Jak wyprać buty? Czy pralka to dobry pomysł?

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Niezależnie od tego, o jakich butach mowa, każde obuwie czasem potrzebuje gruntownego czyszczenia. To rodzi oczywiste pytanie – jak wyprać buty, żeby ich nie zniszczyć? Teoretycznie pralka wydaje się najskuteczniejsza, ale z drugiej strony pojawia się spore ryzyko, że obuwie po wysuszeniu nie będzie nadawało się do użytku.

Jak wyprać buty w pralce? A może czyszczenie ręczne?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać buty, najpierw musisz sobie zdać sprawę z tego, że wiele zależy od rodzaju obuwia. Niektórym butom pralka w żaden sposób nie szkodzi, a wręcz może okazać się zbawienna – zwłaszcza jeśli mówimy o jasnym obuwiu, na którym pojawiły się zacieki po czyszczeniu ręcznym. Niestety, są też i takie materiały, które po wrzuceniu do pralki od razu się zniszczą. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim skórę i zamsz. Zbyt długie moczenie powoduje pęknięcia na cholewce, zmatowienie czy rozciągnięcie się materiału.

Jakie buty można w takim razie wyprać w pralce?

  • Obuwie sportowe, zwłaszcza jeśli mówimy o modelach szytych, a nie klejonych. Te drugie mogą nie przetrwać całego cyklu prania.
  • Tenisówki – tutaj podobnie jak w przypadku butów sportowych. Do pralki bez obaw możemy włożyć tenisówki szyte, te klejone bezpieczniej wyczyścić ręcznie.

Buty klejone mogą, ale nie muszą, przetrwać prania. Wiele zależy od rodzaju kleju, ale nawet w przypadku tych najsolidniejszych spoiny mogą ulec rozluźnieniu. Często, nawet jeśli obuwie się nie rozpadnie, to widać na nim nieestetyczne zacieki – to właśnie efekt rozpuszczonego kleju, który rozlał się na materiał. W ostateczności, jeśli czyszczenie ręczne butów klejonych nie przynosi spodziewanych rezultatów, możemy zdecydować się na pranie w pralce. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli obuwie się rozpadnie, producent nie ma obowiązku uznać gwarancji.

Jeszcze jedna porada – do pralki w żadnym wypadku nie powinny trafić botki, szpilki, obuwie na obcasie i to wykonane z gumy.

Bezpieczne czyszczenie – jak wyprać buty w pralce?

Jeśli już mamy pewność, że dane obuwie możemy wrzucić do pralki, pozostaje kwestia odpowiednich ustawień. Jak wyprać buty, żeby ich nie zniszczyć?

  • Jeśli obuwie jest mocno zabrudzone (piach, błoto), przed włożeniem do pralki powinniśmy je wstępnie wyczyścić. Wystarczy szczotka z miękkim włosiem, która pozwoli usunąć większe zabrudzenia.
  • Z butów sznurowanych powinniśmy wyjąć sznurówki. Jeśli tego nie zrobimy, obuwie nie dopierze się w miejscach, gdzie sznurówka przylega do cholewki. Sznurówki możemy wyprać osobno w pralce albo umyć ręcznie.
  • Żadne obuwie nie lubi nadmiaru wody ani zbyt intensywnego wirowania. Kieruj się zasadą, że im niższa temperatura, tym lepiej dla kondycji obuwia. Wybierz maksymalnie krótki program prania i unikaj wysokich obrotów bębna. Optymalne ustawienia to 30 stopni i 30 minut prania, wirowanie ustaw maksymalnie na 400 obrotów.
  • Jeśli zamierzasz wyprać jedną parę butów, włóż z nimi do bębna koc albo ręcznik. Dzięki temu obuwie nie będzie obijało się w środku, co zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym.
  • Zapomnij o agresywnej chemii. Do prania dodaj niewielką ilość proszku lub płynu. Nie używaj środków zmiękczających.
  • Zadbaj o odpowiednie suszenie. Całkowicie zrezygnuj z wystawiania butów na słońce lub stawiania na grzejnik. Najlepiej będzie, jeśli obuwie wyschnie naturalnie. W razie potrzeby możesz się wspomóc suszarką, pamiętaj jednak, aby nie przykładać jej bezpośrednio do obuwia. Dobrą praktyką jest wypełnienie obuwia ręcznikiem papierowym – po prostu zwiń go w kulki i wsadź do środka. Dzięki temu buty zachowają pierwotny fason.

Musisz mieć na uwadze, że pralka to często ostateczność. Jeśli środki do czyszczenia obuwia nie są w stanie poradzić sobie z zabrudzeniami, a na podeszwie wciąż pozostają plamy, możesz zdecydować się na pranie w pralce. Niemniej jednak, zawsze warto spróbować wyczyścić buty ręcznie.

Ręcznie czyszczenie butów – kilka wskazówek

Nie wiesz, jak wyprać buty albo nie masz pewności, czy wyjdą z tego cało? Spróbuj wyczyścić obuwie ręcznie. Regularna pielęgnacja pozwoli uniknąć zabrudzeń, które będą uciążliwe do usunięcia. W sklepach bez trudu kupisz środki, które będą bezpieczne dla danego rodzaju materiału i dadzą zadowalające efekty. Ręczna pielęgnacja jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją niż pralka, a buty przed długi czas pozostaną w dobrej kondycji.

Najłatwiej utrzymać w czystości buty skórzane. Zwykle wystarczy szmatka i ciepła woda, aby usunąć z nich wszystkie zabrudzenia. Przy nubuku i zamszu najważniejsza jest regularna pielęgnacja i usuwanie nagromadzonego kurzu za każdym razem, kiedy osiądzie się na butach. Do obuwia materiałowego najlepiej wykorzystać specjalne środki albo pianę z mydła. Nie używaj szczotek o twardym włosiu, nawet jeśli planujesz wyczyścić nimi wyłącznie podeszwę.

O czym jeszcze warto pamiętać? O regularnej impregnacji. Nienależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane buty, każde można zaimpregnować. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy obuwie, ale ułatwimy sobie cały proces czyszczenia – kurz i pył nie wnikną głęboko w strukturę materiału.