Buty oddychające –
co warto o nich wiedzieć?

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Odpowiednia ochrona stóp odgrywa kluczową rolę zarówno dla wygody i komfortu, jak i dla bezpieczeństwa i higienicznej pracy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza podczas długich godzin użytkowania, kiedy praca wymaga pozycji stojącej, która obciąża kręgosłup oraz kończyny dolne. Czym się kierować wybierając dobre i skutecznie oddychające buty robocze, które z jednej strony spełnią swoją funkcję, a drugiej pozostaną wygodne? Podpowiadamy.

Oddychające buty – dla kogo?

Dobranie odpowiednich butów, zwłaszcza do pracy stojącej, pozwala na zminimalizowanie niekorzystnych oddziaływań na organizm. Bo dobre buty robocze męskie oddychające to wygoda i pewność, że nie ma zagrożenia spowodowanego bólem, puchnięciem ani otarciami. Jednak ze względu na długi czas noszenia, posiadanie dobrych butów w pracy jest istotne dla wszystkich pracowników, nie tylko tych wykonujących pracę na stojąco. Prawidłowa wentylacja stóp ma niebywałe znaczenie do zachowania termoregulacji całego organizmu.

Byty oddychające pozwalają na swobodną wymianę gazów, co przyczynia się do wskazanej dla stóp wentylacji. Kupując oddychające buty męskie, należy także zwrócić uwagę na taki parametr jak odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zdecydowanie wpływa to na poprawę komfortu noszenia butów, jak również minimalizuje ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu i namnażanie się bakterii.

W butach spędzamy bardzo dużo czasu. Zazwyczaj jest to osiem godzin samej pracy, ale należy doliczyć jeszcze czas przeznaczony na dojazd, co w efekcie sprawia, że nasze stopy przez pół dnia zostaję szczelnie zamknięte w ciężkim roboczym obuwiu. No ale czy tak musi być?

Producenci obuwia roboczego, tacy jak DEMAR, wyszli naprzeciw potrzebom pracowników i wprowadzili do swojej oferty buty na miarę ich oczekiwań. Buty robocze męskie oddychające proponowane przez DEMAR są przede wszystkim lekkie i wyposażone w podszewkę wykonaną z dzianiny, która pozwala stopom na swobodne oddychanie.

Oddychające buty męskie – skuteczna wentylacja

Dobre buty robocze oddychające to takie, które zapewniają skuteczną wentylację stóp zarówno w czasie letnich upałów, jak i mroźnych zim, pracy na zewnątrz i w pomieszczeniu. Kluczowe w zapewnieniu odpowiedniej ochrony jest wykorzystanie najlepszej jakości materiałów, czyli uwzględnienie tego faktu już na etapie produkcji obuwia.

Buty robocze oddychające powinny spełniać dodatkowo inne istotne dla pracownika parametry. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia wentylacja. Dzięki niej w butach nie będą namnażać się niebezpieczne bakterie ani grzyby, powodujące nie tylko przykry zapach, ale wywołujące choroby, takie jak grzybica. Brak odpowiedniego przepływu powietrza wewnątrz butów może powodować także bolesne i trudne do wyleczenia odparzenia.

Buty męskie oddychające – dobrze przemyślany wybór

Wybór odpowiednich butów jest dla każdego kwestią indywidualną, jednak zawsze należy kierować się tym, by zapewniały odpowiednią ochronę. Buty oddychające męskie powinny przede wszystkim dawać gwarancję zachowania zdrowia, dlatego nie warto na nich oszczędzać. W pierwszej kolejności wybierajmy obuwie wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: skóra, zamsz, nubuk. Materiały te doskonale sobie radzą z odprowadzaniem wilgoci z wnętrza cholewki. Dokładnie czytajmy oznaczenia. Zdarza się, że dobrze wykonane obuwie z tworzywa sztucznego również jest w stanie zapewnić stopom odpowiednie parametry ochronne.

Buty męskie oddychające wyposażone są często w wymienne wkładki. Wkładki te poza funkcjami związanymi z termoregulacją i termoochroną, posiadają inne zalety. Najczęściej stanowią dodatkową amortyzację dla stóp, mają właściwości antygrzybiczne i neutralizują zapachy. 

Buty robocze męskie oddychające często posiadają też właściwości wodoodporne. Jest to bardzo pożądana cecha, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza cholewki. Pomimo tego, że buty oddychające często są lżejsze od innych butów roboczych, nie są mniej skuteczne, jeśli chodzi o ochronę stopy. Zawsze wyposażone są w solidne i odporne na uszkodzenia podeszwy oraz wzmocnione noski. Tym sposobem są tak samo dobrze przystosowane do pracy w trudnych warunkach jak inne.

By mieć pewność, że wybrane przez nas buty oddychające na pewno spełniają swoje zadania, należy sprawdzić, czy posiadają stosowane normy i certyfikaty. Zgodnie z obowiązującą normą oddychające buty robocze powinny posiadać oznaczenie EN ISO 20345. Jest to certyfikat oznaczający obuwie, które skutecznie zabezpieczy stopy i posiada wzmocnione elementy.

Kolejne oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, to S1P i S3. Te kategorie z kolei mówią nam, że buty mają wzmocnienia przeciw przebiciom, są antystatyczne, odporne na oleje i benzynę.

Na koniec zawsze pamiętajmy o właściwej konserwacji oraz odpowiednim czyszczeniu obuwia roboczego. Buty wykonane ze skóry wymagają odpowiedniej impregnacji, dzięki czemu zdecydowanie przedłuża się ich żywotność. Zdarzają się na rynku modele, które można prać w pralce. Jest to rozwiązanie zdecydowanie ułatwiające życie, pozwalające na praktycznie bezobsługowe utrzymanie czystości i świeżości obuwia.