Przewiewne buty robocze – komfort pracy nawet w upalne dni!

Damskie obuwieMęskie obuwieObuwie ochronne
Przewiewne buty robocze – komfort pracy nawet w upalne dni!

Jedyna różnica pomiędzy obuwiem roboczym a tym na co dzień, to odpowiednia ochrona podczas wykonywania swoich obowiązków w pracy. To oznacza, że w innych butach chcemy pracować zimą, kiedy temperatura sięga poniżej zera i w innych latem, kiedy stopa potrzebuje odpowiedniej wentylacji. Przewiewne buty robocze są w stanie zapewnić duży komfort termiczny, nawet w wyjątkowo upalne dni!

Obuwie robocze czy buty ochronne to podstawowy element ubioru pracowników magazynowych i budowlańców. Wiadome jest, że nie ma takiego zawodu, w którym wygodne i wykonane z wysokich jakości materiałów obuwie nie ma znaczenia. Trzeba jednak powiedzieć, że w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych noszenie odpowiedniego obuwia jest regulowane przepisami BHP. Wybór najlepszych butów wiąże się z wieloma czynnikami. Ważny jest rodzaj wykonywanej pracy i zagrożenia, z jakimi może się zetknąć pracownik, czas pracy i warunki, w jakich ją wykonujemy. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że buty robocze powinny spełniać normy BHP i normy jakości CE.

Czy przewiewne buty robocze mają sens?

Dzisiejszy rynek oferuje wiele modeli, które równie dobrze chronią stopy przez urazami. Nie ma żadnego znaczenia czy są to przewiewne buty robocze, czy modele sprawdzające się w niskich temperaturach. Stopień bezpieczeństwa jest zawsze ten sam, natomiast różnica wynika z konstrukcji. Podobnie jak latem wybieramy sandały lub mało zabudowane, niskie obuwie do wyjść na miasto, tak w ciepłe dni przewiewne buty robocze mają gwarantować odpowiedni komfort termiczny. To oznacza, że powinniśmy zrezygnować z ciężkich i zabudowanych butów na rzecz lekkiego obuwia z odpowiednią wentylacją. To jak czujemy się w pracy, bezpośrednio wpływa na to, jak wykonujemy swoje obowiązki. Jeśli w butach roboczych będzie nam za gorąco a stopa zacznie się pocić, trudno skupić się na pracy.

Obuwie do pracy latem i zimą

Wielu ludzi bagatelizuje znaczenie komfortowych butów. Nie chcemy wydawać pieniędzy na drugą parę, która lepiej sprawdzi się latem albo pracodawca nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do komfortu swoich pracowników i nie czuje potrzeby, by zaopatrzyć ich w przewiewne buty robocze. W efekcie pracownik jest niezadowolony, nie skupia się należycie na swoich obowiązkach, a noszenie obuwia roboczego traktuje jako zło konieczne. Wcale nie musi tak być.

Jak już wcześnie zostało powiedziane – każde obuwie ochronne musi spełniać określoną funkcję, czyli zabezpieczać stopy przed urazami. Różnice między obuwiem na niskie temperatury a butami na lato wynikają z ich konstrukcji. Te pierwsze powinny zabezpieczać nogi przed chłodem. Zwykle są to wysokie buty z dodatkowym ociepleniem, które gwarantują komfortową pracę nawet przy ujemnej temperaturze. Zadanie butów letnich jest całkowicie inne. Odpowiednia wentylacja i niezabudowana konstrukcja mają zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i ograniczyć pocenie się stopy.

Te różnice znacznie lepiej rozumieją osoby pracujące na zewnątrz, gdzie zmiana temperatury zdaje się być znacznie bardziej dotkliwa. Ale czy na hali magazynowej jest inaczej? Latem będzie zdecydowanie cieplej niż zimą, więc przewiewne buty robocze też podniosą komfort pracownika.

Jakie powinny być przewiewne buty robocze?

Buty robocze na lato powinny mieć kilka cech, które są gwarancją komfortu. A zatem jakie powinno być obuwie tego typu?

  • Przewiewne i oddychające – to podstawowa cecha butów na lato. Szczególną uwagę należy zwrócić na otwory wentylacyjne, niektórzy producenci stosują również wkładki wentylacyjne a nawet wentylowane podeszwy. Ogólnie rzecz ujmując – im lepsza wentylacja, tym większy komfort.
  • Elastyczne. Większa elastyczność to gwarancja swobody dla stóp. W przypadku niektórych modeli, np. z wkładką antyprzebiciową czy ze sztywnego materiału wierzchniego, ta elastyczność będzie nieco mniejsza.
  • Lekkie i wygodne, bo tylko takie poprawiają komfort podczas chodzenia. Buty robocze przewiewne zwykle są lekkie, ale znajdą się wśród nich cięższe modele, które są wyposażone w stalowe elementy (podnosek).
  • Bez metalu – metal bardzo dobrze trzyma temperaturę wewnątrz buta. Metalowe podnoski czy wkładki powodują szybsze nagrzewanie się obuwia, dlatego lepiej wybierać modele, w których te elementy zostały wykonane z alternatywnych materiałów.

Obuwie robocze na lato – rodzaje

Przewiewne buty robocze różnią się pomiędzy sobą. Każdy model ma swoje zalety, dlatego warto wybrać te buty, które będą dla nas odpowiednie.

  • Sandały robocze – najlżejsze tego typu obuwie. Tak naprawdę to tradycyjne półbuty robocze, które zostały wyposażone w liczne otwory wentylujące, podobnie jak w sandałach. Są to buty o najwyższej oddychalności i dużej przewiewności. Można kupić modele wyposażone w podnosek, a nawet wkładkę antyprzebiciową.
  • Półbuty robocze – niskie i w całości zakrywające stopę. Dla jak najlepszej przewiewności można zdecydować się na modele wyposażone w siatkę po bokach.
  • Adidasy robocze – z wyglądu często zupełnie nie przypominają obuwia roboczego. Są równie wygodne co półbuty i zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa.
Przewiewne buty robocze – komfort pracy nawet w upalne dni!

Jak widać, wybór jest ogromny. Każdy z łatwością może kupić obuwie, które będzie wygodne, przewiewne i przede wszystkim bezpieczne.