Buty ochronne BHP –
z jakich materiałów są produkowane?

Obuwie ochronne

Praca na niektórych stanowiskach wiąże się z ryzykiem doznania urazów stóp spowodowanych czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, atmosferycznymi i innymi. Do pracy w takich warunkach przeznaczone są specjalistyczne buty ochronne BHP. Obuwie ochronne musi spełniać szereg norm bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wykonanie z odpowiedniego materiału. Z jakiego?

Czym są buty ochronne BHP?

Na początku warto wyjaśnić sobie, czym dokładnie są buty ochronne BHP. Specjaliści definiują je jako obuwie łączące pewne właściwości ochronne włącznie z ochroną palców stopy za pomocą specjalnych podnosków, odpornych na uderzenia o sile 100 J. Buty ochronne oznacza się literą „P” (ang. protective). Wymagania dotyczące takiego rodzaju obuwia reguluje norma PN-EN ISO 20346.

Wyróżnimy kilka klas butów ochronnych BHP – PB, P1, P2, P3, P4 i P5, gdzie PB oznacza podstawową ochronę, a P5 zaawansowaną. W zależności od klasy buty:

  • mają antyprzebiciową podeszwę,
  • są odporne na oleje, benzynę i inne rozpuszczalniki organiczne,
  • mają zabudowaną piętę,
  • są wodoodporne,
  • absorbują energię w części piętowej,
  • mają właściwości antyelektrostatyczne.

Dodatkowym elementem ochronnym butów pracowniczych jest materiał wykonania.

Buty ochronne BHP ze skóry – gwarancja niezawodności

Buty ochronne BHP powinny być wykonane ze skóry naturalnej. Skórzane trzewiki są solidne i wytrzymałe. Długo zachowują swój pierwotny wygląd i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Buty skórzane ceni się za nieprzeciętną wygodę i najwyższą funkcjonalność. Obuwie jest elastyczne, a dzięki temu doskonale dopasowuje się do stopy i nie powoduje dyskomfortu podczas chodzenia. To przekłada się na wysoką wydajność pracy, nawet po wielu godzinach. Skórzane buty zapewniają stopom idealną wentylację – wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Stopy się nie pocą, a ryzyko nieprzyjemnych odparzeń jest niewielkie.

Skórzane obuwie zaimpregnowane odpowiednim środkiem zyskuje właściwości wodoodporne. Dzięki temu nawet podczas pracy w wilgotnych warunkach stopy pozostają suche. To niweluje ryzyko złapania nieprzyjemnej infekcji.

Buty ochronne BHP ze skóry to dobre rozwiązanie przede wszystkim do pracy na budowie. Wersje ocieplone przeznaczone są m.in. dla pracowników TOPR.

Kalosze z PVC czy pianki EVA?

Buty ochronne BHP to także kalosze, czyli gumowe buty o charakterystycznym, prostym kształcie sięgające do połowy łydki lub do kolana. Wodoodporne kalosze to doskonałe rozwiązanie dla osób wykonujących prace ziemne, ogrodowe lub tworzących konstrukcje budowlane w środowisku wodnym. Gumiaki doskonale sprawdzają się również w zakładach przemysłowych, magazynach oraz chłodniach.

Liderem wśród wodoodpornych tworzyw wykorzystywanych do produkcji kaloszy roboczych jest PVC, czyli polimer syntetyczny otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Tworzywo PVC jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie wielu substancji chemicznych, tj. benzyna, olej czy alkohol. Ponadto ma doskonałe właściwości termoplastyczne. Buty z PVC są wygodne i stabilne.

Na rynku znajdziemy również kalosze robocze wykonane z pianki EVA. Jest to lekki, nieprzemakalny materiał o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych. Buty z tworzywa EVA zapewniają najwyższy komfort termiczny i są komfortowe.

Do pracy w niskich temperaturach przeznaczone są gumofilce, czyli kalosze wewnątrz i częściowo na zewnątrz ocieplone warstwą filcu. Filc przyjemnie otula stopy, gwarantując komfort cieplny nawet przy skrajnie niskich temperaturach.

Podnosek w butach ochronnych BHP

Kluczowe znaczenie w butach ochronnych BHP ma podnosek, czyli wzmocniona część znajdująca się na wysokości palców. Podnoski wykonuje się ze stali lub kompozytu. Modele stalowe ceni się za wyjątkową wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej grubości. Podnosek po uderzeniu jest widocznie zdeformowany, dzięki czemu łatwo rozpoznać moment, w którym należy wymienić obuwie na nowy model. Niestety podnoski stalowe doskonale przewodzą temperaturę, co przekłada się na gorszy komfort termiczny stóp zarówno zimą, jak i latem.

Podnoski kompozytowe wykonuje się z materiałów polimerowych często połączonych z włóknem szklanym. Modele z kompozytu są lekkie i wytrzymałe. Ponadto zapewniają doskonały komfort termiczny, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym – nawet przy skrajnie niskich temperaturach, stopy są skutecznie chronione przed zimnem.

Podnoski z kompozytu sprawdzają się w pracy przy detektorach metalu, np. na lotniskach. Ich wadą jest wysoka cena oraz podatność na pękanie pod wpływem wysokiej siły.

Jakie buty ochronne BHP wybrać? Wszystko zależy od specyfiki zawodu oraz warunków panujących w miejscu pracy. Na stronie Demar24.pl znajdziesz kalosze, trzewiki i inne modele. Sprawdź pełną ofertę!