Podeszwa Vibram – co to jest?

Damskie obuwieDziecięce obuwieMęskie obuwie

Podeszwa jako podstawa każdego obuwia jest gwarancją bezpieczeństwa dla użytkownika. Podeszwy różnią się w zależności od przeznaczenia i rodzaju butów. O podeszwach Vibram z pewnością słyszeli wszyscy pasjonaci górskich wędrówek. Sama nazwa tej fenomenalnej antypoślizgowej i wodoodpornej podeszwy pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska włoskiego przewodnika górskiego, alpinisty i wizjoner – Vitale Bramaniego. Impulsem do prac nad stworzeniem specjalistycznej podeszwy był tragiczny i nieszczęśliwy wypadek, w którym zginęli towarzysze wspinacza, a jego przyczyną było nieodpowiednie obuwie. Z czasem wszechstronna i uniwersalna technologia Vibram zyskała światową renomę.

Podeszwy Vibram – skąd wziął się ich fenomen?

Nieszczęśliwe zdarzenie stało się wstępem do poszukiwania rozwiązania, które zagwarantowałoby bezpieczeństwo w trudnych warunkach, poprzez zapewnienie butom odpowiedniej przyczepności i tarcia. Tak zrodził się pomysł wykorzystania w podeszwach obuwia trekkingowego gumy wulkanizacyjnej. Vitale Bramani namówił wówczas do współpracy producenta opon samochodowych. Był nim nie kto inny niż Leopold Pirelli. I tak powstały innowacyjne podeszwy Vibram, które nie dość, że przetrwały do dziś, to jeszcze wciąż się rozwijają i ulepszają.

Pierwsze buty trekkingowi z podeszwą Vibram opuściły fabrykę w 1937 roku. Przełomem w ich karierze okazało się wejście na K2 w 1954 roku. Himalaiści nosili wówczas buty trekkingowe – podeszwa Vibram zdobyła rozgłos na skalę światową. Podeszwy Vibram dedykowane były wąskiej grupie najbardziej aktywnych i najbardziej wymagających wspinaczy górskich. Innowacją od samego początku było stawianie na niesamowitą przyczepność i opracowanie systemu samoczyszczenia się wgłębień. Funkcja ta wpływała na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza na ośnieżonych trasach. Był to początek szybkiego rozwoju całej branży outdoorowej.

Vibram buty – co to znaczy?

W ciągu wielu lat oferta oparta na technologii Vibram się rozszerzała, jednak najbardziej skupiona była na specjalistycznych potrzebach ludzi gór. Powstały różnego typu podeszwy, m.in. dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej, do chodzenia po śliskich ternach, dla lubiących ostre skały oraz dla tych, którzy wybierają trekking. Podeszwa Vibram wprowadzona została także do innych kategorii, zarówno sportowych, jak i przemysłowych.

Buty Vibram to najpopularniejsza marka, jeśli chodzi o tego typu obuwie. Dla wielu osób stanowią one pierwszy i jedyny wybór.

Vibram dostarcza obecnie swoje podeszwy do wielu firm, wśród nich jest ponad tysiąc producentów obuwia, zarówno sportowego, jak i specjalistycznego obuwia górskiego, a nawet wojskowego.

Buty z podeszwą Vibram i buty damskie z podeszwą Vibram – zalety użytkowania

Podeszwa Vibram nie ma sobie równych, a jej znakiem rozpoznawczym jest unikalne żółte logo i wyrazisty bieżnik. Obecnie wszyscy cenieni producenci obuwia wykorzystują te podeszwy w swoich projektach. Czynią to z uwagi na ich niezaprzeczalne zalety, jak:

  • wyjątkowa odporność na ścieranie,
  • doskonała przyczepność do każdej nawierzchni,
  • konstrukcja gwarantująca wygodę,
  • samoczyszczenie w czasie marszu,
  • precyzja pracy stopy.

Zakup dobrych butów traktowany jest często jako rodzaj inwestycji, dlatego warto zainwestować właśnie w buty posiadające włoskie podeszwy. Buty trekkingowe damskie z podeszwą Vibram są tak samo popularne, jak te męskie, dlatego w sklepach znajdziemy równie bogatą ofertę dla pań, co dla panów.

Kupując buty damskie z podeszwą Vibram, warto pamiętać o kilu kwestiach. Przede wszystkim buty mierz w specjalnych skarpetach do trekkingu. Są one nieco grubsze od tych noszonych na co dzień, a ma to ogromne znaczenie przy dobieraniu rozmiaru. Przymierzaj wiele różnych modeli. Poświęć na to odpowiednio dużo czasu i pamiętaj o zmierzeniu wkładki.

Zwróć uwagę na stabilność pięty, przespaceruj się po sklepie. Jeśli masz taką możliwość, zakup butów zostaw na porę popołudniową lub wieczorną, kiedy stopy będą lekko opuchnięte po całym dniu chodzenia. Jeżeli kupujesz buty przez Internet, zamów więcej niż jedną parę, by móc je przymierzyć i na spokojnie porównać. Kupując w taki sposób masz możliwość dokonania zwrotu do 14 dni od zakupu.

Buty trekkingowe z podeszwą Vibram

Wybierając buty trekkingowe z podeszwą Vibram stajemy przed wyborem: czy mają być to buty za czy przed kostkę. Buty za kostkę, czyli wysokie, jest to rozwiązane dedykowane na trasy bardziej wymagające. Tam stabilizacja kostki ma zasadnicze znaczenie i przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. Z kolei buty przed kostkę, czyli niskie, wygrywają, jeśli chodzi o prędkość marszu. Sprawdzają się więc na długie, ale mniej wymagające trasy. Buty te są dodatkowo dużo lżejsze, tym bardziej pozwalają na szybsze poruszanie się i mniejsze zmęczenie nóg.

Kobiety również kochaj trekking. Często organizowane są wyprawy pod dumnym hasłem „tylko dla kobiet”, gdzie odpowiedni ekwipunek, zapewniający bezpieczeństwo, jest kluczowy. Buty damskie z podeszwą Vibram są nieodzownym elementem, a nawet podstawą każdej takiej wyprawy. Buty trekkingowe damskie podeszwa Vibram – ten rodzaj obuwia jest niezwykle przyczepny do podłoża, a także do minimum ogranicza niebezpieczeństwo poślizgnięć, ponieważ zapewnia stabilność nawet na mokrych terenach.