Żadna praca nie jest straszna, jeśli założysz kalosze ochronne

Obuwie ochronne

Kalosze ochronne to doskonała osłona przed wilgocią, której w wielu środowiskach pracy nie brakuje. Gdyby nie one, niektórych prac najprawdopodobniej nie moglibyśmy wykonywać. W jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej?

Jeszcze do niedawna kalosze ochronne zakładano podczas prac ogrodowych, w gospodarstwie rolnym i podczas poruszania się po podmokłym terenie. I chociaż w dalszym ciągu świetnie sprawdzają się w tych zadaniach, to coraz częściej można spotkać je w zakładach pracy. Współczesne kalosze chronią nie tylko przed wodą, ale często też przed szkodliwymi substancjami.

Kalosze ochronne do prac w ogrodzie

Błoto, wysoka trawa, deszcz i niska temperatura skutecznie zniechęcają do prac na zewnątrz. Jeśli jednak odpowiednio się zabezpieczymy, żadne zadanie nie będzie nam straszne. Kalosze ochronne są wręcz stworzone do noszenia w trudnych warunkach. Nie musimy przejmować się pogodą panującą na zewnątrz. To także świetne obuwie dla osób, które mają gospodarstwo rolne. Opieka nad zwierzętami hodowlanymi czy praca w polu wymaga odpowiedniej ochrony, a kalosze są w stanie ją zagwarantować.

Profesjonalne kalosze ochronne do pracy

Kalosze ochronne sprawdzą się jako obuwie do pracy zawodowej. Dzisiejsze modele są projektowane w taki sposób, aby nie tylko ochronić nogi przed wilgocią, ale też zabezpieczyć przed różnymi substancjami. Oleje, smary i płyny mogą stanowić poważne zagrożenie, dlatego tak ważne jest założenie odpowiedniego obuwia. Kalosze ochronne stosuje się między innymi w miejscach takich jak:

  • mleczarnie,
  • ubojnie,
  • myjnie samochodowe,
  • warsztaty.

Modele wyposażone w dodatkową wkładkę ocieplającą świetnie sprawdzają się zimą. Skorzystają z nich również ci pracownicy, dla których niska temperatura jest codziennością, np. osoby zatrudnione do pracy w chłodniach.

Kalosze ochronne z metalowym podnoskiem i wkładką antyprzebiciową

W przypadku trudnych warunków pracy, ochrona przed wodą może okazać się niewystarczająca. W niektórych zakładach wilgoć nie jest jedynym zagrożeniem, z jakim przyjdzie się zmierzyć zatrudnionemu, a przecież obuwie ochronne ma z założenia zabezpieczać przed wszelkimi niebezpieczeństwami. W takim wypadku najlepiej dodatkowo się zabezpieczyć.

Kalosze ochronne z metalowym noskiem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko doznania urazów palców na skutek spadających przedmiotów. Z kolei kalosze wyposażone we wkładkę antyprzebiciową i grubą podeszwę, uchronią przed ostrymi przedmiotami, znajdującymi się na ziemi.

Kalosze ochronne na zimę, czyli gumofilce!

Niska temperatura może szczególnie doskwierać w trakcie pracy, a zwykłe kalosze ochronne nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego komfortu termicznego. Najlepszym rozwiązaniem będą wtedy gumofilce. To obuwie powstałe z połączenia dwóch materiałów: filcu i gumy. Ma wszystkie te cechy, co zwykłe kalosze: chroni przed wilgocią i wodą, ale dodatek w postaci filcu odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz buta. Ze względu na swoją budowę zapewniają bardzo dużą swobodę ruchu, a ich niewielka waga nie będzie nadmiernym obciążeniem dla nóg, nawet jeśli pracujemy w nich przez kilka godzin.

Z jakiego materiału powinny być kalosze ochronne?

Chociaż potocznie mówi się o nich gumiaki, to kalosze ochronne nie są wykonane wyłącznie z gumy. Do pracy faktycznie najczęściej wykorzystuje się kalosze gumowe, które jednak już w przypadku niskich temperatur niekoniecznie muszą się sprawdzać. Doskonałym przykładem są tutaj wcześniej wspomniane gumofilce, ale nie tylko.

Pianka EVA to jeden z materiałów, z których powstają kalosze. Jest bardzo lekka, a jednocześnie ma dobre właściwości termoizolacyjne. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcę decydować się na ocieplane kalosze ochronne, a zależy im na zachowaniu ciepła wewnątrz buta. Niewielka waga to mniej zmęczone nogi. Buty wykonane z pianki EVA są najlżejszymi modelami dostępnymi na rynku. Z tego tworzywa najczęściej powstają kalosze ochronne do noszenia na co dzień, ale zdarzają się też warianty stworzone z myślą o pracownikach.

Ostatni materiał wykorzystywany w produkcji kaloszy to PVC, które jest trochę odporniejsze na uszkodzenia od pianki EVA, ale na mroźne dni nie sprawdzi się najlepiej. Nie znajdziemy kaloszy do pracy wykonanych z PVC, za to jeśli chodzi o modele do użytku rekreacyjnego, wybór jest ogromny: od różnorodnej kolorystyki aż do abstrakcyjnych nadruków, kalosze ochronne dla dzieci i dorosłych, z wyższą i niższą cholewką. Każdy bez problemu powinien znaleźć interesujący go model.