Dlaczego buty skrzypią
i czy można coś na to poradzić?

Damskie obuwieMęskie obuwiePorady

Skrzypiące buty to problem, który przysparza różnych niedogodność – w wielu sytuacjach powoduje dyskomfort i sprawia, że czujemy się niezręcznie. Często zdarza się, że początkowo buty nie wydają żadnych odgłosów, a dopiero po czasie zaczynają nieprzyjemnie skrzypieć lub piszczeć. Wtedy właśnie ich posiadacze zaczynają się zastanawiać, czemu buty skrzypią, przecież chwilę wcześniej wszystko było dobrze. W innej sytuacji buty skrzypią od pierwszej chwili, w której tylko znajdą się na naszych stopach. Co w takim razie może powodować skrzypienie butów i najważniejsze – czy można się tych odgłosów skutecznie pozbyć?

Najczęstsze powody, dlaczego skrzypią buty

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego buty skrzypią przy chodzeniu albo tym bardziej, dlaczego nowe buty skrzypią, nie ma innego wyjścia niż poszukać przyczyny. A te mogą być różne. Zasadniczą kwestią jest to, kiedy buty zaczynają skrzypieć – czy dzieje się to od samego początku, czy skrzypienia ujawniło się po dłuższym czasie użytkowania. Skrzypienie może dotyczyć każdego rodzaju butów, niezależnie czy są to wygodne adidasy, czy eleganckie pantofle. Nie ważna jest także cena – skrzypienie przytrafia się nawet w przypadku obuwia droższego.

W pierwszej kolejności skupmy się na sytuacji, gdy przynosimy do domu nowe buty, wkładamy je na nogi i okazuje się, że wydają one nieprzyjemne i drażniące odgłosy – na które w sklepie nie zwróciliśmy uwagi, lub nie mieliśmy szansy tego sprawdzić, ponieważ dokonaliśmy zakupów online. W tej sytuacji bezpośredniej przyczyny skrzypienia butów możemy doszukiwać się w sposobie ich wykonania i w zastosowanych materiałach.

Najczęściej materiały te są niskiej jakości, ale błędem byłoby zakładać, że to jedyna możliwość i przyczyna skrzypienia. Te same efekty dźwiękowe mogą się bowiem pojawić także w przypadku dobrej jakości skórzanych butów i to od samego początku użytkowania. Spowodowane jest to procesem dopasowania się buta do indywidualnego kształtu stopy, a także sposobu poruszania się. Najczęściej skrzypią buty, które są dodatkowo lakierowane.

Jeżeli buty skrzypią po dłuższym czasie ich noszenia, oznacza to najczęściej, że zostały w jakiś sposób uszkodzone. Być może doszło do przemoczenia lub mechanicznego uszkodzenia podeszwy, co w konsekwencji skutkuje wspomnianymi odgłosami.

Dlaczego buty skrzypią – czyli jakość ma znaczenia

W dobrej jakości butach nie powinno dochodzić do żadnych uszkodzeń, nieco inaczej sprawa ma się, gdy na etapie produkcji obuwia zastosowano wątpliwej jakości materiały, czy słaby klej. Wtedy prędzej czy później możemy spodziewać się różnych niespodzianek, w tym także skrzypiących butów.

Jednym z powodów wystąpienia skrzypienia może być rozklejenie się elementów podeszwy, które zostały nieodpowiednio sklejone. Oczywiście można próbować naprawić to samodzielnie przy pomocy klejów przeznaczonych typowo do obuwia, jednak nie zawsze efekty będą zadowalające. Skrzypienie pojawia się także w przypadku obuwia mającego podeszwy wykonane ze złej jakości plastiku, który jest najczęściej zbyt sztywny, przez co przy każdym ruchu wywołuje nieprzyjemne odgłosy.

Dlaczego but skrzypi i czy sami możemy się do tego przyczynić?

Okazuje się, że nawet buty najlepszej jakości w pewnym momencie mogą zacząć skrzypieć. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że to my sami jesteśmy pośrednimi sprawcami całej sytuacji, a efekt wywołaliśmy za sprawa przemoczenia butów.

Nadmierna wilgoć niekorzystanie wpływa na niektóre rodzaje obuwia, zwłaszcza na to delikatniejsze. Przemoczenie butów może skutkować rozklejeniem się podeszwy, ale i wewnętrznych warstw butów. Dlatego takim samym zagrożeniem jak zmoczenie butów z zewnątrz, jest nadmierna potliwość stóp spowodowana złą wentylacją wewnątrz obuwia. Stanowi to zagrożenie o każdej porze roku, ale problem nasila się zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to panują ekstremalnie wysokie temperatury powietrza.  

Zdarzają się także wyjątkowe sytuacje, w których skrzypienie butów występuje jedynie w przypadku chodzenia po konkretnej powierzchni. Dochodzi wtedy do tarcia, które wywołuje właśnie ten dźwięk i mija od razu po zejścia ze wspomnianego podłoża. W takim przypadku przyczyną skrzypienia nie są buty, a właśnie podłoże.

Co zrobić, gdy buty skrzypią?

Gdy skrzypią buty skórzane mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów, by temu zaradzić. Po pierwsze nowe skórzane buty należy zaimpregnować przy pomocy specjalistycznego preparatu, który zabezpieczy skórę, ale i dobrze ją zmiękczy, sprawiając, że będzie podatniejsza na wszelkiego typu zgięcia, wywoływane przy poruszaniu się. W przypadku skóry lakierowanej dobrze jest miejsca zgięć osuszyć przy pomocy specjalnej zasypki lub talku do stóp.

Jeżeli mamy do czynienia z butami skrzypiącymi w skutek przemoczenia, powinniśmy je jak najszybciej dobrze wysuszyć. Jest to bardzo prosty sposób, jednak należy pamiętać, aby butów nie suszyć w suszarce bębnowej ani na zbyt mocnym słońcu, gdyż można je niestety uszkodzić i zdeformować.

Po wysuszeniu butów bardzo ważne jest, by nie dochodziło więcej to sytuacji, które mogą z powrotem wywołać niechciane odgłosy. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza buta i prawidłową higienę stóp. W tym celu poleca się stosowanie specjalnych wkładek do butów, które skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, a także sprayów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp. Na zewnętrzną warstwę butów możemy z kolei zastosować preparaty blokujące przedostawanie się wilgoci do ich wnętrza i sprawiające, że nadmiar wody spływa po ich powierzchni nie uszkadzając struktury materiału.