Jakie powinny być buty dla leśników?

Obuwie ochronne

Praca w lesie wymaga solidnego obuwia, które ochroni przed wszelakimi niebezpieczeństwami. Buty dla leśników muszą mieć szereg udogodnień, które sprawdzą się w nawet w najbardziej wymagających warunkach szczególnie podczas jesieni czy zimy. Stanowią podstawowy element wyposażenia również i dla drwali czy osób pracujących w tartaku. Na co zwrócić uwagę przy kupnie obuwia do lasu?

Dlaczego odpowiednie buty dla leśników są tak ważne?

Praca leśnika nie należy do najłatwiejszych zawodów. Na każdym kroku czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa: wystające konary drzew, gałęzie, ostre przedmioty. W polskich lasach leśnicy są narażeni także na ukąszenie żmii pospolitej. Co więcej, leśnicy przez cały rok pracują na zewnątrz, dlatego buty dla leśników muszą spełniać nie tylko normy ochronne i robocze, ale również być dostosowane do zmieniających się warunków pogodowych.

Buty dla leśników odporne na każde warunki

Upalne lato, mroźna zima, deszczowa wiosna i jesień – buty dla leśników muszą sprostać każdej pogodzie. Absolutnie nie do przyjęcia jest praca w lesie w adidasach czy innych, lekkich butach bez podnoska i solidnej podeszwy. Szczególnie jeśli leśnik pracuje przy ścince czy obróbce drewna. Do tego dochodzi konieczność stabilizacji kostki. Wykorzystuje się do tego cholewy przewiązane sznurówkami, co zapobiega kontuzjom, które mogłyby powstać na skutek różnego rodzaju upadków czy niefortunnych potknięć.

Buty dla leśników muszą zapewniać gwarancję komfortowej i przede wszystkim bezpiecznej pracy. Leśnik musi być w pełni skupiony na wykonywanych czynnościach, a nie martwić się uporczywym uwieraniem, naciskiem czy zbyt ciasnym obuwiem, które powoduje odciski, a nawet zaburzenia czucia w stopie. Wielogodzinne wędrówki po lesie nie powinny być okupowane bólem. Dlatego kupując obuwie warto skorzystać z oferty producenta, który wykorzystuje nowoczesne materiały, specjalnie skomponowane rozwiązania konstrukcyjne oraz autorskie i innowacyjne systemy w obuwiu.

Oczekuje się, że buty dla leśników będą służyć przez lata, przez co stały się symbolem trwałości i najwyższej jakości. To gwarancja komfortu podczas wielogodzinnej pracy. Do tego muszą być idealnie dopasowane do stopy oraz zgodne z wymaganiami i potrzebami pracownika.

Buty dla leśników – zwróć uwagę na solidną podeszwę

Leśnicy przez sporą część swojej pracy poruszają się po bardzo grząskim podłożu. Szczególnie podczas wiosny oraz jesieni muszą być przygotowani na głębokie kałuże, które muszą pokonywać pieszo. W trakcie zimy czyhają na nich ukryte pod śniegiem gałęzie, gwoździe czy inne metalowe przedmioty. Z tego powodu buty dla leśników koniecznie muszą być wyposażone w niesamowicie solidną i porządną podeszwę z wkładką antyprzebiciową, która ochroni ich stopy przed przebiciem czy przekłuciem. Jednocześnie buty dla leśników muszą dobrze przepuszczać powietrze, by stopa nie „gotowała się” w obuwiu po kilku godzinach ciężkiej pracy.

Z uwagi na charakter pracy leśnika warto zainwestować w specjalistyczne obuwie, bowiem tylko te zapewniające odpowiednią ochronę, zagwarantują także komfort w nawet najbardziej wymagających warunkach. Buty dla leśników muszą mieć odpowiednią podeszwę.Szczególnie poleca się podeszwę wykonaną z poliuretanu, który jest materiałem gwarantującym niezwykłą wytrzymałość, dobrą amortyzację i odpowiedni ruch stopie. W połączeniu z formowaną anatomicznie wyściółką, taka podeszwa tworzy stabilny system podparcia dla stóp.

Należy również zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania oraz wytrzymałość obuwia. Producenci uzyskują to dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, na przykład naturalnej skóry. Kolorystyka również ma znaczenie. Buty dla leśników najczęściej są wykonane w barwach brązu, ciemnej zieleni, czerni czy innych odcieni występujących w naturze, przez co „wtapiają” się w tło drzew i runa leśnego.

Buty dla leśników – jaki model wybrać?

Buty dla leśników należy dobrać pod kątem charakteru wykonywanej pracy. Krótsze półbuty posiadają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki niezwykłej wygodzie i lekkości, która pozwala na sprawne poruszanie się przez wiele godzin. Są szczególnie polecane na okres wiosny jak i lata.

Z kolei wyższe obuwie zapewnia komfort w nawet bardzo wymagających warunkach, utrzymując ciepło w chłodniejsze pory roku, a jednocześnie zapewniając odpowiedni przepływ powietrza, aby stopa nadmiernie się nie pociła. Wysokie zabudowanie chroni przed zimnem, jak również przed różnymi upadkami, zwichnięciami czy skręceniami podczas wielogodzinnych przemarszów po często nierównym terenie w lesie.

Na zimę poleca się buty dla leśników z dodatkowym ociepleniem w formie wyjmowanej wkładki, pozwalającej uniknąć odmrożenia i będącej gwarancją ciepła podczas minusowej temperatury. Wymieniając rodzaje butów dla leśników nie można również zapominać o kaloszach, które stanowią wyjątkową ochronę przed deszczem i wilgocią, jak również przed rozpuszczalnikami, kwasami czy innymi substancjami. Wykonane z odpowiednich materiałów są nie tylko wygodne, ale i niezwykle funkcjonalne. Pozwalają pracować w komfortowych warunkach podczas deszczowych dni.