Buty myśliwskie na polowanie – co musisz o nich wiedzieć?

Męskie obuwieObuwie ochronne

Myśliwi potrzebują obuwia, które będzie zapewniało i komfort, i bezpieczeństwo. Wymaga tego poruszanie się po trudnym terenie. Tropienie zwierzyny okazuje się także często czasochłonne. Buty myśliwskie muszą więc być tak zaprojektowane, aby podczas polowania gwarantowały odpowiednią wygodę i zabezpieczenie dla stopy przed urazami mechanicznymi.

Dlaczego odpowiednie buty myśliwskie są tak ważne?

Polowanie nie jest łatwym zajęciem i fakt, że buty myśliwskie są nieodłącznym elementem ubioru, nie powinien nikogo dziwić. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które bagatelizują rolę obuwia, narażając się w ten sposób na nieprzyjemne konsekwencje. Teren, po którym porusza się myśliwy, może być zdradziecki. Nie wszystkie zagrożenia widać gołym okiem. Wszystkie nierówności, ostre kamienie i często trudne warunki atmosferyczne, nie są jedynymi niebezpieczeństwami, jakie czyhają na łowców.

Buty myśliwskie nie są zwykłym obuwiem. Nie przypominają go ani z wyglądu, ani z właściwości. To bardzo solidne obuwie, które ma zabezpieczać przed urazami, chronić przed wilgocią i zapewniać komfort nawet podczas długiego polowania. Wyobraź sobie, że zakładasz zwykłe buty sportowe i musisz przedostać się przez podmokłe tereny. W żadnym razie nie będzie to przyjemne doświadczenie, prawda? Dlatego właśnie każdy prawdziwy myśliwy wie, że odpowiednie obuwie to w zasadzie połowa sukcesu.

Dobre buty myśliwskie to podstawa!

Podczas polowania pojawia się wiele zagrożeń. Zmienne warunki atmosferyczne, różne podłoże, woda i wilgoć to codzienność myśliwego. Buty myśliwskie zostały stworzone z myślą o trudnych warunkach. Ich podstawową rolą jest ochrona stopy przed skręceniem, wilgocią i zimnem. Obuwie musi gwarantować komfort termiczny – tak samo podczas wysokich temperatur, jak i niskich. Podczas wielogodzinnego polowania liczy się lekkie obuwie, czyli takie, które nie będzie powodowało zmęczenia nóg podczas długiej wędrówki. Jak widać, buty myśliwskie muszą mieć szereg właściwości. Jeśli myślisz o polowaniu na poważnie, nie sposób nie docenić ich zalet.

Jak wybrać buty myśliwskie?

Wytrzymałość obuwia jest bardzo ważnym kryterium wyboru. Warto kupić buty myśliwskie, które dobrze będą służyć przynajmniej przez kilka sezonów. Trzeba też zastanowić się nad pogodą. Myśliwi, którzy planują częste polowania i będą wybierać się na łowy tak samo latem, jak i zimą, powinni zaopatrzyć się w dwie pary. Jedną przeznaczoną na ciepłe dni, drugą – na mroźne wypady w teren. Osoby, które chcą polować sporadycznie, mogą pozostać przy jednej parze butów całorocznych, ale z bardzo dobrymi parametrami.

Nie należy zapominać, że buty myśliwskie muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Należy zwrócić również uwagę na komfort i wygodę, które są szczególnie ważne podczas długiego marszu. Stopa powinna wygodnie układać się w obuwiu, aby nie musiała się nadmiernie przemęczać. Zbyt ciężkie buty będą niepotrzebnym obciążeniem, a w przypadku złego dopasowania, pojawią się odciski i pęcherze.

O tym warto pamiętać

  • Kolor odzieży ma szczególne znacznie podczas polowania. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni kamuflaż – buty myśliwskie też muszą go zapewniać. W większości przypadków jest to obuwie w kolorze brązowym, zielonym lub barwach moro.
  • Podeszwa jest bardzo ważnym elementem obuwia myśliwskiego. Powinna być wytrzymała, odporna na ścieranie i przebicie. Warto wybierać spośród modeli, które gwarantują dobrą przyczepność do podłoża i ograniczą ryzyko poślizgnięcia się.
  • Wysokość obuwia – na podmokłe tereny i częsty kontakt z wodą powinniśmy wybierać wysokie obuwie, które sięga ponad kostkę. Na ciepłe dni i suche wyprawy świetnie sprawdzają się niższe buty.
  • Materiały, z których zostało wykonane obuwie – buty myśliwskie powinny gwarantować odpowiednią wentylację, elastyczność i zapewniać komfort termiczny. Jeśli planujemy poruszać się po podmokłym terenie, to obuwie musi również chronić stopy przed wodą. Warto wybierać spośród modeli wyposażonych w membranę, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Na chłodne dni świetnie sprawdzają się modele z dodatkowym wkładem ocieplającym.

Myśliwi, którzy planują polować na ptactwo wodne, mogą zaopatrzyć się w wodery albo spodniobuty. Dzięki nim, nawet jeśli zajdzie konieczność wejścia w głęboką wodę, nie muszą martwić się o zamoczenie. W przypadku sznurowanych butów trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane sznurówki. Nie powinny być zbyt śliskie i łatwo się rozwiązywać.

Zanim wybierzesz odpowiedni model…

Poza wyżej wymienionymi cechami butów myśliwskich, podstawowym kryterium wyboru powinna być pora roku, podczas której będziemy polować. Tak naprawdę chodzi o warunki atmosferyczne, z którymi przyjdzie się nam mierzyć: śnieg, deszcz, mróz, wysoka lub niska temperatura. Powinniśmy wziąć pod uwagę także ukształtowanie terenu. Wybierając się w górzyste tereny potrzebujemy innych butów niż na teren nizinny.