Ciasne buty – jak sobie z nimi radzić?

Porady

Tylko odpowiednio dobrany rozmiar obuwia gwarantuje pełen komfort i wygodę noszenia butów. Zdarza się jednak czasami, że pomimo dobrze dobranego rozmiaru, w pewnym momencie buty zaczynają być za ciasne, co wiąże się najczęściej z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem. Bywa również, że nowe buty po kilku dniach zaczynają lekko uwierać, choć wydawały się dobre. Co zrobić w takim przypadku, aby nadal móc się nimi cieszyć? Poniżej przedstawimy kilka sposobów na to, jak samodzielnie i skutecznie rozbić zbyt ciasne buty różnymi metodami, bez konieczności udawania się z tym problemem to specjalisty.

Niejeden sposób na ciasne buty

Ciasne buty to prawdziwa udręka. Noszenie ich może doprowadzić nawet do poważnych deformacji stóp, wymagających długotrwałego leczenia. Za ciasne buty w palcach, powodują ból i nieprzyjemne uczucie uciskania. Dlatego trzeba się z takim problemem jak najszybciej rozprawić. Najprostszą metodą na szybkie zyskanie odrobiny dodatkowego miejsca w butach jest wymiana wkładki na cieńszą, o ile jest to oczywiście możliwe i starą wkładkę da się wyjąć. Sposób ten z pewnością sprawdzi się przy minimalnych uciskach, czyli wtedy, kiedy buty uciskają w niewielkim stopniu. Dostępne w sprzedaży ultra cienkie wkładki sprawią, że zyskamy cenną przestrzeń na palce i poczujemy swobodę w czasie chodzenia.

Kolejny sposób na ciasne buty to rozciąganie wykonywane przy użyciu specjalistycznych preparatów, dostępnych w sklepach obuwniczych. Na rynku dostępne są produkty w formie pianki lub sprayu, których działanie oparte jest na zmiękczaniu i rozciąganiu obuwia w celu wyeliminowania wszelkiego rodzaju ucisków. Preparaty tego typu oddziałują bezpośrednio na materiał, z którego wykonano obuwie. Włókna ulegają stopniowemu rozciągnięciu i umożliwiają prawidłowe dopasowanie się butów do wielkości stóp. Metoda ta pomaga rozciągnąć buty, robiąc zarówno miejsce na place, jak i zwiększając ich szerokość.

Zalecenia odnośnie stosowania poszczególnych preparatów powinny być dokładnie opisane na opakowaniu każdego z nich. Ważne, by przy każdym użyciu przestrzegać zaleceń producenta. Przy prawidłowym postępowaniu powinniśmy uzyskać efekt w postaci dobrze dopasowanego obuwia, które nigdzie nie będzie uciskać. Tego typu preparaty świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku obuwia skórzanego.

Za ciasne buty, ból palców – co robić?

Ból palców w czasie chodzenia jest wyjątkowo nieprzyjemnym uczuciem, dlatego, gdy tylko go doświadczymy, powinniśmy zrobić wszystko, by mu zapobiec. Za ból palców odpowiedzialne są zwykle zbyt ciasne buty, zatem jeśli uda nam się pozbyć tego problemu, wszystko powinno wrócić do normy. A więc na pytanie: ciasne buty jak sobie z tym radzić, podpowiadamy kolejne, sprawdzone metody.

Poza wymienionymi już sposobami walki ze zbyt ciasnym obuwiem, możemy spróbować także metod domowych, które nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Pierwszą z nich jest dokładne wypchanie butów gazetami. Jak to zrobić? Wystarczy kawałki gazety zwinąć w kulki, namoczyć wodą, po czym dokładnie odcisną z jej nadmiaru i umieścić we wnętrzu butów w taki sposób, by wypełniły je szczelnie.

Buty pozostawiamy z gazetami na kilka godzin, a w razie potrzeby procedurę powtarzamy. Ważne jest, by używać raczej gazet czarno-białych. W przypadku gazet kolorowych, po namoczeniu papieru buty mogłyby zafarbować. Sposób ten polecany jest zwłaszcza w przypadku chęci rozciągnięcia butów wykonanych z zamszu.

W wielu domach znajdziemy jeszcze drewniane prawidła do butów, które kiedyś cieszyły się ogromną popularnością. Przy ich pomocy również możemy rozciągnąć buty i sprawić, że palce zyskają odpowiednią przestrzeń. Zaletą prawideł jest to, że są w stanie rozciągnąć buty w konkretnym miejscu bez obawy o ich zniekształcenie. Prawidła umieszczamy w butach i pozostawiamy na kilka godzin, w miarę potrzeby nawet na całą noc. Dodatkowo można na nie nałożyć skarpetkę, lekko zwilżoną wodą, która dodatkowo zmiękczy obuwie. Czynność można powtarzać wielokrotnie, aż do momentu uzyskanie pożądanego efektu.

Jak rozbić ciasne buty w palcach?

Na za ciasne buty w palcach możemy zastosować jeszcze jeden sprawdzony domowy sposób, który pomoże pozbyć się tego nieprzyjemnego ucisku w balerinach, czółenkach, botkach, a nawet szpilkach. Nadaje się także oczywiście do butów męskich. Sposób nazywa się na parę wodną i jest bardzo prosty w wykonaniu oraz bezpieczny dla obuwia. Co ważne, wykonamy go w domu bez potrzeby zakupu jakichkolwiek dodatkowych produktów.

Będziemy potrzebować jedynie pary wodnej, którą możemy uzyskać, gotując wodę w czajniku, garnku lub ustawiając żelazko na funkcję parowania. Buty należy przez kilka chwil trzymać „zanurzone” w obłokach gorącej pary, następnie założyć na stopy i wykonać krótki spacer w celu sprawdzenia uzyskanego efektu. Jeżeli potrzebujemy mocniejszego rozciągania, na stopy zakładamy dodatkowo skarpetki i tak przechadzamy się po domu. W tym przypadku czynność również powtarzamy aż do uzyskania zadowalającego rezultatu, jednak należy szczególnie uważać na wszelkie elementy obuwia, które mogłyby ulec rozklejeniu pod wpływem ciepła.