Buty stalkapy męskie – skuteczna ochrona dla każdego pracownika

Porady

Środki ochrony indywidualnej stanowią niezwykle ważny element wyposażenia pracownika narażonego na ryzyko w pracy zawodowej. W ogromnej mierze dotyczy to także odzieży i obuwia ochronnego. Obecnie bezpieczeństwo pracownika stawiane jest na pierwszym miejscu, dlatego producenci specjalistycznego obuwia dokładają wszelkich starań, aby ich wyroby spełniały wyśrubowane normy i spełniały wszelkie standardy. Buty robocze stalkapy, jako wysokiej jakości obuwie ochronne, stanowią podstawę wspomnianego wyposażenia. Dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Stalkapy – co to za buty?

Obuwie ochronne powinno w 100% spełniać swoje przeznaczenie, czyli zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego w obecnych czasach jest obowiązkowo wymagane w przypadku wielu zawodów i prac. Na rynku spotkamy buty stalkapy męskie, ale także stalkapy damskie, gdyż każdy pracownik, niezależnie od płci, potrzebuje skutecznej ochrony.

Buty stalkapy to specjalistyczny rodzaj roboczego obuwia ochronnego, które ma na celu zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa pracownikom narażonym na szczególny rodzaj ryzyka. Stalkapy chronią stopy przed urazami mechanicznymi, które mogą być spowodowane np. upadkiem ciężkiego przedmiotu, ale także chronią przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami, których niestety w wielu zawodach nie brakuje. To właśnie dzięki obecności stalowej wkładki we wnętrzu butów, można ochronę taką uzyskać i zabezpieczyć się na wypadek możliwości zgniecenia, przecięcia oraz kontaktu ze środkami toksycznymi, które w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Stalkapy buty – jak wybrać najlepsze?

Z pewnością każdy życzyłby sobie, aby obuwie robocze, w którym spędza wiele długich godzin, było wygodne i komfortowe. Prostym krokiem do osiągnięcia tego celu jest wybieranie wyrobów pochodzących od znanych i cenionych na rynku producentów, takich jak Demar. Z pewnością duży wpływ na użytkowanie obuwia mają bowiem jakość jego wykonania oraz wysokiej jakości materiały użyte do jego wyprodukowania. Te warunki z pewnością spełnia ten polski producent.

Wybierając buty stalkapy koniecznie należy zwrócić uwagę na rozmiar, gdyż buty te absolutnie nie mogą być zbyt ciasne. Nie od dziś wiadomo, że stopy w czasie wielogodzinnej pracy stojącej i chodzącej puchną, a tym samym stają się nieco większe. Ucisk w butach roboczych jest absolutnie niewskazany ze względów zdrowotnych, ale i najzwyczajniej przez wzgląd na wygodę i komfort pracowników. Istotnym elementem obuwia roboczego jest także wkładka, znajdująca się w jego wnętrzu. Warto by miała właściwości przeciwgrzybiczne i pozwalała na skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Stalkapy – dla kogo są tego rodzaju buty?

Buty stalkapy wybieramy w oparciu o rodzaj wykonywanej pracy i stopień zagrożenia, na jaki pracownik może być narażony. Buty stalkapy przydadzą się z pewnością pracownikom zatrudnionym na halach produkcyjnych, czy w magazynach wypełnionych ciężkimi przedmiotami i to właśnie rodzaj wykonywanej tam pracy determinuje wybór konkretnego fasonu – czy mają być to półbuty, trzewiki, czy może wysokie buty za kostkę.

Na rynku znajdziemy także specjalistyczne kalosze ochronne posiadające wzmocnienie w części palcowej, które skutecznie ochroni pracowników przebywających w strefach o dużej wilgotności, śliskim podłożu, ale także mających do czynienia z elektryką. W tego typu kaloszach bardzo ważna jest także odpowiednio gruba i antypoślizgowa podeszwa, która zabezpieczy przed skutkami nastąpienia na ostre przedmioty, posiada właściwości antyelektrostatyczne, a także skutecznie absorbuje energię, chroniąc przed urazami.

Wiązane buty za kostkę wzmocnione obecnością mocnej stalowej blachy doskonale sprawdzają się do pracy na zewnątrz, nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych. Tego typu obuwie używane jest często przez żołnierzy i innych przedstawicieli służb mundurowych. Dodatkowym ich atutem jest antypoślizgowa podeszwa, dzięki której nawet błotniste i śliskie powierzchnie nie są zagrożeniem.

Jak dbać o buty robocze stalkapy?

Odpowiednia dbałość o obuwie robocze jest niezwykle ważna dla jego długiej żywotności, a tym samym – posiadania przez nie właściwości ochronnych i zabezpieczających. Podstawowym i najważniejszym elementem dbałości o buty robocze stalkapy jest ich konserwacja i utrzymywanie w nienagannej czystości. Po każdym użyciu buty należy oczyścić z wierzchniego brudu przy pomocy delikatnej szczoteczki lub wilżonej gąbki. Bardzo ważne jest to, by nie pozostawiać butów mokrych. Zwłaszcza w zimie należy tej zasady bezwzględnie przestrzegać.

Buty impregnujemy przed pierwszym użyciem za pomocą specjalistycznych produktów do tego przeznaczonych – może być to pianka, pasta lub spray. Czynność tą następnie powtarzamy w miarę potrzeb. Środek dobieramy odpowiednio do rodzaju materiału, z jakiego buty zostały zrobione i postępujemy zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu.

Należy pamiętać także o odpowiedniej higienie wnętrza naszych butów, dlatego wymieniajmy i pierzmy wkładki, jeśli jest taka możliwość, a w przeciwnym wypadku stosujmy preparaty pomagające zachować czystość i świeżość. Stosując się do tych wytycznych, zapewnimy sobie komfort podczas codziennej pracy w obuwiu.