Czy buty do biegania nadają się też do chodzenia?

Damskie obuwieMęskie obuwie

W ostatnim czasie bieganie przeżywa prawdziwy boom, a specjalistyczne sklepy sportowe dosłownie wypełnione są asortymentem przeznaczonym dla zapalonych biegaczy. Wśród nich najważniejsze są oczywiście buty do biegania, bez których żaden szanujący się biegacz nie wyobraża sobie uprawiania tego sportu. Buty do biegania występują oczywiście w wielu wariantach, typach i w szerokim przedziale cenowym. Dostępne są modele dla zawodowców, jak i dla amatorów, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Inwestując, zwłaszcza w te najwyższej jakości obuwie, często zadajemy sobie pytanie czy buty do biegania nadają się do chodzenia na co dzień, gdyż chcielibyśmy korzystać z nich w jak największym stopniu. Oto co warto na ten temat wiedzieć.

Buty do biegania – co je wyróżnia?

Bieganie i chodzenie zasadniczo się od siebie różnią, mamy tu na myśli głównie sposób układania się stóp oraz oddziałujące na nie siły. W czasie chodzenia stajemy w pierwszej kolejności na pięcie i dopiero po chwili przenosimy ciężar ciała na pozostałą część stopy, a gdy biegamy – cała nasza stopa praktycznie równomiernie uderza o podłoże. Z tego powodu buty do biegania powinny mieć nieco inną elastyczność oraz amortyzację niż te, które nosimy do chodzenia na co dzień, tak by stopy nie odczuwały skutków oddziaływania poszczególnych nacisków.  Jednak, jeśli chodzimy wyjątkowo dużo, może okazać się, że właśnie buty do biegania będą dla nas lepszym wyborem.

Cholewki w dobrych butach do biegania doskonale „otulają” stopy, dając poczucie stabilności i bezpieczeństwa, co sprawia, że każdy wykonany w nich krok jest pewny i komfortowy. Zdarza się także, że cholewki butów do biegania powstają w systemie bezszwowym, co z kolei przekłada się na ich niezwykłą wygodę.

Buty do biegania mają także typowo sportowy wygląd, dlatego nie będą one odpowiednie do wszystkich stylizacji, choć jest to oczywiście kwestia indywidualnych gustów. W ofercie sklepów znajdziemy buty typowo do biegania po asfalcie, ale i po trawie czy terenie błotnistym. Różnić się będą podeszwą, a dokładniej jej przyczepnością do danego podłoża. Buty do biegania charakteryzują się także odmiennym kształtem, który im bardziej opływowy i dopasowany do kształtu stopy, tym lepiej.

Czy buty do biegania nadają się do chodzenia po mieście?

W mieście wybieramy najczęściej buty z podeszwą przeznaczoną do biegania po asfalcie. Buty te nastawione są głównie na wysoki poziom amortyzacji, która daje stopom poczucie komfortu i „miękkości” w momencie kontaktu z twardym podłożem. Zalety te mogą okazać się niezwykle cenne w czasie, gdy musimy pokonywać spore odległości właśnie na piechotę. Chodzenie w butach, które zapewniają lekkość oraz ochronę mięśni i ścięgien przed przeciążeniami, jest bardzo ważne. Dlatego w tym przypadku buty do biegania sprawdzą się wręcz doskonale.

Zalety chodzenia w butach do biegania

Analizując to czy buty do biegania nadają się do chodzenia, warto wziąć pod uwagę ich przewiewność, która może być niezwykle cenioną zaletą, zwłaszcza w trakcie wysokich temperatur. Buty do biegania posiadają specjalistyczne wkładki odprowadzające wilgoć na zewnątrz, ale także często całe buty lub ich poszczególne elementy powstają z oddychającej siateczki, która zapewnia przyjemne chłodzenie w czasie letnich treningów.

Kolejna kwestia to amortyzacja. Jak wiadomo, przy chodzeniu obciąża się najpierw piętę, dlatego większość butów ma tę część nieco grubszą. Podeszwy butów do bieganie powstają tak, by amortyzacja znajdowała się w nich równomiernie na całej powierzchni, aby cała stopa była chroniona równomiernie. Dla wielu osób, zwłaszcza tych borykających się z bolącymi stopami, może to okazać się dobrym rozwiązaniem.

Zaletą butów do bieganie są także coraz częściej w nich stosowane nowoczesne technologie, które sprawiają, że obawie to jest niezwykle wygodne i wytrzymałe. Wiele modeli powstaje z wykorzystaniem specjalnych pianek, które sprawiają, że buty idealnie dopasowują się do kształtu stóp, dając użytkownikom uczucie komfortu i wygodny w każdych warunkach.

Jakie buty do bieganie nie sprawdzą się na co dzień?

Choć buty do biegania mają niewątpliwie masę zalet, może się zdarzyć, że nie będą one dobrym wyborem do noszenia podczas zwyczajnych codziennych zajęć. Chodzi tu głównie o modele stworzone dla profesjonalistów, startujących w wyścigach i nastawionych na pokonywanie wielu kilometrów w jak najkrótszym czasie.  Profesjonalne buty do bieganie powstają nieco inaczej niż ich ogólnodostępne odpowiedniki. Z racji nastawienia na jak największą prędkość, ich budowa nie będzie odpowiednia do codziennych spacerów, czy też krótkich przechadzek.

W tego typu butach stawia się również na maksymalne obniżenie ich wagi, by w jak najmniejszym stopniu obciążać zawodnika. Z tego powodu buty te nie będą zbytnio wytrzymałe i przy zbyt częstym noszeniu mogą po prostu szybko ulec zniszczeniu. Dlatego biegaczom amatorom odradza się używanie profesjonalnych butów – przeznaczonych do ścigania się na bieżni – do noszenia na co dzień.

Zatem odpowiadając na pytanie, czy buty do biegania nadają się do chodzenia, można powiedzieć, że wszystko zależy od tego, czy będą one dla danej osoby wygodne. Jeśli tak, to oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.