Buty na trudne warunki – gumowce ocieplane męskie

Męskie obuwieObuwie ochronne
Buty na trudne warunki – gumowce ocieplane męskie

Mogłoby się wydawać, że gumowce ocieplane męskie nie są obuwiem dla każdego. Najczęściej kojarzymy je z obuwiem dla mężczyzn pracujących na wsi i trudno wyobrazić sobie, żeby stały się elementem ubioru dla tych, którzy chcą podążać za modą. Po części to prawda, gumowce raczej nie pojawiają się na wybiegach, a ich przeznaczenie jest czysto praktyczne – mają ochraniać przed pluchą i deszczem. Właśnie to sprawia, że tak naprawdę może kupić je każdy.

Gumowce ocieplane męskie – dlaczego warto je kupić?

Na chłodne i deszczowe dni nie ma lepszego rozwiązania niż gumowce ocieplane. Męskie buty tego typu są bardzo odporne na uszkodzenia. Ze względu na wysoką cholewkę, skutecznie chronią przed wodą wlewającą się do wnętrza buta. Modele z dodatkowym ociepleniem jednocześnie gwarantują wysoki komfort termiczny, nawet jeśli na zewnątrz panuje ujemna temperatura.

To wszystko sprawia, że gumowce ocieplane męskie są świetnym obuwiem do wykonywania prac w ogrodzie, wypadów do lasu na grzyby czy wędkowania. Kalosze nie muszą przypominać typowego obuwia roboczego, chociaż jako takie też doskonale się sprawdzą. Owszem, można wybrać inne obuwie, ale czy warto ryzykować, że stopy przemokną, a kilka godzin później pojawią się pierwsze objawy przeziębienia? Gumowce nie są modnym obuwiem, ale sprawdzają się tam, gdzie inne buty nie mogą. I tak należy je traktować – jako odpowiednie zabezpieczenie, wygodę i komfort termiczny stóp.

Największe zalety kaloszy?

Gumowce ocieplane męskie są obuwiem na trudne warunki. Błoto i woda, plucha i pierwsze śnieg będą miały z nimi stały kontakt. Na szczęście w przypadku kaloszy nie jest to żaden problem. Zabrudzenia jest bardzo łatwo usunąć za pomocą szmatki i wody. Nie trzeba też przejmować się ich impregnacją, bo tworzywo stosowane w produkcji nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Można bez obaw wejść w grząskie błoto – stopy pozostaną suche, a czyszczenie gumowców po powrocie do domu zajmie dosłownie chwilę.

Kalosze to obuwie zadaniowe, więc ich podstawową cechą jest ochrona. Wyobraźmy sobie sytuację, w której poruszamy się po trudnym i mocno zarośniętym terenie. Wysokie pokrzywy, chłostające po nogach gałęzie czy kolczaste krzewy – żadnej z tych rzeczy nie chcemy dotknąć gołą skórą. Spodnie to słaba ochrona, a buty sportowe nie dość że niskie, to do tego szybko się zniszczą. Za to gumowce ocieplane męskie sprawdzą się idealnie. Podobnie jak w przypadku deszczu i topniejącego śniegu, żadne inne obuwie nie zapewni tak dobrej ochrony jak kalosze.

Buty na trudne warunki – gumowce ocieplane męskie

Gumowce ocieplane męskie – krótkie czy długie?

Wśród wszystkich dostępnych na rynku modeli można wydzielić dwa rodzaje gumowców: krótkie i długie. Pierwszy model sięga za kostkę, z kolei wysokość cholewki w drugim wariancie kończy się przed kolanem, czyli jednocześnie osłania całą łydkę. Gumowce krótkie stanowią ochronę wyłącznie dla stopy. Kalosze wysokie powinni wybrać panowie, którzy wiedzą, że będą musieli wejść w nieco głębszą wodę.

Przy wyborze obuwia warto również zwrócić uwagę na modele ze wzmocnioną budową, która nie tylko chroni przed deszczem, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Gumowce ocieplane męskie z wymiennym wkładem ocieplającym będą bardzo dobrym wyborem w przypadku panów, którzy nawet przy ujemnych temperaturach chcą z nich skorzystać. Wymienny wkład ocieplający jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie sprawia problemów przy czyszczeniu, nawet jeśli do wnętrza buta dostanie się błoto – wystarczy wrzucić go do pralki.

Jak wybrać odpowiednie gumowce męskie?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Gumowce można podzielić na kilka kategorii:

  • obuwie robocze, które może być dodatkowo wzmacniane na pięcie czy nosku. Pojawiają się również modele chroniące przed kwasami czy wysoką temperaturą.
  • obuwie dla wędkarzy,
  • obuwie dla leśników,
  • obuwie dla myśliwych.

Jeśli gumowce mają służyć do prac ogródkowych, nie ma sensu kupować obuwia ze wzmacnianą podeszwą czy podnoskiem. Wędkarze często muszą wejść do głębokiej wody, dlatego dla nich najlepszym wyborem będą wysokie kalosze. Leśnicy z kolei często wędrują po trudnym terenie przez wiele godzin, dlatego powinni postawić na gumowce wykonane z lekkich materiałów, które nie będą dodatkowym obciążeniem dla nóg. Mogłoby się wydawać, że gumowce to jeden model obuwia do wszystkiego. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby w pełni odpowiadały naszym potrzebom, trzeba najpierw zastanowić się, do czego tak naprawdę chcemy je wykorzystać.

Warto również wspomnieć o rozmiarze. Przyjęło się, że gumowce powinny być o rozmiar większe, tak aby pozostawić około 1 cm luzu. To pozwoli stopie delikatnie zmieniać pozycję w trakcie chodzenia. Nie należy obawiać się, że kalosze rozciągną się z czasem. Ze względu na rodzaj materiałów wykorzystanych w produkcji, pozostaną dokładnie takie, jak w momencie zakupu.