Ile schną buty po praniu?

Porady

Pranie butów to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na przywrócenie im czystości i świeżości, dlatego stosuje go coraz więcej osób. Jednak dla tych, którzy będą robić to pierwszy raz, nurtującym wydaje się być proces samego suszenia butów po praniu. Często zadają więc sobie pytanie, ile schną buty i jak je suszyć, by nie straciły swojego kształtu, ani koloru. Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych sposobów na suszenie wypranych butów, z których jedne przebiegają szybciej, na inne zaś trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Jak suszyć buty po praniu?

W trosce o bezpieczeństwo swoich butów należy postępować z nimi bardzo ostrożnie już na etapie samego prania, a nawet przygotowania ich do tego procesu. Po pierwsze, należy oczyścić buty z błota i innych większych zanieczyszczeń – dotyczy to zwłaszcza podeszwy. Jeżeli zamierzamy wyprać buty w pralce, koniecznie sprawdźmy, czy w podeszwie nie zalegają drobne kamyczki, które mogłyby dostać się do środka i uszkodzić bęben. Zawsze też trzeba pamiętać, że sznurowadła pierzemy osobno, dlatego wyjmujemy je przed praniem butów. To samo robimy z wewnętrznymi wkładkami, o ile jest oczywiście taka możliwość, i po wyjęciu pierzemy je ręcznie.

Niezależnie od tego, czy buty pierzemy ręcznie, czy też w pralce automatycznej, zawsze używamy w tym celu letniej wody, najlepiej o temperaturze 20 maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła woda mogłaby mieć negatywny wpływ na materiał, a nawet doprowadzić do zniszczenia, np. rozklejenia butów.

Również detergenty trzeba dobierać bardzo ostrożnie, tak by były delikatne i nie wyrządziły szkód. Najlepsze będą wszelkiego rodzaju płyny do prania. Nie zaleca się natomiast używania detergentów zmiękczających tkaniny.

To, ile schną buty po praniu, uzależnione będzie w największym stopniu od metody prania, jaką zastosujemy. Piorąc w pralce, należy pamiętać by wybierać „spokojne” cykle, o niskich obrotach i o jak najkrótszym czasie prania, by zminimalizować czas kontaktu butów z wodą. Na czas schnięcia butów wpływa jednak szereg czynników, do których w szczególności należą:

  • materiał, z jakiego buty zostały wykonane,
  • rodzaj obuwia,
  • stopień namoczenia,
  • grubość materiału,
  • metoda suszenia.

Ile schną buty po praniu ręcznym?

Piorąc buty ręcznie mamy możliwość regulowania stopnia ich namoczenia, gdyż nie zawsze koniecznie trzeba umieszczać je całe w wodzie. Buty możemy zatem całkowicie zamoczyć w misce z wodą lub jedynie punktowo, czyszcząc je za pomocą mokrej szczoteczki, gąbki lub ściereczki z dodatkiem środka piorącego. Niektóre pralki automatyczne wyposażone zostały w nowoczesne systemy parnia ręcznego, które doskonale sprawdzają się właśnie do delikatnego prania butów, a dzięki szybkim cyklom nie narażają ich na zbyt długi kontakt z wodą.

Najdłużej będą suszyć się buty, które najbardziej zmoczymy. W zależności od tego, czy będą to cienkie trampki czy grubsze adidasy, może trwać to nawet kilka dni. Aby przyspieszyć proces suszenia, w butach można umieścić zwinięte papierowe ręczniki, które będą „wyciągać” wilgoć od wewnętrznej strony. Gdy ręczniki wchłoną wilgoć, wymieniamy je na nowe. Czynność tą możemy powtarzać wielokrotnie. Nie poleca się jednak przyspieszać suszenia za pomocą suszarki do włosów czy domowych grzejników. Przez takie działanie możemy niestety wyrządzić więcej szkody niż pożytku, doprowadzając np. do deformacji kształtu butów.

Ile schną buty na dworze?

Korzystając z przyjemnej letniej aury, nasze buty z powodzeniem możemy suszyć na zewnątrz. Wybierajmy do tego jednak miejsca osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ekspozycja na słońce z pewnością przyspieszy proces suszenia, jednak może spowodować odbarwienia i zniekształcenia naszych butów, czego z pewnością byśmy nie chcieli. Wszystko przez działanie promieni UV, które mogą trwale uszkodzić nasze obuwie – największe zagrożenie stanowią one dla koloru białego, więc unikajmy suszenia na słońcu zwłaszcza białych trampek.

Szukając odpowiedniego miejsca do suszenia butów na zewnątrz, wybierajmy te o jak największym przepływie powietrza. Najlepiej będzie zatem ustawić suszarkę do prania w zacienionym miejscu pod dachem lub drzewem tam, gdzie nie ma żadnych ścian, ani osłon, które mogłyby blokować strumienie powietrza.

Buty suszymy oczywiście na płasko, podeszwami do dołu, gdyż w ten sposób unikniemy ich deformacji. Susząc buty na dworze, zwłaszcza w ciepły letni dzień, możemy mieć niemal pewność, że będą one idealnie suche w ciągu kilku godzin.

Ile schną buty – najszybszy sposób, by przyspieszyć ten proces

Najszybszym sposobem wysuszenia butów będzie zrobienie tego w nowoczesnej suszarce bębnowej wyposażonej w specjalny kosz, którego przeznaczeniem jest właśnie bezpieczne suszenie butów. Dzięki obecności specjalnego kosza buty nie będą obijać się po bębnie, ale stabilnie stać, dlatego zdecydowanie spadnie ryzyko uszkodzenia ich w czasie suszenia. Dodatkowo oczywiście wybieramy suszenie w niskiej temperaturze, co zniweluje ryzyko rozklejenia się poszczególnych elementów obuwia oraz powstania zniekształceń. W tradycyjnych suszarkach bębnowym, które nie posiadają kosza do suszenia butów, metoda ta może okazać się jednak bardzo ryzykowna, zatem nie warto testować jej na nowym i wartościowym obuwiu.