Buty z amortyzacją – dopasuj je
do własnych potrzeb

Damskie obuwieMęskie obuwie

Funkcja amortyzacji w butach stosowana jest w celu zminimalizowania efektu powstałego w momencie zetknięcia się stopy z podłożem, po jakim się przemieszczamy. Z amortyzacją mamy do czynienia najczęściej w butach przeznaczonych do biegania, czyli właśnie wtedy, gdy najbardziej zależy nam na uniknięciu wszelkiego rodzaju obciążeń i innych niedogodności, które mogłyby mieć wpływ na naszą efektywność i stan zdrowia. Buty z amortyzacją posiadają jednak wiele innych zalet, dlatego coraz częściej wybierane są nie tylko przez sportowców, ale i zwyczajnych użytkowników, którzy szczególnie dbają o swój komfort i bezpieczeństwo.

Buty z dużą amortyzacją – komu będą potrzebne?

Buty z dużą amortyzacją z pewnością przydadzą się biegaczom, ale nie tylko. Amortyzacja to także doskonałe rozwiązanie dla butów roboczych, które muszą być noszone przez wiele długich godzin, często w trudnych i wymagających warunkach.

Buty z dobrą amortyzacją przydadzą się w wielu różnych branżach i zawodach, podnosząc komfort, ale i bezpieczeństwo pracowników. Wybierając buty z dużą amortyzacją, warto zwrócić uwagę na ich ciężar. To istotna kwestia, gdyż lekkość obuwia jest niezwykle ważna dla zdrowia stóp. Dzięki lekkim i wygodnym butom nawet po całym dniu noszenia nasze stopy będą w dobrej kondycji. Z dużym prawdopodobieństwem unikniemy też dzięki temu podrażnień, otarć i opuchlizny.

Buty z amortyzacją do chodzenia męskie sprawdzą się nie tylko w pracy, ale i w terenie. Zatem warto się w nie zaopatrzyć na długie piesze wędrówki po nierównym terenie pełnym skał i kamieni, ale także na te bardziej dogodne dla turystów szlaki.

Poza odpowiednią amortyzacją dobrze by buty na długie wyprawy były elastyczne i posiadały jak najlepszą przyczepność. Za te aspekty odpowiada oczywiście dobra podeszwa. Te właściwości obuwia z pewnością poprawią bezpieczeństwo i sprawią, że ryzyko niechcianej kontuzji zmaleje do absolutnego minimum.

Jak wybrać buty z najlepszą amortyzacją?

Obecnie wszelkiego typu sklepy – czy to sportowe, czy typowo obuwnicze – mają w swojej ofercie niezliczone ilości specjalistycznych butów. Dlatego wybór tych najlepszych wcale nie jest prostą sprawą. Wybierając buty z najlepszą amortyzacją w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz dokładne przeznaczenie obuwia. Buty z amortyzacją do chodzenia męskie z pewnością powinny być dopasowane do nawierzchni, z którą będą mieć do czynienia. Zatem zastanów się, czy będzie to asfalt, beton, ziemia czy może piasek i na tej postawie określ potrzebną wartość amortyzacji. Największej amortyzacji będziemy potrzebować na nawierzchni utwardzonej, takiej jak chodnik z kostki brukowej czy asfalt. W terenie amortyzacja może być zdecydowanie mniejsza. 

Buty z najlepszą amortyzacją przydadzą się zwłaszcza osobom, które poruszają się wyjątkowo dużo, dlatego im więcej pokonujesz kilometrów, tym większej amortyzacji będziesz potrzebować. Producenci obuwia w celu osiągnięcia jak najwyższego poziomu amortyzacji stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne i najlepszej jakości materiały. Należą do nich zwłaszcza specjalistyczne pianki, które dopasowują się do kształtu naszej stopy, ale i sposobu poruszania się. Wykorzystanie takiej pianki w obuwiu sprawia, że jest ono wygodne, elastyczne i sprężyste. 

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów obuwia, które podnosi wartość amortyzacji w butach, jest stosowanie w podeszwach żelowych elementów. Żelowe wkłady umieszcza się zwłaszcza pod piętami oraz pod śródstopiem, czyli w miejscach, które są najbardziej narażone na obciążenia. Dla lepszego komfortu można stosować je także w części palcowej. Dzięki tym rozwiązaniom buty są niezwykle miękkie, wygodne, a przy tym stabilne i bezpieczne dla użytkownika.

Buty sportowe z amortyzacją

Buty z amortyzacją są niezwykle użyteczne w przypadku sportowców, zwłaszcza tych, którzy sportem zajmują się zawodowo. Zarówno buty z amortyzacją damskie, jak i męskie w wersji sportowej, stanowią większość z tych oferowanych na rynku. Duży wpływ ma na to również rosnąca popularność uprawniania sportu wśród amatorów w każdym wieku.

Buty sportowe z amortyzacją mają znaczący wpływ na dobre wyniki zawodników biorących udział w różnego rodzaju zawodach i wyścigach, dlatego też powstają coraz to nowsze technologie, mające za zadanie poprawiać ich efektywność i coraz bardziej zmniejszać obciążenia.

Poprawna amortyzacja obuwia, zwłaszcza w czasie długiego biegu, niezwykle pozytywnie wpływa na kondycję mięśni, ograniczając ryzyko ich uszkodzenia, a co z a tym idzie – kontuzji. Odpowiednio dobra amortyzacja zmniejsza także uczucie zmęczenia nóg i sprawia, że możemy daną czynność wykonywać zdecydowanie dłużej.

Dobierając buty sportowe z amortyzacją do swoich indywidualnych potrzeb trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj uprawianego sportu, ale i swoją wagę, intensywność treningów oraz rodzaj nawierzchni, na jakiej będą używane najczęściej. Waga sportowca ma znaczący wpływ na to, jakim obciążeniom poddawane są jego mięśnie i stawy, dlatego u osób cięższych ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów jest zdecydowanie wyższe. Niemniej wyposażając się w odpowiednie obuwie minimalizujemy możliwość wystąpienia tego typu zdarzeń.