Na trudne warunki – buty gumowe!

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Buty gumowe to bardzo uniwersalny rodzaj obuwia, bo skorzystają z nich niemalże wszyscy. Świetnie sprawdzają się podczas spacerów w deszczowe dni, ale będą równie dobrą ochroną w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Poznajcie je bliżej.

Wszechstronne, uniwersalne, ponadczasowe – buty gumowe

Ich historia sięga blisko dwieście lat wstecz, a mimo tego, buty gumowe nie wyszły z użytku. Wpływ miało na to kilka czynników, ale najważniejszym z nich jest wszechstronność. Praktycznie większość z nas miała styczność z kaloszami – czy to w formie obuwia rekreacyjnego, czy podczas pracy. Nie ma lepszych butów na niepogodę, kontakt z wodą czy śniegiem. Buty gumowe zawsze sprawdzają się równie dobrze i są w stanie skutecznie uchronić nas przed wilgocią, a w przypadku tych przystosowanych do pracy – często i szkodliwymi substancjami. Żadne inne obuwie nie ma aż tylu zastosowań, co czyni kalosze bardzo uniwersalnymi butami. Kto może z nich skorzystać i jak wybrać najlepsze buty gumowe dla siebie?

Buty gumowe na deszczowe dni

Kalosze już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Kochają je tak samo dzieci, jak i dorośli, a szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że mogą stać się głównym elementem każdej stylizacji. Na ich korzyść na pewno przemawia fakt, że żadne inne buty nie poradzą sobie tak dobrze podczas deszczu jak kalosze. Są wysokie, więc możemy w nich swobodnie wejść do kałuży i stopy pozostaną suche. Cechują się dużą wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Trudno je uszkodzić, a po kilkugodzinnej zabawie na świeżym powietrzu szybko doprowadzimy kalosze do czystości. Sprawdzą się również podczas niskich temperatur, o ile wybierzemy model z dodatkowym ociepleniem.

Uwielbiamy buty gumowe nie tylko ze względu na ich cechy praktyczne. Zróżnicowana kolorystyka i ciekawe wzornictwo to również ich niepodważalna zaleta. Chcesz kupić klasyczne kalosze w czarnym kolorze, który połączysz z każdą stylizacją? Żaden problem. Lubisz się wyróżniać i unikasz nudy? Wybierz kalosze w intensywnej barwie i zaszalej. Najmłodsi również nie powinni czuć się zawiedzeni, bo buty gumowe mogą mieć nadruki postaci ulubionych bajek i zwierząt. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Buty gumowe dla myśliwych i wędkarzy

Kalosze świetnie się sprawdzają nie tylko jeśli chodzi o spacery z rodziną. To jeden z najchętniej wybieranych modeli obuwia wśród wędkarzy i myśliwych. Trudny teren nie jest dla butów gumowych żadnym problemem. Podeszwa o dobrej przyczepności zapewnia odpowiednią stabilność i chroni przed upadkiem, a odporność na wodę pozwala wejść do jeziora czy rzeki. Z kolei ocieplane modele przydają się zwłaszcza wtedy, kiedy temperatura spada poniżej zera.

Buty gumowe dla myśliwych i wędkarzy zwykle zakłada się na długie wyprawy, przez co wszystkie te modele cechują się dużą wygodą. To także niezastąpione obuwie do pokonywania błotnistego terenu, które przy okazji jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co istotne, tego typu obuwie nie wymaga też żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Buty gumowe do pracy

Praca w trudnych warunkach, w otoczeniu wody, a nierzadko i szkodliwych substancji, wymaga odpowiedniego obuwia. Buty gumowe i w tym zadaniu świetnie się sprawdzają. Kalosze są w stanie zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkowy podnosek, chroniący palce przed urazami mechanicznymi.

Ważna jest również gruba podeszwa o właściwościach antypoślizgowych. Jeśli poruszamy się po trudnym terenie, gdzie nie sposób zobaczyć wszystkich czyhających zagrożeń, możemy zaopatrzyć się w buty gumowe z wkładką antyprzebiciową. Dodatkowe wzmocnienie na pięcie jest odpowiedzialne nie tylko za ochronę stopy, ale również absorbcję energii. Tym samym znacznie zwiększa się komfort użytkowania.

Najprawdopodobniej nikt nie byłby w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków, pracując w niewygodnym obuwiu. Sztywne kalosze odeszły już w zapomnienie i dzisiejsze modele gwarantują bardzo dużą wygodę. Na uwagę zasługuje również ich dobra izolacja termiczna. Teoretycznie większość nieprzemakalnych butów nie zapewni odpowiedniego komfortu cieplnego, ale jeśli wybierzemy model z wyjmowaną wkładką, nie musimy przejmować się zimnem. To rozwiązanie sprawia również, że buty gumowe możemy wykorzystać przez cały rok. Szczególnym przypadkiem są tutaj gumofilce, które – jak sama nazwa wskazuje – zostały wykonane z połączenia gumy i filcu. Nie jest to obuwie całoroczne, ale zimą sprawdza się znakomicie.