Jak wiązać buty w góry?

Porady

Wybierając się w góry, powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowy ekwipunek, na który składają się dopasowane buty, profesjonalnie spakowany plecak oraz odzież outdoorowa. Każda wyprawa wiąże się z pewnym rodzajem niebezpieczeństwa. Niezależnie od stopnia trudności wybranego szlaku, musimy liczyć się z zagrożeniami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy i zadbanie o wszelkie możliwe udogodnienia. Również to, jak wiązać buty w góry, aby stabilnie utrzymywały nasze stopy, jest istotne i warte uwagi.

Wyprawa na szlak – jak wiązać buty by czuć się komfortowo

Dla naszych stóp nie ma znaczenia czy wybieramy się na spokojną przeprawę przez las, czy wymagającą wędrówkę po stromych górskich zboczach. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku nasze buty powinny być odpowiednio zasznurowane i gwarantować nam bezpieczeństwo. Wiązanie butów ma duże znaczenie i przekłada się na późniejszy komfort marszu lub jego brak, w przypadku źle zawiązanych sznurowadeł.

Zakładając, że zaopatrzyliśmy się w najlepszy rodzaj butów trekkingowych, idealnie dopasowaliśmy rozmiar, tak by buty nie były ani za małe, ani za duże, można uznać, że jesteśmy gotowi do drogi. Sznurujemy buty, zakładamy plecak i w drogę.  No ale czy na pewno dobrze zawiązaliśmy nasze buty? Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie, zarówno dla komfortu, jak i dla bezpieczeństwa, dlatego powinniśmy tej kwestii poświęcić dłuższą chwilę.

Odpowiednio zasznurowane obuwie pomaga także uniknąć pęcherzy i otarć, które mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić chodzenie po górach. Tego oczywiście nie życzy sobie żaden piechur, dlatego tego typu zabiegom warto bliżej się przyjrzeć i zastosować odpowiednią technikę wiązania. Zwłaszcza jeśli szykujemy się na kilkudniową wyprawę.

Jak mocno wiązać buty, czyli skuteczne metody sznurowania

Pierwszym elementem poprawnego sznurowania butów jest … przyjęcie odpowiedniej pozycji. Najlepsza, zarazem najwygodniejsza, będzie pozycja siedząca, zapewniająca podparcie całej stopy przez podłoże. Należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie kostek – w czasie wiązania butów koniecznie muszą być wyprostowane względem pięt.

Co ciekawe inaczej będziemy wiązać buty z wysoką cholewką, a inaczej te niskie, służące głównie do podejść. Buty wysokie posiadają dodatkowo specjalne haczyki. Dzięki temu można je wiązać dwustrefowo, czyli ze zmienną siłą w części dolnej i górnej. Haczyki pozwalają także na regulację siły ściągnięcia sznurówek w górnej części buta, bez konieczności manipulowania częścią dolną.

Co do zasady, w czasie podejścia buty powinniśmy wiązać zawsze nieco luźniej zwłaszcza w górnej części, co pozwoli na swobodniejszą pracę stawu skokowego. Zupełnie inaczej jest w czasie schodzenia, kiedy to należy zadbać, aby stopa nie przesuwała się do przodu. Aby to osiągnąć, musimy buty zasznurować zdecydowanie mocniej i dokładniej. W celu uniknięcia wszelkich obić, otarć oraz odparzeń, koniecznie trzeba dopilnować, by palce stopy nie dotykały wewnętrznej strony czubka butów. Jednak stopa nie powinna się także w żaden sposób przemieszczać również na boki. Tu ogromną rolę odgrywają skarpetki oraz ułożenie języka w butach. Nic nie powinno wystawać ani się podwijać.

Jak wiązać buty krok po kroku

Przed rozpoczęciem wiązania butów należy koniecznie poluzować sznurówki, aby dokładnie umieścić stopy w obuwiu i sprawić by dokładnie przylegały zarówno palce, jak i pięty. Możemy wyróżnić kilka technik skutecznego sznurowania butów, z których wszystkie będą dobre, jeśli poprawnie dobierzemy je do kształtu naszych stóp, a jak wiadomo, każda stopa, jest inna. W przypadku stóp z wysokim podbiciem najlepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie sznurówki pionowo, a nie tradycyjnie na krzyż. Dzięki temu w okolicach podbicia powstanie specjalna przestrzeń, która nie będzie uciskać tego miejsca, co przyniesie ulgę podczas marszu.

Dla tych, którzy borykają się z odciskami na piętach, poleca się stosowanie węzła chirurgicznego, wiązanego na górnych haczykach. Za sprawą podwójnego owinięcia sznurówkami uzyskamy lepsze usztywnienie pięty i zmniejszymy tarcie wewnątrz buta.

Istnieje również specjalny trik, który pomoże zmęczonym palcom. Wystarczy wyciągnąć sznurówki ze szlufek, a następnie założyć je od nowa z pominięciem pierwszego rzędu oczek. Dzięki tej metodzie w butach powstanie miejsce, które pozwoli palcom na swobodne rozprężenie.

Jak wiązać buty w góry – zwróć uwagę na rodzaj sznurówek

Czym charakteryzują się dobre sznurówki? Przede wszystkim wytrzymałością, ale także powinny mieć odpowiedni splot, aby z łatwością można było je w każdej chwili rozsznurować. Co ważne nie powinny także rozwiązywać się same. Takie działanie mogłoby narażać nas na niebezpieczeństwo, zwłaszcza przy stromych zejściach.

Również długość sznurówek powinna być odpowiednio dopasowana do liczby oczek, które znajdują się w butach. Kiedy jednak zdarzy się, że będziemy mieć za duże sznurówki, nigdy nie owijajmy ich dookoła kostki, ponieważ czynność ta może doprowadzić do krępowania ruchów, a nawet urazów.  Zatem zadbajmy również o odpowiednią długość i wysoką jakość naszych sznurówek.

W czasie wielogodzinnej wyprawy zdarzają się różne momenty, czasem trzeba poluzować nasze wiązanie, a czasem na chwile zdjąć buty. Dzięki dobrej jakości sznurówkom czynności te z pewnością nie sprawią nam żadnych trudności.