Buty wędkarskie na lato –
co się sprawdza?

Męskie obuwie

Wędkowanie to bardzo popularne hobby, a dla niektórych osób coś znacznie więcej – prawdziwa pasja. Dla prawdziwych wędkarzy oznacza zaangażowanie znaczonej ilości czasu, a zwykle też sporych środków finansowych. Jednak wszelki nakłady poniesione na to zajęcie przekładają się na sukcesy w postaci udanych połowów. Poza odpowiednim sprzętem przeznaczonym typowo pod ryby, warto wyposażyć się także w odzież i buty wędkarskie na lato. Dzięki nim nawet wielogodzinne przebywanie nad brzegiem wody będzie czystą przyjemnością.

Jakie byty wędkarskie na lato wybrać?

Buty wędkarskie są niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego wędkarza, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Noszone niezależnie od pory roku powinny posiadać szereg istotnych właściwości, a przede wszystkim charakteryzować się wytrzymałością i trwałością. Buty wędkarskie na lato stanowią spore wyzwanie dla ich użytkowników, gdyż muszą być jednocześnie lekkie, przewiewne, jak i odpowiednio chronić stopy przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami, które mogą znajdować się na terenie wybranego w danym dniu łowiska.

Buty wędkarskie na lato, szczególnie te zabudowane, koniecznie muszą chronić przed wilgocią. Podstawą jest to, by odprowadzały nadmiar wilgoci na zewnątrz i nie dopuszczały do nadmiernego pocenia się stóp, zwłaszcza w te najbardziej upalne dni. Długotrwałe narażenie stóp na dzianie wilgoci może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów, które powodują ciężkie do wyleczenia choroby, a dodatkowo zdecydowanie obniżają komfort łowienia.

Czasem dobrym pomysłem będą sandały, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda jest cieplejsza i zamoczenie stóp nie jest problemem. Jednak tego typu buty muszą gwarantować stabilizację i nie dopuszczać do możliwości zachwiania się lub potknięcia. Również ich zapięcie powinno być na tyle mocne, by dobrze trzymały się stóp i nie odpłynęły wraz z nurtem rzeki. Na rynku z pewnością znajdziemy sandały z lekkiej pianki lub gumy, które dobrze trzymają się stóp, ograniczają ryzyko poślizgnięcia, a po wyjściu z wody schną w błyskawicznym tempie. Ze względu na możliwość natknięcia się na ostre przedmioty, szkło lub wystające kamienie, do wody nigdy nie powinno wchodzić się boso. Sandały, jak i gumowe klapki, są doskonalą ochroną przed skaleczeniem się.

Na co zwracać uwag kupując buty wędkarskie na lato?

Wybierając odpowiednie buty wędkarskie na lato, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o wygodzie i komforcie ich noszenia przez długie godziny, często w bardzo niesprzyjających warunkach. Dlatego najważniejsze parametry letniego obuwia wędkarskiego to wygoda, lekkość i wodoodporność.

Bardzo ważnym elementem butów wędkarskich są podeszwy. Niezwykle istotne by ich grubość zapewniała bezpieczeństwo, pozwalała stabilnie poruszać się po brzegu, jak i w wodzie i zapobiegała ewentualnym poślizgnięciom. Na rynku dostępne są między innymi buty z podeszwą wykonaną z gumy lub filcu, które doskonale sprawdzają się na wędkarskie wyprawy. W wyjątkowych sytuacjach można je dodatkowo uzbrajać w specjalne kolce, które dają dodatkową ochronę. Teren wokół zbiorników wodnych jest zazwyczaj wilgotny, a nawet błotnisty i stwarza wiele okazji do upadku.

Materiał, z jakiego zostały wykonane buty to kolejna istotna kwestia. Musi być przede wszystkim solidny. W przypadku gumowych kaloszy stosujmy dodatkowo specjalistyczne wkładki, które pozwolą zachować higienę i odpowiednią cyrkulację powietrza. Nowoczesne tworzywa sztuczne, poza tym, że są wodoszczelne, często również zapewniają dostateczną wentylację. Takim tworzywem jest pianka Eva, z której powstają wysokiej klasy kalosze New Uniwersal Pro. Ich zaletą jest bardzo niska waga, dzięki czemu nawet po wielu godzinach spędzonych na łowisku nogi nie są zmęczone.

Gdzie szukać odpowiednich bytów wędkarskich na lato?

W celu zakupu butów wędkarskich na lato warto skorzystać z oferty cenionych producentów obuwia specjalistycznego, gdyż gwarantują oni profesjonalne podejście do tematu i dbałość o wszystkie detale. Gdzie ich szukać? Najlepiej bezpośrednio w sklepie producenta lub też w specjalistycznych sklepach wędkarskich, których oferta z roku na rok jest coraz bogatsza.

Również cena odgrywa sporą rolę. Buty wędkarskie na lato nie muszą być wcale bardzo drogie, jednak warto zapłacić odpowiednią kwotę i cieszyć się trwałością swojego obuwia przez dłuższy czas. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie produktów pochodzących z naszego rodzimego rynku. W ofercie Demar z pewnością znajdziemy interesujące nas pozycję.

Buty wędkarskie na lato – inne ciekawe rozwiązania

Jak widać, żeby buty wędkarskie na lato były odpowiednie, powinny spełniać szereg wymagań, które zapewnią wędkarzowi komfort, ale i bezpieczeństwo. Wśród oferty butów wędkarskich możemy spotkać się także z kategorią butów do brodzenia. Są one bardzo komfortowe, mają podwyższona cholewkę, dlatego bardzo dobrze chronią staw skokowy i pozwalają, jak sama nazwa wskazuje, na bezpieczne brodzenie w wodzie. Buty te skutecznie zabezpieczają także przed dostaniem się do wnętrza piasku, żwirku czy wody.