Buty na Śnieżkę –
czym kierować się przy wyborze?

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Oferta obuwia trekkingowego jest ogromna. Mnogość modeli zróżnicowanych pod względem wyglądu, użytych technologii czy konstrukcji sprawia, że łatwo dojść do wniosku, że nie wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Okazuje się, iż należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim to, w jakie pasmo górskie chcemy się wybrać. Bowiem buty na Śnieżkę czy w wysokie Tatry będą się od siebie znacznie różniły. Zatem jak dokonać właściwego wyboru?

Buty w góry – dlaczego odpowiedni wybór jest tak ważny?

Podstawowym wyposażeniem dobrze przygotowanego turysty są odpowiednie buty. Szczególnie w góry, które nie wybaczają błędów. Nawet najprostsze szlaki wymagają od nas wysiłku, dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór odzieży i innych elementów ekwipunku. Buty na Śnieżkę czy Rysy zabezpieczają nasze stopy przed otarciami, niebezpiecznymi kontuzjami czy zwichnięciem, stanowiąc gwarancję bezpieczeństwa. Latem pozwalają odprowadzać nadmierną wilgoć, z kolei zimą – zapobiegają przemarznięciu oraz izolują od niekorzystnych warunków atmosferycznych typu śnieg czy deszcz. Zapewniają również odpowiednią amortyzację ciała i stabilność, która jest nad wyraz ważna, gdy poruszamy się po śliskim podłożu.

Zastanawiając się jakie buty w góry będą najlepsze, należy wziąć pod uwagę szereg różnorodnych elementów, a mianowicie:

– porę roku (to, jakie obuwie nosimy jest szczególnie istotne w przypadku lata i zimy),

– rodzaj podłoża górskiego (czy poruszamy się po trawiastej ziemi, czy po śliskich skałach),

– planowana długość naszej wycieczki (krótki wypad czy wielodniowa wyprawa).

Ci, którzy wybierają się w Karkonosze a chcieliby zaoszczędzić na inwestycji jaką jest porządne obuwie trekkingowe, mogą się zdecydować na kupno jednej, uniwersalnej pary butów, która nada się zarówno na upalne lato jak i na mroźną zimę. Oczywiście, w obydwóch przypadkach buty nie będą spełniać swojej roli w 100%. W sytuacji bardzo wysokiej temperatury nasze stopy po prostu będą się bardziej pocić. Jednakże buty na Śnieżkę – ze względu na niewielki stopień trudności wejścia na ten konkretny szczyt – mogą być w dużej mierze uniwersalne. Nie ma konieczności kupowania dwóch różnych wariantów, jak w przypadku obuwia, w którym chcemy zdobywać wysokie partie Tatr. Niemniej, jeśli nie ogranicza nas budżet, rekomendujemy jednak kupno obuwia na lato oraz zimę, aby w pełni korzystać z funkcji jakie oferują profesjonalne buty w góry. Zatem czym będą się różnić w zależności od pory roku?

Jakie buty na Śnieżkę latem sprawdzą się najlepiej?

Jak wspomniano wcześniej, jednym z pierwszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia trekkingowego, jest pora roku w jakiej będziemy go używać. To istotne ze względu na różne warunki atmosferyczne, panujące w zależności od sezonu. Warto zaopatrzyć się w dwie odmienne pary, jedną na zimę, drugą na lato, aby maksymalnie zwiększyć swój komfort oraz wygodę. Odradzamy ubieranie na górskie szlaki trampek czy sandałów, w których chodzimy na co dzień – panujący upał nie jest tutaj żadnym argumentem.

Oczywiście dla początkujących turystów zaleca się kupno jednej pary butów, najlepiej z wysoką cholewką dla pełnej stabilizacji stopy i o średniej twardości podeszwy, jednakże osoby lubiące spędzać więcej czasu w górach doceniają zmianę butów w zależności od pory roku, stawiając na maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Jakie wobec tego buty na Śnieżkę zdadzą egzamin podczas lata? Te z niską cholewką, bowiem świetnie sprawdzą się na wszelkie wędrówki po łagodnym terenie. Są znacznie lżejsze od wysokich i zapewniają lepszą wentylację.

Rada dla początkujących piechurów? Szukaj podeszwy wykonanej z gumy bądź jej mieszanki z tworzywem sztucznym. Takiej, która ma bieżnik. Ta kombinacja zapewni stabilność stopom zarówno na kamieniach, skałach czy grząskim podłożu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując buty na Śnieżkę w trakcie lata? Lepiej sprawdzą się te bez membrany, która co prawda zapewnią wysoką wodoodporność, ale jednocześnie ogranicza oddychalność stopy, która nadmiernie zaczyna się pocić. Jako że w Polsce ulewne deszcze możemy napotkać głównie wiosną, jesienią, a opady śniegu zimą – w tych okresach lepiej sprawdzi się obuwie z membraną, która zapewni pełną ochronę przed wodą i wilgocią.

Buty na Śnieżkę zimą

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne buty na Śnieżkę zimą z wysoką cholewką są obowiązkowe. Tylko wówczas śnieg nie przedostanie się do wnętrza obuwia. Komfort suchych stóp nawet podczas krótkiej wycieczki to absolutna podstawa w górach. Zbyt długi kontakt z wilgocią szybko może prowadzić do odmrożeń, które są bardzo niebezpieczne. Dlatego nierzadko producenci wyposażają obuwie w dodatkowe, wewnętrzne ocieplenie, które utrzyma komfort termiczny. Wysoka cholewka to również stabilizacja, odpowiednie usztywnienie stawu skokowego, które ograniczają możliwość wystąpienia nieprzyjemnych kontuzji.

Kolejną istotną kwestią jest przyczepność obuwia do podłoża. Buty w góry często wyposażone są w specjalne, grube podeszwy z agresywnym bieżnikiem, zwiększające stabilność. W przypadku Śnieżki nie jest to jednak obowiązkowe. Aby bezpiecznie wejść na szczyt wystarczą miękkie trekkingi. Natomiast gdy atakujemy skaliste dwutysięczniki, wówczas potrzebujemy masywniejszego obuwia, najlepiej z raczkami dla pełnej przyczepności.