać by cieszyć się z ich użytkowania?

Wybierając kalosze dla dziecka, zwracajmy uwagę przede wszystkim na ich parametry techniczne, gdyż to one gwarantują dzieciom bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Najlepszym wyborem będą kalosze pochodzące od cenionych na rynku producentów, gdyż tylko oni gwarantują nam, że jakość ich wyrobu jest na najwyższym poziomie i spełnia wyśrubowane normy produktów przeznaczonych dla dzieci. To producent zapewnia jakość, dlatego wybierając te najlepsze produkty, będziemy mieć pewność, że wykonano je z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów, tym samym nie będziemy się martwić, że kalosze przemokną lub popękają.

Kolejna kwestia to waga butów, które w przypadku dzieci powinny być jak najlżejsze. Na wagę butów w dużej mierze wpływa to, z czego kalosze powstały. Najlżejsze będą kalosze wykonane ze specjalnej pianki EVA, która dodatkowa gwarantuje dzieciom niebywały komfort noszenia. Dodatkową zaletą kaloszy dla dzieci wykonanych z tego rodzaju pianki jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.

Kalosze dziecięce jakie kupić, jeśli chodzi o rozmiar?

Przy zakupie kaloszy dla dziecka niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Kalosze mogą być minimalnie większe, aby można było zakładać dziecku grubsze skarpetki, jednak absolutnie nie powinny być one dużo za duże, czyli nie kupujemy „na wyrost”. Chodzenie, a tym bardziej bieganie w zbyt dużych kaloszach może być nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne dla naszego dziecka. Zatem dobierajmy wielkość obuwia zgodnie z rozmiarem stóp naszych dzieci i dbajmy o ich komfort, nie pozwalając by zniechęciły się na ich noszenia.

Kalosze dobrze jest dopasować także do wieku dziecka. Dla tych zupełnie najmłodszych poleca się te niższe, gdyż zdecydowanie lepiej układają się w nich stopy – w żaden sposób nie uciskają, co także nie utrudnia im chodzenia.

Starszym dzieciom i tym bardziej aktywnym proponujemy kalosze z wyższą cholewką, wzbogacone w środku wodoodpornym materiałem ze specjalnym ściągaczem, który będzie chronił przed przedostaniem się wody do środka w czasie najbardziej szalonych zabaw i skoków. Materiałowa wkładka we wnętrzu kaloszy to także doskonały sposób na dopasowywanie ich do temperatury panującej w danym dniu.

Jeśli chodzi o sam wybór koloru kaloszy, to tę kwestię możemy śmiało pozostawić dzieciom i pozwolić im na wybór swoich ulubionych barw, tym bardziej, że na rynku znajdziemy kalosze w praktycznie każdym istniejącym kolorze. Wybór wzorów i dodatków jest również bardzo szeroki, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.