Jakie buty są najzdrowsze?

Porady

Buty zostały stworzone w celu ochrony naszych stóp przed zimnem, ale i wszelkiego rodzaju szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wywoływanymi nie tylko przez warunki atmosferyczne, które mogą doprowadzić do urazów czy zranienia. W miarę upływu czasu, obuwie zaczęło pełnić także funkcję ozdobną. Dziś buty stanowią dopełnienie każdej stylizacji. Jednak skupiając się na aspekcie estetycznym, czasem zapominamy o wygodzie, a przede wszystkim – swoim zdrowiu. A przecież „zdrowe buty” to takie, które są wygodne dla stóp nawet po wielu godzinach noszenia. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie buty są najzdrowsze dla naszych stóp, bo tylko takie warto nosić.

Zdrowe buty dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Zdrowe buty dla dzieci są niezwykle ważne, gdyż mają bardzo duży wpływ na dopiero rosnące stopy. Noszenie zarówno zbyt małych, jak i za dużych butów może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój stóp i całą postawę ciała naszych dzieci. Nie powinno się także zakładać dzieciom butów używanych, nawet po starszym rodzeństwie. W tym ważnym okresie, kiedy stopy się kształtują, mogłoby to przynieś negatywne skutki, gdyż buty noszone przez jedną osobę zostały już w pewien sposób zdeformowane, ponieważ dopasowały się do innych stóp.

Zdrowe buty powinny cechować się kilkoma istotnymi elementami, które dodatkowo sprawiają, że są one wygodne dla dziecka. Po pierwsze muszą mieć prawidłowy rozmiar, koniecznie dostosowany do długości oraz szerokości stopy dziecka. Za każdym razem, gdy kupujemy buty, należy zwrócić uwagę na nosek, który nie może uciskać palców. Zaleca się nawet kilkumilimetrowy odstęp pomiędzy końcem palców a końcem buta. Kolejną kwestią jest odpowiednia podeszwa, która koniecznie musi być miękka i elastyczna, co sprzyja utrzymaniu stóp w naturalnym położeniu.

U najmłodszych dzieci dużą rolę odgrywa także wzmocniona część znajdująca się za piętą, która powinna ściśle obejmować i przylegać do pięty. Odpowiednia wysokość cholewki to taka, która pozwala na swobodne zginanie i prostowanie stopy dziecka będącego w ciągłym ruchu. Zdrowe bytu dla dziecka to takie, które dają gwarancję małym stopom możliwość stabilnego poruszania się, ale absolutnie ich nie uciskają, ani nie krępują ruchów. Ważnym sygnałem, że dzieje się coś złego, jest pojawienie się odcisków i otarć, a także ból, sygnalizowany przez nasze pociechy.

Zdrowe buty damskie – najważniejsze informacje

Zdrowe buty damskie to takie, których noszenie gwarantuje komfort i dobre samopoczucie nawet przez kilka godzin. Materiał, z jakich są wykonane buty, także powinien być przyjazny dla skóry, ograniczać pocenie się stóp (zwłaszcza w gorące letnie dni), a tym samym niwelować ryzyko nieprzyjemnych odparzeń. Najzdrowsze buty to te wykonane z naturalnych materiałów, zapewniające cyrkulacje powietrza oraz wygodę.

Zdrowe buty damskie, podobnie jak dziecięce, powinny być tak skonstruowane, aby przód nie uciskał palców. Również podeszwa powinna doskonale spełniać swoje zadanie, czyli utrzymywać całą powierzchnię stóp, dlatego ważne by była wystarczająco szeroka.

Najzdrowsze dla stóp są buty na niskim obcasie, najlepiej do czterech centymetrów. Bardzo wysokie obcasy mogą zniekształcać stopy. W niektórych przypadkach może dojść nawet to przykurczu ścięgna Achillesa. Oczywiście nie oznacza to, że chodzenie w szpilkach czy wyższych butach jest zupełnie zabronione. Można je oczywiście nosić, lecz sugerowany jest umiar i ograniczenie do kilku razy w miesiącu.

Buty zdrowe dla kręgosłupa

Najzdrowsze dla kręgosłupa będą oczywiście wszelkiego rodzaju buty posiadające płaską podeszwę lub po prostu niski obcas. Buty zdrowe dla kręgosłupa powinny być stabilne i zapewniać stopom wsparcie, gdyż to właśnie na nich opiera się cały ciężar naszego ciała. Również buty z szerokimi noskami będą odpowiednie do noszenia dla każdego, kto zmaga się z problemami natury ortopedycznej lub jest na nie narażony. W trosce o kręgosłup trzeba pamiętać, że nasze stopy odbierają ciężar większy od masy naszego ciała, dlatego noszenie wygodnych butów jest tu kluczowe.  

Bardzo ważna jest odpowiednia podeszwa. Powinna ona być dostatecznie gruba i jednocześnie na tyle elastyczna by była w stanie amortyzować wszelkie wstrząsy, które powstają w trakcie chodzenia. Parametry te są szczególnie ważne dla osób wykonujących pracę stojącą, gdyż obciąża ona cały układ kostno-stawowy. O ile jest taka możliwość, wybierajmy także buty usztywniające kostki. Dają one pewność stabilnego stawiania stóp.

Zdrowe buty dla kolan

Zdrowe buty dla kolan ta takie, które są lekkie i idealnie dopasowane do kształtu i długości stopy. W trosce o dobro kolan zaleca się noszenie obuwia posiadającego dobrze dopasowane wkładki. Zdrowe obuwie powinno zmniejszać obciążenie stawów – zarówno u osób zdrowych, jak i tych borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi.

Najgorszym wyborem dla kolan są buty z bardzo wysokim obcasem, na koturnie i co ciekawe – baleriny na cienkiej podeszwie. Wszystkie one powodują nierównomierne obciążenie stawów kolanowych, a to w konsekwencji może doprowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych.

Bardzo istotne jest, aby nasze obuwie zostało dopasowane do budowy stopy. Taki efekt możemy osiągnąć stosując odpowiednie wkładki. Dobre wkładki wykonane są z oddychających materiałów, dzięki czemu ograniczają ryzyko powstania zmian o charakterze grzybiczym.