Dlaczego buty żółkną?

Porady

Piękne białe buty są idealnym dopełnieniem niemal każdej, nie tylko letniej stylizacji. Jednak niekiedy nasza radość nie trwa długo i okazuje się z czasem, że nasze obuwie wcale nie jest tak śnieżnobiałe, jak byśmy tego oczekiwali. Niestety problem ten dotyczy w znacznym stopniu także butów nowych i wydawać by się mogło – odpowiednio zadbanych. Nieestetyczne przebarwienia pojawiają się zarówno na popularnych butach sportowych, jak i klapkach, chodakach oraz sandałach. Dlaczego białe buty żółkną i co zrobić, by temu zaradzić i móc dalej cieszyć się ich idealnym, nienagannym wyglądem?

Dlaczego białe buty żółkną – najczęstsze przyczyny

To, dlaczego buty żółkną, może być wynikiem wielu rożnych czynników. W przypadku butów wykonanych z materiału, najczęściej jest to efekt kontaktu z potem, ale i szkodliwego działania promieni słonecznych. Z tego typu zjawiskami mamy do czynienia najczęściej w okresie letnim, kiedy to przez wysokie temperatury powietrza może dochodzić do nadmiernej potliwości stóp i wydostawania się wilgoci właśnie przez materiałową powierzchnię naszego obuwia. Drugiej sytuacji też nie za bardzo da się uniknąć. Nikt nie jest w stanie ukryć swoich butów przed padającymi na nie promieniami słonecznymi. Problem żółknięcia obuwia dotyka zarówno posiadaczy butów białych, jak i tych w innych jasnych barwach, choć przebarwienia mogą pojawić się też na butach zupełnie ciemnych, jednak nie stanowią one aż tak dużego problemu.

Plamy na butach mogą być także efektem używania zbyt agresywnych środków chemicznych, w tym antyperspirantów do stóp zawierających w swoim składzie aluminium, które może wywoływać reakcję chemiczną pomiędzy włóknami tkanin i doprowadzać do żółknięcia materiału.

Obecnie wiele butów posiada także klejone elementy, które pod wypływem działania wysokich temperatur mogą wyciekać, co prowadzi do powstania nieestetycznych żółtych plam. Niestety taką sytuację ciężko jest przewidzieć, a tym samym trudno jej zawczasu zaradzić.

Dlaczego białe buty żółkną po praniu?

Wydawać by się mogło, że żółknięcie butów to efekt ich zaniedbania i zaniechania ich regularnego czyszczenia. Jednak problem ten pojawia się także w przypadku butów świeżo wypranych, co z pewnością już nie raz doprowadziło do złości posiadaczy białych butów.

Dlaczego białe buty żółkną po praniu to pytanie, które najczęściej zadają sobie posiadacze butów sportowych. Specjaliści twierdzą, że najczęstszym powodem żółknięcia białych butów w trakcie prania są niewłaściwie użyte preparaty. Do prania białych butów należy koniecznie używać środków przeznaczonych wyłącznie do prania białych rzeczy. Proszki i płyny do białego zawierają w sobie dodatek substancji wybielających, zatem jednocześnie oczyszczają materiał z brudu i nadają mu śnieżnobiały kolor. 

Żółte plamy mogą być także efektem niewłaściwego przygotowania butów do prania. Po pierwsze powinno się je uprzednio dokładnie oczyścić, o czym niektórzy niestety zupełnie zapominają i umieszczają w praniu buty ubłocone i z piaskiem na podeszwach. Przez to buty piorą się w brudnej wodzie, zatem nie mogą zostać dokładnie doprane.

Aby buty wybrały się równomiernie i dokładnie, trzeba usunąć z nich wszelkie ruchome elementy, nie tylko sznurówki i wkładki, ale i wszelkiego typu klamry i inne dodatki. Konieczne jest także dokładne wypłukanie butów w celu usunięcia detergentów użytych do prania, gdyż gdyby zostały na ich powierzchni, również mogłyby wywołać przebarwienia.

Poza praniem duży wpływ na wygląd obuwia ma także sposób ich suszenia. Po pierwsze absolutnie nie wolno suszyć butów na słońcu, gdyż to właśnie promienie UV w dużej mierze powodują przebarwienia, ale mogą także rozpuszczać klej i uszkadzać elementy obuwia. Buty suszymy w pozycji stojącej, najlepiej wypychając ich wnętrze papierem.

Sprawdzone sposoby czyszczenia białych butów

Zabrudzenie butów – zwłaszcza białych – jest nie do uniknięcia, jednak z większością plam można sobie bardzo szybko i skutecznie poradzić. Zupełnie inaczej jest w przypadku przebarwień, zwłaszcza na białych powierzchniach, których niestety nie pozbędziemy się omiatając je szczoteczką, jak to w przypadku kurzu czy błota. Tu trzeba zastosować sprawdzone metody, jednak na tyle delikatne, żeby chcąc wyczyścić buty, przypadkiem ich nie zniszczyć. Jednym z rozwiązań jest specjalna pralka do butów. Jej zakup to jednak kolejny wydatek i kolejny sprzęt, który trzeba gdzieś ulokować. Dlatego warto postawić na domowe, skuteczne sposoby.

Bardzo popularnym sposobem na pozbycie się żółtych plam na obuwiu jest zastosowanie domowej metody, która charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Polega ona na wykonaniu pasty z wody i sody oczyszczonej, która jest naturalnym, a przy tym delikatnym wybielaczem, stosowanym także w przypadku tkanin. Powstałą pastę nakładamy równomiernie na buty, zostawiamy na około 10 minut, po czym dokładnie spłukujemy letnią wodą, aż do zupełnego usunięcia sody z powierzchni butów.

W przypadku mocniejszych zabrudzeń, pastę możemy wetrzeć w plamy przy pomocy szczoteczki. Stosowanie sody oczyszczonej jest skuteczne, ale i bezpieczne, z jednej strony dokładnie czyści ona buty, a z drugiej doskonale je odświeża, dając im dłuższe życie.

Inny sposób, który również jest metodą domową i bezpieczną, to zastosowanie szarego mydła, a konkretnie piany powstałej z mieszkanki mydła i wody. Pianę, podobnie jak pastę sodową, wcieramy w buty, po czym dokładnie usuwamy za pomocą czystej letniej wody.