Jak zabezpieczyć buty przed solą? Sprawdzone sposoby

Porady

Kiedy sezon letni przechodzi do historii i nieubłaganie zbliża się czas zimna i mrozów, zmiana warunków pogodowych daje się we znaki wszystkim. Śnieg i lód są przyczyną wielu niebezpieczeństw, czyhających zarówno na drogach, jak i na chodnikach. Zarządcy publicznych dróg, jak i prywatni właściciele znajdujących się przy nich posesji, stosują różnorodne metody, aby w jak największym stopniu ograniczać ryzyko poślizgnięcia się na niebezpiecznie śliskiej nawierzchni. Jedną z nich jest stosowanie soli drogowej. Jednak jej wpływ na obuwie przechodniów nie jest obojętny. Dlatego zimą musimy szukać skutecznych sposobów na to, jak zabezpieczyć buty przed solą.

Jak zabezpieczyć buty przed solą – cenne wskazówki

Choć sól drogowa jest bardzo skuteczna w walce z lodem i gołoledzią na drodze oraz chodnikach i niejednokrotnie ratowała nas przed bolesnymi upadkami, jej wpływ jest szkodliwy zarówno na stan nawierzchni, karoserię samochodów, a nawet… na nasze buty, które przecież bezpośrednio stykają się z podłożem. Stosowanie soli na ten moment wydaje się jednak najlepszym rozwiązaniem. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu obuwia, tak by móc cieszyć się nim przez cały sezon zimowy, bez obaw o uszkodzenia lub całkowite zniszczenie.

Szybsze niszczenie się obuwia to nie jedyny problem. Użytkownicy dróg i chodników, którzy przemieszczają się na piechotę zimą, muszą liczyć się także z nieestetycznymi zaciekami, jakie pojawiają się na butach nawet po jednym wyjściu. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście stosowanie dostępnych w sklepach preparatów o działaniu ochronnym. Dla lepszej ochrony buty warto zabezpieczyć wskazanym preparatem na samym początku sezonu, a najlepiej przed pierwszym założeniem. Jeśli jednak zdecydujemy się zabezpieczyć buty z poprzedniego sezonu, zadbajmy o to, by były dokładnie wyczyszczone i osuszone. Pozwoli to na lepsze wchłonięcie się preparatu, a tym samym – lepszą ochronę.

Jak zabezpieczyć buty przed solą: dlaczego regularne oczyszczanie jest ważne?

Podstawą dbałości o buty jest regularne czyszczenie i odpowiednia pielęgnacja, dlatego niezwykle ważne jest, by dbać o swoje zimowe obuwie i nie wkładać do szafki po powrocie do domu bez uprzedniego dokładnego wyczyszczenia. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o zawarty w soli chlorek sodu, który jest związkiem o bardzo silnym wpływie na wszelkie powierzchnie. Może niestety powodować trwałe i nieodwracalne odbarwienia, uszkodzenia materiałów, a także nieestetyczne odkształcenia powierzchni butów. Nie można zatem pozostawić mokrych i brudnych butów po powrocie do domu. Należy je jak najszybciej dokładnie wyczyścić. Można zrobić to z użyciem gąbki, delikatnej szczoteczki lub suchej ściereczki. Czyścić należy oczywiście całe buty, nie zapominając o podeszwach.

Czyszczenie butów z soli może odbywać się również przy zastosowaniu domowych sposób. Jednym z nich jest użycie do czyszczenia obuwia kawałka skórki z chleba.  I choć ten pomysł może się wydawać nieco dziwny, jest to bardzo skuteczna i sprawdzona metoda, z powodzeniem stosowana od wielu lat. Okazuje się, że chleb, a dokładnie wewnętrzna strona jego skórki, posiada bardzo dobre właściwości absorbcji nadmiaru soli znajdującej się na butach. Z domowych sposobów dobrze sprawdza się także mycie butów wodą z octem lub sokiem z cytryny, a także rozcieńczoną wodą utlenioną.

Szukając sposobu jak zabezpieczyć buty przed solą, warto pomyśleć także o zabezpieczeniu ich przed nadmiarem wilgoci. Do tego także najlepiej jest użyć gotowych preparatów dostępnych w specjalistycznych sklepach. Zaletą gotowych produktów jest to, że można dobrać je dokładnie do rodzaju materiału, z jakiego powstały buty, dając im tym samym lepszą i skuteczniejsza ochronę. Zabezpieczenie butów przed nadmiarem wilgoci pozytywnie wpływa na komfort ich noszenia i sprawia, że dłużej utrzymują ciepło.

Jak zabezpieczyć buty przed solą – skóra naturalna

Zabezpieczenie skórzanych butów przed solą jest bardzo ważne, gdyż sól może dogłębnie wnikać w warstwy materiału, czyniąc w nim nieodwracalne szkody. Właściciele skórzanych butów z pewnością by tego nie chcieli, dlatego warto stosować następujące metody. W pierwszej kolejności zajmijmy się butami wykonanymi z gładkiej i jednolitej skóry, gdyż to będzie sprawa prostsza. Można to zrobić już na etapie zakupu butów. Wiele sklepów oferuje obecnie możliwość skorzystania ze specjalnej impregnacji na miejscu. Innym sposobem jest nakładanie past i kremów przeznaczonych typowo do butów skórzanych, które utworzą na powierzchni specjalny filtr, zapobiegający osadzaniu się i wnikaniu soli do wnętrza.

Trochę inaczej jest w przypadku butów zamszowych, które są o wiele delikatniejsze i warunki zimowe niestety nie wpływają na nie dobrze. Warto oczywiście unikać zakładania tych butów w czasie opadów mokrego śniegu, jak i w trakcie roztopów, aby nie dopuścić do przemoczenia. Jednak, gdy już musimy wyjść w zamszowych butach, zadbajmy o ich impregnację. Samodzielnie można zaimpregnować zamsz specjalnie do tego przeznaczonym bezbarwnym preparatem, pamiętając o regularnym dokładaniu kolejnych jego warstw i oczyszczaniu butów z wszelkich zanieczyszczeń.