Uniwersalne obuwie?
Półbuty robocze męskie!

Męskie obuwieObuwie ochronne

Półbuty robocze męskie to jeden z najchętniej wykorzystywanych modeli butów. Wynika to z faktu, że sprawdzają się w wielu różnych zawodach. Ich cechą charakterystyczną jest niska cholewka, która sięga do kostki. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Półbuty robocze męskie na lato i zimę

Z założenia obuwie do pracy powinniśmy wybierać w zależności od pory roku. To oczywiście prawda, ale półbuty robocze męskie mogą stanowić wyjątek od reguły. Nie wszyscy pracownicy narażeni są na pracę w bardzo wysokich albo niskich temperaturach. W przypadku osób, które praktycznie nie muszą wykonywać swoich obowiązków na zewnątrz, chłód czy upał stają się marginalną kwestią. Na niektórych halach produkcyjnych i magazynach wahania temperatur nie są tak duże, niezależnie od pory roku. To sprawia, że nie musimy pod tym kątem dobierać obuwia, a półbuty robocze męskie mogą służyć przez cały rok.

Jak często wymieniać półbuty robocze męskie?

Zgodnie z polskim prawem, do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom niezbędnej ochrony, w tym również butów. Należy też zaznaczyć, że obuwie, podobnie jak każda odzież ochronna, z czasem ulega zużyciu. Wymiana butów jest nieunikniona, a im szybciej zauważymy ślady zużycia, tym lepiej dla nas. Półbuty robocze męskie nie są tutaj wyjątkiem. Co więcej, ze względu na to, że większość pracowników może w nich chodzić przez cały rok, zużyją się znacznie szybciej.

Stan obuwia roboczego musimy kontrolować, aby uniknąć sytuacji, w której powstałe uszkodzenia wpłyną na właściwości obuwia. Należy przyjąć, że każde buty robocze składają się z kilku podstawowych elementów:

  • cholewki,
  • podnoska,
  • podeszwy,
  • wkładki.

Każdy z nich może ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Nie możemy zakładać, że wszystkie te części będą niszczyć się w jednym tempie. Wiele zależy od sposobu użytkowania obuwia, konserwacji, a nawet sposobu chodzenia. Półbuty robocze męskie warto też regularnie wymieniać ze względów higienicznych.

Na które elementy zwrócić szczególną uwagę?

Cholewka

Dokonując oględzin cholewki powinniśmy skupić się na wszelkich uszkodzeniach samego materiału. Mogą to być przetarcia, pęknięcia czy odbarwienia skóry. Wszelkiego rodzaju zarysowania również powinny zwrócić naszą uwagę. Uszkodzenia często pojawiają się na nosku buta, bo to bardzo wrażliwy obszar obuwia. Półbuty robocze męskie mogą ulec deformacji przy kontakcie z niską lub wysoką temperaturą, dlatego lepiej nie suszyć ich na grzejniku. Sprawdzamy również szwy – jeśli będą rozciągnięte lub pęknięte, obuwie należy wymienić. Ostatni element to sznurówki i ich mocowania, które również nie powinny być uszkodzone.

Podnosek

Nie wszystkie półbuty robocze męskie są wyposażone w dodatkowy podnosek, ale jeśli w naszym obuwiu takowy się znajduje, również powinniśmy regularnie kontrolować jego stopień zużycia. Do najczęstszych uszkodzeń należą wgniecenia i odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne i przetarcia materiału, którym jest obszyty. Dobrą praktyką jest sprawdzenie podnoska od wewnątrz, ponieważ i tam mogą pojawić się przetarcia albo ostre, wystające elementy, które zranią stopę. Podnosek pełni bardzo ważną funkcję w obuwiu roboczym, bo chroni nogę przed zmiażdżeniem. Regularna kontrola tego elementu buta powinna wręcz stać się nawykiem.

Podeszwa

Jednym z najszybciej zużywających się elementów jest podeszwa. Bardzo często dochodzi do jej pęknięcia, więc na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nie zawsze będzie to duże pęknięcie, zdarza się, że pojawia się kilka mniejszych, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Najłatwiej dostrzec je poprzez zgięcie buta. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zużycia. Jeśli podeszwa na palcach lub pięcie jest wyraźnie cieńsza niż w środkowej części buta, takie półbuty również powinniśmy wymienić. Zdarza się, że dochodzi do rozwarstwienia podeszwy, a czasem nawet do jej odklejenia się od wierzchu buta.

Wkładka

Dobre półbuty powinny być wyposażone we wkładkę. Niestety, ten element również ulega stosunkowo szybkiemu zużyciu. Jeśli chcemy się jej naprawdę uważnie przyjrzeć, powinniśmy ją wyjąć. Kiedy mamy trudności z wyjęciem wkładki, w zasadzie możemy mieć pewność, że przyszedł czas na nową. Podobnie w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z włożeniem jej do buta. Warto zwrócić także uwagę na wszystkie przetarcia materiału i deformacje. To także powinien być sygnał, że najwyższy czas na wymianę. Na szczęście, wymiana nie jest kosztowna, a co ważniejsze – wystarczy kupić samą wkładkę zamiast nowego obuwia.

Co wpływa na zużycie obuwia?

Półbuty robocze męskie, prędzej czy później, ulegną zużyciu. Czas, w jakim się zniszczą zależy od kilku czynników:

  • rodzaj wykonywanej pracy – budowlańcy znacznie szybciej będą potrzebowali nowych butów niż osoby pracujące na magazynie;
  • warunki, jakie panują na miejscu pracy – duża wilgoć, kontakt ze szkodliwymi substancjami czy skrajna temperatura przyczyniają się do szybszego zużycia butów;
  • częstotliwość noszenia obuwia – półbuty robocze męskie zakładane codziennie do pracy znacznie szybciej się zużyją;
  • podłoże – szorstkie podłoża, jak beton, żwir, będą powodowały szybsze zużycie się obuwia.

Ostatni czynnik, to tzw. czynnik indywidualny. Każde buty wymagają pielęgnacji, a półbuty robocze nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Im lepiej o nie zadbamy, tym dłużej będą nam służyć.