Wysokie buty robocze –
i nie straszne Ci żadne zagrożenia!

Obuwie ochronne

Obuwie robocze dobieramy przede wszystkim do rodzaju pracy, jaką zamierzamy wykonywać. Wysokie buty robocze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko na styczność z różnego rodzaju zagrożeniami – mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi czy elektrostatycznymi.

Kiedy najbardziej sprawdzają się wysokie buty robocze?

Czy wiesz, że pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci właściwe obuwie robocze, jeżeli pracujesz w specyficznych warunkach i jesteś narażony na ewentualne kontuzje lub urazy? Osoby pracujące na zewnątrz powinny mieć zapewnione obuwie dopasowane do określonych warunków atmosferycznych. Właściwie dobrane buty za kostkę powinny być stałym elementem wyposażenia pracowników.

Wysokie buty robocze maja służyć przede wszystkim osobom pracującym na zewnątrz w niskich temperaturach lub wyjątkowo nieprzyjaznym środowisku. Muszą chronić nie tylko przed zagrożeniami mechanicznymi, ale przede wszystkim przed szybką utratą ciepła. Wysokie buty robocze z reguły wyposażone są w podeszwy z głębokim bieżnikiem oraz solidne zapięcie. Bardzo często wiele wbudowanych zabezpieczeń – stalowe noski czy podeszwy antyelektrostatyczne.

Buty ochronne powinniśmy dobierać z myślą o konkretnym stanowisku pracy. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki model butów roboczych dobrać, skontaktuj się z przeszkoloną obsługą specjalistycznych sklepów z obuwiem.

Jednym z rodzajów wysokich butów roboczych są buty spawalnicze, które są wyposażone w system szybkiego zdejmowania oraz posiadają specjalną klapkę chroniącą sznurówki. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów odpornych na iskry i odpryski rozgrzanych metali. Szyte są z wykorzystaniem nici odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Ich podeszwa jest nie tylko antypoślizgowa, ale także antystatyczna i odporna na substancje łatwopalne. Prawdziwym hitem na rynku są buty spawalnicze w całości wykonane bez użycia materiałów metalowych.

Z kolei wykonując pracę przy kanalizacji lub w otoczeniu wody, powinniśmy postawić na gumowce. Nowoczesne gumowce robocze nie przypominają jednak tradycyjnych, cienkich kaloszy. Wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, gwarantujące bezpieczeństwo pracy nawet w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. Decydując się na wysokie buty robocze z gumy, powinniśmy wybrać takie, które są wyposażone w dodatkowe wkładki filcowe lub ocieplany kożuszek. Dzięki temu będzie nam ciepło nawet w wyjątkowo mroźne dni.

Czym charakteryzują się wysokie buty robocze?

Odpowiedni dobór butów roboczych może chronić nas przed przykrymi, a nawet nieodwracalnymi konsekwencjami wypadków w miejscu pracy. Wpływa także znacząco na komfort i jakość wykonywanej pracy.

Wyróżniamy następujące klasy obuwia roboczego:

  • „S” – bezpieczne buty wodoszczelne, odporne na przebicie i rozpuszczalniki, wyposażone w odporny podnosek i zabudowaną piętę, zapewniające odpowiednią absorpcję energii,
  • „P” – buty ochraniające palce za pomocą odpowiednio dobranych podnosków,
  • „O” – buty zawodowe, zabezpieczające przed ewentualnymi urazami, ale nie wyposażone w dodatkowe podnoski i inne formy ochrony palców.

Wysokie buty robocze możemy podzielić na buty chroniące przed czynnikami biologicznymi, mechanicznymi, skrajnie niskimi lub wysokimi temperaturami, napięciem elektrycznym lub porażeniem prądem, ekstremalnymi czynnikami pogodowymi, czynnikami chemicznymi, a nawet wybuchem.

Wysokie buty robocze powinniśmy kupować o pół rozmiaru większe od tradycyjnych butów. W efekcie długotrwałej pracy w tego rodzaju obuwiu nasza noga szybko może spuchnąć i w efekcie wywołać niepotrzebne obtarcia i ból.

W zależności od naszych potrzeb i preferencji, wysokie buty robocze mogą być wykonane ze skóry, materiałów syntetycznych lub gumy. Coraz większą popularnością cieszą się buty robocze wykorzystujące innowacyjne rozwiązania, takie jak podeszwy antypoślizgowe czy wodoodporne materiały ocieplające.

Dobrze, aby buty robocze były wyposażone dodatkowo w antybakteryjną wkładkę zabezpieczającą przed nieprzyjemnym zapachem i rozwojem ewentualnych chorób skóry.

Wysokie buty robocze – jak dokonać słusznego wyboru?

Aby wysokie buty robocze zapewniały odpowiedni komfort użytkowania, ich poszczególne elementy konstrukcyjne muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Podeszwa musi być na tyle masywna, by chronić przed przebiciem oraz na tyle wysoka, by zabezpieczać przed wilgocią i kontaktem z substancjami drażniącymi. Dodatkowo powinna odpowiednio amortyzować każdy krok i być na tyle stabilna, by zabezpieczać przed ewentualnym skręceniem stopy.

Ważne, by była antypoślizgowa bez względu na rodzaj podłoża z jakim będzie miała styczność. Ponadto obuwie robocze powinno być wyposażone w ochronny nosek, zabezpieczający przed ewentualnym zmiażdżeniem palców.

Wysokie buty robocze powinny być nieprzemakalne, by nie powodować dyskomfortu w kontakcie z wodą lub innymi substancjami płynnymi. Niektóre rodzaje takich butów przystosowane są do wyjątkowo skrajnych temperatur i niesprzyjającej pogody. Pracując np. na stacji paliw lub w magazynie, powinniśmy nosić buty robocze z podeszwami odpornymi na działanie substancji łatwopalnych.