Gumiaki męskie – ważny element stroju roboczego

Męskie obuwieObuwie ochronne

Buty robocze to ważny element wyposażenia pracowników. Zadaniem obuwia jest ochrona stóp przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi ze specyfiki wykonywanej pracy, a także zapewnienie pełnego komfortu nawet podczas najbardziej skomplikowanych i wymagających zadań. W wielu zawodach najlepiej sprawdzają się gumowce. W jakich? Jak wybrać porządne gumiaki męskie? Podpowiadamy!

Czym są gumiaki?

Gumiaki, inaczej nazywane gumowcami czy kaloszami, to rodzaj uniwersalnego, elastycznego obuwia gumowego, chroniącego nogi przed zamoczeniem. Kalosze, w formie znanej dzisiaj, po raz pierwszy pojawiły się w połowie XIX wieku, chwilę po opatentowaniu produkcji gumy. Dziś są nieodłącznym elementem jesiennej garderoby. Doskonale sprawdzają się w deszczowe dni, kiedy to stopy są najbardziej narażone na przemoczenie.

Gumowce mogą występować również w wersji roboczej. Obuwie robocze zwykle wykonane jest z solidniejszych materiałów. Często wyposażone jest w dodatkowe elementy. Przykładem jest podnosek, czyli wzmocniony, stalowy lub kompozytowy element znajdujący się na przodzie butów, umiejscowiony tuż pod materiałowym wykończeniem. Jego głównym zadaniem jest ochrona palców przed urazami.

Profesjonalne gumiaki męskie – nie tylko dla rolników

Gumiaki męskie nieodłącznie kojarzą nam się z wyposażeniem każdego profesjonalnego rolnika. Takie buty doskonale sprawdzają się podczas prac przy trzodzie chlewnej czy na polu. Jednak to nie jedyne zastosowanie gumowego obuwia. Kalosze robocze to znakomite rozwiązanie do pracy w:

  • ubojniach,
  • mleczarniach,
  • warsztatach,
  • myjniach samochodowych,
  • fabrykach.

Modele wzmocnione metalowym podnoskiem i wkładkami antyprzebiciowymi świetnie nadają się na budowę.

Jak wybrać gumiaki męskie?

Wytrzymałe, odpowiednio wzmocnione, a jednocześnie elastyczne i wygodne – wybór odpowiednich gumiaków męskich do pracy to niełatwe zadanie. Niewątpliwie wymaga sporego zaangażowania, trochę czasu i cierpliwości, a także doskonałej znajomości rodzajów obuwia. Aby maksymalnie ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek. Jak wybrać porządne gumiaki męskie?

Postaw na solidny materiał

Kluczowe znaczenie w wyborze gumiaków męskich do pracy ma materiał, z którego zostały wykonane. To właśnie on w dużej mierze decyduje o jakości, wytrzymałości i wygodzie butów.

Gumowce robocze najczęściej tworzy się z PVC lub pianki EVA. PVC to materiał dość sztywny i nieprzeciętnie wytrzymały. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia butów ostrymi narzędziami. Obuwie z pianki EVA jest natomiast bardzo lekkie, dzięki czemu jest odpowiednie dla pracowników, którzy muszą dużo chodzić w pracy. Pianka ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, co jest szczególnie cenne przy niskich temperaturach – np. w chłodniach.

Zwróć uwagę na podeszwę

Wystające gwoździe, ostre kamienie czy fragmenty zbrojeń – wszelkie elementy leżące na ziemi mogą stanowić potencjalne zagrożenie w pracy. Aby zabezpieczyć swoje stopy przed urazami, należy zainwestować w obuwie wyposażone w antyprzebiciową podeszwę. Wzmocnienie z tworzywa sztucznego nie wpływa znacząco na ciężar obuwia, a może niesamowicie poprawić bezpieczeństwo w pracy.

Podeszwa w gumiakach męskich powinna być także antypoślizgowa i stabilna. Plusem będzie izolacja termiczna od podłoża oraz funkcja absorpcji energii w części piętowej.

Odpowiednia wyściółka = gwarancja wygody

Spędzanie kilku godzin dzienne w butach roboczych może być bardzo męczące. Łatwo można nabawić się otarć czy odparzeń, które powodują niemały ból i dyskomfort. Aby zapobiec powstawaniu urazów na stopach, warto postawić na gumiaki męskie wyposażone w solidną wyściółkę. Wyściółka powinna być wykonana z miękkich, delikatnych materiałów, które idealnie dopasowują się do kształtu stopy, zapewniając najwyższy komfort, nawet po wielu godzinach.

Inne cechy porządnych gumiaków

Gumiaki męskie mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które znacznie podnoszą bezpieczeństwo w pracy. Wśród nich możemy wymienić właściwości antyelektrostatyczne, których zadaniem jest odprowadzanie ładunków elektrycznych bezpośrednio do ziemi. Antyelektrostatyka w butach roboczych sprawdza się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się urządzenia elektryczne działające pod napięciem do 250 V, a także tam, gdzie istnieje ryzyko zapłonu od iskry.

Gumiaki męskie na zimę, czyli gumofilce

Pracownicy narażeni na działanie niskich temperatur powinni rozważyć zakup gumofilców. Gumofilce, czyli odmiana kaloszy, to ocieplone buty z gumową podeszwą i stopą oraz filcową cholewą do połowy łydki. Filcowe wykończenie doskonale izoluje stopy od zimna, zapewniając pracownikowi pełen komfort termiczny nawet podczas skrajnie niskich temperatur.

Zamiast klasycznych gumofilców można wybrać gumiaki męskie wyposażone w specjalny, wyjmowany wkład ocieplający.

Gumowce to buty do zadań specjalnych! Nie straszna im wilgoć, smary, oleje i inne substancje. Wybierz parę dla siebie i zapewnij sobie pełne bezpieczeństwo w pracy!