Jakie wkładki do butów roboczych wybrać?

Damskie obuwieMęskie obuwieObuwie ochronne
Jakie wkładki do butów roboczych wybrać?

Wybór odpowiednich butów roboczych jest trudnym zadaniem. Przede wszystkim musimy dopasować rodzaj obuwia do wykonywanego zawodu, ale tak samo powinno nam zależeć na komforcie i wygodzie, a na to wpływa wiele czynników: od materiału cholewki, poprzez odpowiednie dopasowanie do stopy, aż do odpowiedniej wkładki. Tak, ten ostatni element ma bardzo duże znaczenie, dlatego podpowiadamy, jakie wkładki do butów roboczych wybrać i czym kierować się podczas zakupu.

Co tak naprawdę dają wkładki?

Zanim odpowiemy, jakie wkładki do butów roboczych kupić i czym różnią się poszczególne modele, zacznijmy od podstaw, czyli czemu tak naprawdę mają służyć. Sportowcy doskonale zdają sobie sprawę, że wybór wkładek do butów ma ogromne znaczenie. Na stopach, a więc również na wkładkach, opiera się cały nasz układ kostny. Jeśli stopa źle układa się w bucie, cierpią na tym stawy i kręgosłup. W przypadku butów roboczych być może wydaje się to mniej oczywiste, w końcu nikt z nas nie biega w pracy. To prawda, za to zazwyczaj bardzo wiele chodzimy, często nawet kilkanaście godzin dziennie. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się doświadczyć ogromnego bólu nóg, bioder czy kolan.

Mówiąc możliwie jak najprościej: wkładki, w zależności od wybranego rodzaju, pomagają dopasować stopę do obuwia, zapewniają odpowiednią izolację termiczną albo dodatkową absorpcję energii w okolicy pięty. Oczywiście, znajdziemy również wkładki, które poprawiają wentylację czy zapobiegają nieprzyjemnym zapachom. Jednak ich podstawowym zadaniem jest absorbowanie energii powstającej podczas przemieszczania się w pracy.

Jakie wkładki do butów roboczych? Najlepiej z perforacją

Niektórzy uważają, że perforacja to zbędny dodatek, który nie spełnia żadnej dodatkowej funkcji. To bzdura. Perforacja ma za zadanie odprowadzać wilgoć ze stopy pod wkładkę buta i jednocześnie tam ją zatrzymać. Ujmując rzecz kolokwialnie: z dala od Twojej stopy. Musisz mieć na uwadze, że nawet najlepiej skonstruowane buty, który bardzo dobrze oddychają, nie sprawią, że stopy przestaną się pocić. Nie ma też ludzi, którzy są wolni od tego problemu. Dzięki wkładce z perforacją unikniesz odparzeń stóp i zagwarantujesz sobie komfort nawet podczas wielogodzinnego stania czy chodzenia. A zatem, jakie wkładki do butów roboczych? Z perforacją.

Zastanów się nad warunkami pracy

Zanim zdecydujesz, jakie wkładki do butów roboczych będą najlepsze, zastanów się nad warunkami, w których pracujesz. Zadbaj przede wszystkim o swoje potrzeby, wkładka ma zapewniać odpowiedni komfort, więc odpowiedz sobie na pytania:

  • więcej stoisz czy chodzisz w pracy?
  • w jakiej temperaturze pracujesz? Czy jesteś narażony na zmienne warunki atmosferyczne?
  • czy Twoje buty mają odpowiednią amortyzację, a może trzeba o nią dodatkowo zadbać?
  • czy dotyczą Cię schorzenia stawów lub stóp?

W ten sposób łatwo zauważysz, że wybór wkładek to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Im bardziej świadomego wyboru dokonasz, tym lepiej będziesz się czuć w swoich butach.

Jakie wkładki do butów roboczych, czyli o dostępnych rodzajach

Wybór najlepszych wkładek może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli spojrzeć na ilość dostępnych modeli. Różnice wynikają z rodzaju materiału wykorzystanego do ich produkcji, zastosowania czy dodatkowych funkcji, jakie mogą spełniać. Skupimy się zatem na rodzajach, jakie wkładki do butów roboczych można kupić?

  • Największą popularnością cieszą się wkładki filcowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z filcu, a co za tym stoi – chronią nogę przed odparzeniami, wchłaniają pot i poprawiają komfort chodzenia. Sprawdzą się w połączeniu z większością butów roboczych, nie ma też problemu z dopasowaniem rozmiaru – można je kupić w pełnej rozmiarówce, a jeśli zajdzie taka potrzeba, dociąć nożyczkami.
  • Wkładki termoizolacyjne są stworzone przede wszystkich dla tych, którzy potrzebują dodatkowej ochrony przez zimnem. Składają się z kilku warstw filcu i materiału termoizolującego. Te wkładki też w razie potrzeby można dociąć.
  • Wkładki perforowane zapewniają bardzo dobrą wentylację, najczęściej wykonane są z polietylenu.
  • Wkładki żelowe są niezastąpione, jeśli chcemy poprawić komfort chodzenia. Dzięki żelowemu wypełnieniu ich konstrukcja bardzo dobrze amortyzuje. Większość modeli jest również dodatkowo profilowana, aby zapewnić jeszcze większą wygodę podczas chodzenia.
  • Wkładki antybakteryjne, których powierzchnia została pokryta specjalnym środkiem. Chronią przed bakteriami i grzybami, a jednocześnie neutralizują nieprzyjemny zapach.
  • Wkładki do butów roboczych przeciw poceniu mają za zadania wchłaniać i neutralizować nieprzyjemny zapach potu. Często są dodatkowo nasączane środkiem bakteriobójczym.

Jak często wymieniać wkładki w butach roboczych?

Wkładki się zużywają, a to oznacza, że co jakiś czas musimy je wymienić na nowe. Przyjmuje się, że nie powinniśmy korzystać z tych samych wkładek dłużej niż pół roku, a najlepiej zmienić je po upływie 3-4 miesięcy. Trzeba też mieć na uwadze, że wkładki wchłaniają pot, dlatego nawet jeśli wydaje się nam, że nie potrzebujemy nowych, warto je wymienić chociażby ze względów higienicznych.