Buty robocze – oddychające, wygodne i bezpieczne

Męskie obuwieObuwie ochronne
Buty robocze - oddychające, wygodne i bezpieczne

Obuwie do pracy nosimy z konieczności, często nie widząc w nim nic, co zasługuje na szczególną uwagę. Nie jest to ani modne, ani ładne, a często nawet wygodne. Nie musi tak być. Owszem, buty robocze oddychające nie będą nadawały się do wyjścia na miasto, ale nie w tym jest ich rola. A tak naprawdę, dzisiejsze modele obuwia do pracy potrafią zaskoczyć swoim designem. Cała rzecz w tym, że trzeba je wybrać w pełni świadomie.

Buty robocze oddychające, skórzane, z podnoskiem… ale najpierw – rozmiar

Kupując jakiekolwiek obuwie, bez względu na jego przeznaczenie, najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. W przypadku butów roboczych to o tyle ważne, że zbyt luźne czy zbyt ciasne mogą powodować duży dyskomfort w pracy. Odciski, bolesne otarcia czy pęcherze nigdy nie są czymś przyjemnym, a jeśli musimy się z nimi mierzyć przez kilka godzin pracy, sytuacja zaczyna wyglądać bardzo nieciekawie. Buty robocze oddychające nie mogą być luźne na pięcie, ponieważ nie zapewnią pełnej stabilizacji stopy. Równie wrażliwym miejscem są okolice palców, bo zbyt duży ucisk może powodować ciągły dyskomfort. Nawet pół centymetra jest w stanie zrobić bardzo dużą różnicę.

Zakup butów w sklepie stacjonarnym wydaje się być najrozsądniejszym wyborem – dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dopasować obuwie. Na szczęście sklepy prowadzące sprzedaż online również pozwalają na bardzo precyzyjny wybór. Wystarczy dokładnie zmierzyć stopę i w oparciu o rozmiarówkę producenta dopasować buty. Należy zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale i wysokość oraz szerokość obuwia.

Przeznaczenie obuwia i odpowiednie oznaczenia

Buty robocze oddychające mają przede wszystkim ochraniać, a żeby tak się stało, musimy wybrać model, który będzie odpowiednio dobrany względem wykonywanego zawodu. Pracownicy służby zdrowia powinni wybierać białe chodaki, budowlańcy trzewiki z odpowiednimi wzmocnieniami, a osoby mające kontakt z elektrycznością – obuwie, które będzie miało podeszwę chroniącą przed porażeniem prądem. Każdy zawód jest inny, dlatego i buty robocze oddychające powinny chronić przed różnymi urazami.

Profesjonalne obuwie robocze jest różnie znakowane:

  • obuwie bezpieczne, oznaczone jako SB, S1, S2, S3, S4 i S5,
  • obuwie ochronne, opisane symbolami PB, P1, P2 i P3,
  • obuwie zawodowe, oznaczone symbolami O1, O2, O3, O4 i O5.

Każde z nich ma inne właściwości, zanim więc zaczniemy wybierać konkretny model, warto się z nim zapoznać.

Solidna podeszwa to podstawa

To jedna z tych mniej oczywistych kwestii, która wbrew pozorom odgrywa bardzo istotną rolę w wyborze obuwia. Solidna podeszwa to ochrona, ale też komfort użytkowania. Buty robocze oddychające można kupić z podeszwą wykonaną z trzech różnych materiałów. Do wyboru mamy:

  • poliuretan,
  • poliuretan o podwójnej gęstości,
  • połączenie poliuretanu i kauczuku.

Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe właściwości podeszwy. Osoby narażone na porażenie prądem elektrycznym powinny wybierać spośród tych, które nie absorbują ładunków. W przypadku wielu zawodów, zarówno tych wykonywanych wewnątrz, jak i na zewnątrz, bardzo ważna jest antypoślizgowa podeszwa. Podobnie jak w przypadku budowlańców istotne jest dodatkowe wzmocnienie, które uchroni przed jej przebiciem. Podeszwa jest odpowiedzialna także za amortyzację stopy. Im lepsza, tym mniejsze zmęczenie nóg, nawet po kilkunastu godzinach pracy.

Buty robocze oddychające, czyli odpowiednia wentylacja ma znaczenie

W obuwiu roboczym pracujemy 8 godzin dziennie, a nierzadko nawet 12. Odpowiednia wentylacja to znacznie większy komfort dla stopy, który jest szczególnie ważny latem i nie mniej istotny zimą. Buty robocze oddychające mogą mieć wkładkę wentylacyjną, perforację czy specjalne wstawki. Każdy z tych elementów w znacznym stopniu poprawia wentylację. Nie bez znaczenie jest także materiał, z którego została wykonana cholewka. Najlepiej sprawdzi się obuwie wykonane z naturalnych materiałów – skóra, nubuk lub zamsz. Oczywiście, można znaleźć też modele z tworzyw syntetycznych, które również zapewnią stopom dobry komfort termiczny.

Skoro już wspomnieliśmy o porach roku, trzeba nadmienić, że nie wszystkie buty robocze oddychające sprawdzą się również dobrze latem, jak i zimą. Nie dotyczy to każdego zawodu, bo pracownicy na magazynach czy halach produkcyjnych nie będą mocno odczuwali temperatury panującej na zewnątrz. Jest to jednak szczególnie istotne w przypadku osób pracujących na zewnątrz. Latem najlepiej sprawdzą się niskie buty, z kolei zimą warto zaopatrzyć się w model z dodatkowym ociepleniem.

Buty robocze - oddychające, wygodne i bezpieczne

Konserwacja i czyszczenie

Przeszliśmy przez najważniejsze parametry, jakimi powinno charakteryzować się obuwie robocze, ale pozostaje jeszcze jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę: konserwacja i czyszczenie. Istnieją modele, które nie będą wymagały żadnej konserwacji, znajdą się też takie, o które trzeba zadbać. Wśród nich na pewno należy wymienić obuwie wykonane z materiałów naturalnych. Podobnie jak w przypadku każdych innych butów, skóra potrzebuje specjalnych środków impregnujących.

Druga kwestia, czyli czyszczenie obuwia, również nie powinna być nam obojętna, zwłaszcza jeśli wykonujemy zawód, który szybko doprowadzi do zabrudzenia butów. Niektóre nadają się do prania w pralce, a inne możemy umyć wyłącznie za pomocą szmatki z wodą. To z pozoru banalna kwestia, ale raczej nikt nie chce chodzić w brudnych butach.

Wybór oddychających butów roboczych to kwestia bardzo indywidualna, jeśli jednak wiemy, czym kierować się przy ich zakupie, z łatwością wybierzemy takie, które będą spełniać nasze oczekiwania, a jednocześnie zapewniać odpowiednią ochronę.