Sandały robocze – kompromis między bezpieczeństwem a wygodą

Damskie obuwieMęskie obuwieObuwie ochronne

Aby skutecznie zabezpieczać swoje stopy latem, najczęściej stawiamy na wygodne i przewiewne sandały robocze. To specjalny typ obuwia, który choć niezwykle komfortowy, nie zawsze zapewnia pełną ochronę i ergonomię. Jaki zatem model wybrać, by zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo?

Czym charakteryzują się bezpieczne sandały robocze?

Myśląc o bezpiecznym obuwiu, mamy na myśli sandały robocze posiadające certyfikaty zgodne z przyjętymi normami ochrony S1. To rodzaj obuwia, które z jednej strony gwarantuje nam skuteczną ochronę, a z drugiej strony jest wyjątkowo wygodne w noszeniu. Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę przewiewnych butów roboczych, które sprawdzą się zarówno na zewnątrz, w miesiącach letnich, jak i w pomieszczeniach, jako obuwie całoroczne.

Aby uniknąć poślizgnięć na posadzkach przemysłowych lub magazynowych, warto postawić na sandały robocze zapewniające najwyższe właściwości antypoślizgowe. Dodatkowo pamiętajmy, by podeszwa butów była elastyczna, ale także odporna na przebicia. Zdarza się, że bezpieczne sandały robocze wyposażone są dodatkowo w podnoski z aluminium lub tworzywa sztucznego, które dodatkowo chronią nasze palce.

Bezpieczne sandały robocze charakteryzują się maksymalnie dobrą wentylacją, ale niestety nie chronią nas przed wilgocią i substancjami chemicznymi. Mimo wszystko nadal stanowią atrakcyjną alternatywę dla w pełni zabudowanego obuwia.

Bezpieczne sandały robocze wykonane są najczęściej z mikrowłókien lub ze skóry, najczęściej bydlęcej licowanej, zamszowej lub welurowej. Co ciekawe, sandały robocze ze skór welurowych charakteryzują się dużo wyższym współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej.

Często sandały robocze zawierają elementy z mikrofibry lub oddychającej siateczki. Dodatkowo wyposażone są w odpowiedni system zapięć. Przypominają wtedy bardziej obuwie sportowe lub trekkingowe.

Sandały robocze – z czego wynika ich popularność?

Sandały robocze doceniają przede wszystkim osoby o szerokich stopach i wysokim podbiciu. Tego typu obuwie zapewnia bowiem zarówno bezpieczeństwo, jak i pełną swobodę. Sandały robocze umożliwiają palcom swobodne ułożenie i poruszanie oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Zwykle zapinane są na rzepy lub metalowe sprzączki, dzięki którym można je szybko zdjąć lub założyć. Cholewka tego typu butów znajduje się tuż poniżej kostki, dlatego warto zwrócić uwagę, by ich podeszwa zapewniała odpowiednią stabilność.

Oprócz podstawowych i tradycyjnych modeli, na rynku dostępne są także sandały dedykowane branży medycznej, spożywczej oraz takie, które nie przewodzą prądu. Minęły już czasy, kiedy tego typu obuwie było toporne i nieatrakcyjne. Współcześnie występuje w różnych wersjach kolorystycznych oraz bardziej wyszukanym designie, dzięki czemu zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć idealny model, w pełni dopasowany do indywidualnych preferencji.

Mimo stosunkowo lekkiej konstrukcji, dobrej jakości sandały robocze cechują się niebywałą wytrzymałością. Producenci tego typu obuwia coraz częściej wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, które jeszcze bardziej wpływają na komfort ich użytkowania i funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sandałów do zadań specjalnych, dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą od obuwia roboczego.

Sandały robocze posiadają liczne otwory wentylacyjne, dzięki czemu odprowadzają nadmiar wilgoci i skutecznie chłodzą nasze stopy. Niektóre modele posiadają także zabezpieczenie przed tzw. „ciepłem kontaktowym”, które może dochodzić nawet do 110°C.

Coraz częściej sandały robocze wyposażone są także w elementy odblaskowe, które dodatkowo zabezpieczają podczas pracy w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

O czym musisz pamiętać dobierając sandały robocze?

Choć sandały robocze należą do najwygodniejszego typu obuwia, pamiętaj, że dodatkowo możesz wyposażyć je w indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne. Dzięki temu zapewnisz stopom prawidłowe ułożenie, co wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy całego ciała.

Pamiętajmy, że obuwie robocze musi spełniać kilka istotnych wymagań. Przede wszystkim podeszwa powinna być odporna na substancje łatwopalne oraz przebicia, a także zapewniać maksymalną antypoślizgowość. Dobre buty robocze powinny absorbować energię w części piętowej oraz wykazywać właściwości antystatyczne.

Sandały robocze dostępne są także w wersji BHP – posiadają klasyfikację ustandaryzowaną zgodnie z normami ISO. Posiadają one dodatkową odporność na uderzenia oraz wzmocnioną amortyzację ewentualnych drgań. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały odporne na pękanie, przetarcia i przecięcia. Mają dodatkowo wzmocnione podnoski, zachowując przy tym przewiewność konstrukcji. Wybierając sandały robocze z podnoskiem, możemy wybrać jeden z dwóch typów: „S”, których podnosek jest odporny na siłę nacisku minimum 200J i siłę ściskania 15KN lub „P”, które mają nieco mniejszą wytrzymałość, ale są odporne na co najmniej 100J w sile nacisku i 10 KN w ścisku.